11. aprill 2020 kell 10:12
Nädala algul käis Raadio 2 hommikusaates külas kunstiteadlane, luuletaja ja psühholoogia professor Linnar Priimägi, kes rääkis ilustamata meediast ja avaldas arvamust praeguses eriolukorras valitsuse tegemiste ja tegemata jätmiste kohta.
Oma värvikate sõnavõttude poolest tuntud Priimägi ei hoidnud ka seekord end tagasi ning ütles ERR-i otse-eetris välja selle, mida ta arvab (koroona)viirusest, peavoolumeediast, kriisi ohutusnõuetest, Eesti presidendist ja peaminister Jüri Ratasest. Tegemist on kahtlemata juba klassikaks saanud intervjuuga, sest ERR-i jaoks oli Priimäe tekst ilmselt liiga rets ning eeldatavalt seetõttu on intervjuu ERR-i avalikust arhiivist maha võetud, ja Priimägi ise ka selle eest vabandanud.
Ometi oli intervjuus nii mõndagi mõtlemapanevat. Priimägi lajatas, et ega rahvast ei saagi teisiti juhtida, kui valega. “Kui räägite rahvale tõtt, siis teid visatakse kividega surnuks. Te peate rahvale valetama,” teatas mees veendunult. “See on elu paratamatus, et igas lauses, mida ütleme, on kümme protsenti valet. Juba klassikud ütlevad, et kui räägite suurtele rahvahulkadele, siis ärge päris tõtt rääkige. Nad ei salli seda. Neile ei meeldi see. Et rahvas teeks midagi, mis on teie huvides, riigi huvides või rahva huvides, siis rääkige nendega seda keelt, mis on neile arusaadav,” selgitas Linnar.
Priimägi kritiseeris teravalt peaminister Jüri Ratast, öeldes, et ta on kriisiolukorra juhtimisega väga halvasti hakkama saanud ning et maskide kandmine on täiesti jabur. „See ei ole viirus, see on nohu ja köha. Me võime seda nohu ja köhahoogu nimetada kuidas tahame. See viirus on psüühiline nähtus, mitte füüsiline. Poed ja lõbustusasutused suletakse, tänaval käimine keelatakse, valituse eeskirja alusel tohib XXX#%& ainult 2 inimesega korraga ja siis ka 2 meetri kauguselt. See on kafkalik absurdsus. Ma tean, milline on Kafka ja nüüd kõik tahavad mulle lavastada Kafkat, isegi kui nad on nii andetud, nagu seda on Jüri Ratas,“ kritiseeris Priimägi.
Ka Eesti presidendi kohta ponud Priimäel midagi positiivset öelda: „Kus on meie president? Miks ta vaikib? Mida ta teeb seal Kadriorus? Miks ta ei räägi? Mis tal üldse ütelda oleks, tal pole peas mitte ühtegi enda mõtet. Kus ta on? Mille eest ta palka saab, küsin ma. Kui ma oleksin president, siis ma võtaksin olukorra enda kätte. Praegu on Kadriorus tühi koht, seda olukorda ei ole kellegi kätte anda. Seda olukorda peaks juhtima president. Meie ’presidenti’ pole vaja, käigu siit minema, milleks ta meil siin on? Keda ta siin esindab?“.
Eesti peavoolumeedias töötavaid ajakirjanikke nimetas Priimägi käparditeks, kes oskavad ainult tuju rikkuda. „Juhan Peegli ajal ülikoolis õpetati veel ajakirjandust, kes nõudis oma ajakirjanikelt, et nad oleksid ausad. Ausus on see, kui sa tead mis sa ütled ja mis sa ütlemata jätad. Propagandas on nii probleem, kui ka lahendus kollektiivsed. Näiteks sõda on kollektiivne. See sõda, mis hetkel käib on psüühiline. See ei ole sõda patsillide vms vastu. Kui sa paned selle maski endale pähe, siis võid sama hästi püüda kalavõrguga herneid“.
Priimägi soovitas üldse mitte välja teha valitsuse propagandast ja elada oma tavapärast elu edasi, arendada endal psüühiline immuunsus, sest mingitest ravimitest pole nagunii kasu, kuna viirused muudavad regulaarselt oma tüve.
Allikad: Kuula täispikka intervjuud siit (Hoiatus! Karm sõnapruuk, lastele mitte soovitatav!): Youtube, Tv3
Foto: Elina Poll-Rooves / ERR
Toimetas Hando Tõnumaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.