Märt Põder Eesti e-valimiste probleemidest: Mida oodata OSCE/ODIHR raportist?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. jaanuar 2025 kell 10:52



Fotokollaaž: Avalikult TTIP-st FB + MARHARYTA MARKO / Getty Images + Canva.com

11.-13. veebruaril viibib Eestis Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsiooni (OSCE) ekspertmissioon, et veelkord uurida siinset e-valimiste süsteemi. Tegu on vastusega EKRE taotlusele hinnata Eestis kasutatava e-valimiste süsteemi vastavust demokraatlike valimiste põhimõtetele. 

Juba aastaid e-valimiste puudustele tähelepanu juhtiv infovabaduse ja digiõiguste aktivist Märt Põder tuletab meelde, et OSCE senised viis raportit on olnud kokku väga põhjalikud ja kriitilised, kuid on jäänud avalikkuses läbi vaidlemata. Samuti on raportites esitatud soovitused on olulises osas ellu viimata või kohati viidud ellu valesti. Mida siis teha, et seekordsest raportist rohkem kasu oleks?

 

Mida iganes nad raportis ütlevad, peame selle siin kohapeal selgeks vaidlema ikkagi ise. Ekslik on oodata, et ükspuha kui mainekas väline organisatsioon vm autoriteet meie probleemid meie eest lahendaks.

Ütlen seda seepärast, et ka senised viis 2007-2023 raportit on olnud kokku väga põhjalikud ja kriitilised, kuid on jäänud avalikkuses läbi vaidlemata. Ka neis raportites esitatud soovitused on olulises osas ellu viimata või kohati viidud ellu valesti.

Plaanitav raport keskendub eeldatavasti õiguslikule hinnangule, mis on loomulik ka raporti ajendiks oleva pöördumise kontekstis ning seda kommunikeeritakse ka pressisuhtluses. Vaevalt on spetsiifiliste riigiõiguslike küsimuste läbiarutamine lihtsam kui senised debatid.

Ekspertrühma pädevuses pole põhjust kahelda, nt selle juht Ardita Driza Maurer on kuulsa “E-Voting Case Law: A Comparative Analysis” üks toimetajatest, mille töötasin läbi juba 2017 – väga põnev teos, mis on saadaval ka meie raamatukogudes.

Aga nad tulevad siia kohapeale peamiselt kuulama, kuidas asjaosalised ise oma probleeme kirjeldavad. Põhitöö tehakse ära enne kohtumisi ja nende käigus kuuldut pärast analüüsides – ja kõige olulisema osa tööst peame tegema ikkagi ise!

Eeldan, et OSCE/ODIHR (demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste alamorganisatsioon OSCE-s – toim.) eksperdid kohtuvad ka MTÜ Ausad Valimised esindajatega ja võib arvata, et nende huvi puudutab esmalt pöördumise kuute õiguslikku küsimust, aga ka nende endi kogemusest ja taustast tulenevaid küsimusi.

Isiklikult ootan, et raportis pannakse Euroopa õigusmõtlemise konteksti meie e-hääletuse õigusraamistiku iseäralikud hääle salajasuse ja protseduuride vaadeldavuse käsitlused – mõlema kohta on õigusasutused teatud hetkedel lubanud võtta seisukoha, kuid on alati tagasi kohkunud.

Ilmselt täpselt nii abstraktsel tasemel see raport tulebki, aga täpselt sellises ebamäärases lahtiseks jätmises sekkumist vaja ongi.

See ei lahenda kindlasti meie vaidlusi, aga võib muuta seda, mille üle vaidleme – pange end valmis!

 

Märt Põder

 

PS. Soovitan tutvuda ka asjasse puutuvate dokumentidega, sh nii OSCE/ODIHR pöördumisega kui selle aruteludega Riigikogus. Minu meelest neid pole kuskil niimoodi koos viidatud ja avalikkus vist ei teagi, et tekstist on eestikeelne versioon.

Korruptsioonivastase erikomisjoni avalik istung 15.04.2024:

Erikomisjoni protokollid 27.03.2024 ja 15.04.2024:

https://www.riigikogu.ee/tegevus/dokumendiregister/dokument/0d87a97c-16d2-4fd5-b1cd-a93bb9bce539/

https://www.riigikogu.ee/tegevus/dokumendiregister/dokument/a940b776-8551-4308-a60f-0f9f8746f7d6/

Eestikeelne pöördumise tekst põhiseaduskomisjoni menetluses:

https://www.riigikogu.ee/tegevus/eelnoud/eelnou/27f21d5c-f652-4017-a973-f7c05e33143a/
(Arvamuse taotlus pdf)

Ingliskeelne lõplik tekst koos lisaga:

https://www.riigikogu.ee/tegevus/dokumendiregister/dokument/6799c690-d159-47c1-a7ae-aef980443865/

Telegram soovitab 11.-13. veebruaril aset leidval OSCE missioonil ja selle tulemustel silm peal hoida ja kui soovid, et riik raporti tulemuste osas midagi ette võtaks, siis ka valitud rahvasaadikutelt seda nõuda.

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.