23. märts 2013 kell 12:00
Äsja tuli Euroopast pommuudis, nimelt seati Küprose päästpaketi tingimuseks ühekodse maksu kehtestamine hoiustajatele! See on erakordselt suure tähtsusega prtsednet Euroopa Liidus, kus eraisikute hoiused olid seni kaitstud 100 000 € ulatuses pangakonto kohta. Selline hoiuste kaitse on omane enamusele demokraatiale pretendeerivatele riikidele.
Küprose 10 miljardise abipaketi raha läheb enamuses jälle pankade päästmiseks (vajati tegelikult 17 miljardit) ja eeltingimuseks seati, et hoiustajad peavad alla saja tuhade euro jäävalt summalt ära andma 6,75 protsenti. Neile, kelle hoiused ületavad 100 000 eurot, on maksu suurus 9,9 %. Millised lõplikud maksud kehtestatakse hoiustajatele, otsustab Küprose parlament.
Sellise otsusega riskivad Euroopa rahandusministrid pangapaanika tekistamisega Euroopa Liidus. Meie minister Ligi kiirustas aga seda otsust juba heaks kiitma.
Miks selline olukord üldse on tekkinud? Meile peaks teada olema, et maailmas suures osas valitseb praegu suurpankurite kehtestatud kapitalismi värdvorm – finantskapitalism, millel ei ole tegelikult tõelise kapitalismiga midagi ühist, sest kapitalismi iseloomustab loov eetika, mis põhineb individuaalses vastutuses, otstarbekas täpsuses, hariduses, inimese tubliduses ning eelkõige kasumi kõlbelises tarvitamises. Loodud finantskapitalism põhineb aga lihtlabasel liigkasuvõtmisel.
Finantskapitalistid on õhutanud riike ja ka inimesi võtma järjest enam laenu. Seepärast, kõlbmatute poliitikute toel, on paljud liidu riigid suurtes raskustes. Pankurid on ülikasumite nimel võtnud suuri riske ja suur osa panku on nüüd jõudnud pankroti äärele.
Pankuritel on aga tugev, poliitikuid enda lõaotsas hoidev lobi! Seda näitas juba hiljutine ESM-i vastuvõtmine. Selle tulemusel maksavad riigid kinni pankurite võlad. Nüüd on astutud järjekordne samm, sisuliselt kooritakse inimeste-hoiustajate seljast kaks nahka ja pannakse lisaks riikidele võlgu kinni maksma juba konkreetsed isikud. See nätab ka, kuidas Euroopa Liit on võimeline kohtlema väikeriike nagu katsejäneseid, kui selline erahoiustajate röövimine peaks Küprosel “täiesti seaduslikult” õnnestuma, siis võib sellist skeemi proovida kasutada ka suuremate riikide kallal.
Nüüd on ka teatavaks saanud, et Küprose parlament lükkas tagasi sellise abistamise. Igatahes on nn. troika (Maalimapank, Euroopa Keskpank ja Euroopa Komisjon) tekitanud Küprose riigile juba korvamatut kahju.
Allikas: Rahvuslane
Toimetas: Meeli Seermaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.