3. mai 2024 kell 18:21
Eesti Päevalehe arvamustoimetuse juhataja Alo Raun avaldas täna artikli “KIRI, MIDA EI TULNUD | Kaja Kallas: kallid Võrumaa inimesed, ma palun südamest vabandust“, kus võtab ise Kaja Kallase eest sõna, vabandades võrukate ja kõigi Eestimaa inimeste ees hiljutiste kurjustavate kommentaaride eest.
On kõnekas, et see kirjatükk ilmus ülemaailmsel pressivabaduse päeval ja on veel tähelepanuväärsem, et sarnast kirja/artiklit ei ole Eesti peavoolumeedias ilmunud koroonapettuse teemadel. Nagu ütles koroonaajal toimunud teisitimõtlejate naeruvääristamise ja diskrimineerimise kohta ajakirjanik ja seltskonnatäht Anu Saagim paar nädalat tagasi Eesti Naise Podcastis: “Siiani ei julgeta tunnistada tehtud vigu ega paluda andeks neilt, keda tühistati.” Kes on unustanud, mis juhtus, saab mälu värskendada koroonakroonika.ee lehel.
Tuletame meelde, et kui Eestis on suur probleem koolikiusamise ja laste vaimse tervisega, siis see kõik algab meist – täiskasvanutest. Seega oleks viimane aeg hakata nn uhhuude jahtimise asemel nende ees vabandama. Ei tohiks olla kellelegi uudiseks, et lapsed matkivad oma käitumises täiskasvanuid.
Lisaks mainime, et näiteks Taanis vabandas ajaleht Ekstra Bladet oma lugejate ees juba 2022. aasta alguses, et nad on “hüpnootiliselt” järginud valitsuse COVID-19 narratiivi, ja tunnistas, et “me põrusime”.
Kiri, mida ei tulnud
Eestis oli sadu tuhandeid inimesi, kes end koroona vastu ei vaktsineerinud, kes ei pidanud maski kandmist vajalikuks ega uskunud pimesi, mida ütleb valitsus või valitsuse sõnade kontrollija asemel selle sülekoera rolli võtnud peavoolumeedia. Ei valitsus ega ka meedia pole nende inimeste ees vabandanud. Ja seda kirja / sõnavõttu on ühiskondliku sidususe taastamiseks hädasti vaja. Sest paraku ei ole kõik inimesed võimelised ilma vabandust kuulmata andestama.
Hea meelega küsiksime valitsuselt selle vabandamise kohta ise, kuid Telegram.ee on oodanud neli aastat, et pääseda valitsuse pressikonverentsile – sõltumata sellest, kas valitsuses on EKRE, Isamaa ja Keskerakond või Reformierakond Eesti 200 ja sotsid, meid sinna ei lubata.
Seetõttu pöördume uue avaliku kirjaga kogu Eesti peavoolumeedia poole
“Pandeemia“, millega saime väidetavalt “tänu objektiivsele meediakajastusele ja mõistlikule poliitikale“ ülihästi hakkama, on aeg üle vaadata!
Siin on mõned paremradikaalseteks ja ohtlikeks lamemaalasteks tituleeritud veidrate mõtlejate naeruväärsed vandenõuteooriad:
Küsimused eelneva kohta
Ja lõpetuseks:
Hea peavoolumeedia. On aeg inimeste ees vabandada. Alustuseks kasvõi samamoodi fiktiivselt valitsuse nimel, nagu tänases Päevalehes peaministri eest Võru elanike ees vabandati.
Või nagu soovitasime juba oma hiljutises, III Avalikus Kirjas:
Kui te arvate, et aega on piisavalt mööda läinud ja vabandamiseks on liiga hilja, siis kindlasti ei ole liiga hilja, et süveneda WHO rahvusvaheliste tervise-eeskirjade (IHR) muudatustesse ja pandeemialepingu (WHO CA+) sisusse. See on teie parim võimalus koroonakriisi-aegsete tegematajätmiste, vaikimise ja inimõiguste rikkumiste heastamiseks.
Oma pika ajakirjanikukarjääri jooksul mitme olulise Eesti väljaande peatoimetaja ametit pidanud Priit Hõbemägi ütles 2023. aasta suvel Vikerraadio eetris: “… ma ei tea, kas see on normaalne või ei ole, aga riik ei karda enam ajakirjandust. Miks see niimoodi on juhtunud, on keeruline öelda.”
Vandeadvokaat Allar Jõks kirjutas 2023. aasta viimastel päevadel ERR-i uudisteportaalis avaldatud arvamusloos koroonapiirangutega seotud kohtulahendite kohta, et need on hälbinud aastakümnetega väljakujunenud kohtupraktikast ja mõõdupuudest ning piirduvad valitsuse retoorika kopeerimisega. “Ei ole üllatav, et teadlaste ja poliitikakujundajate lahendused viiruse alistamiseks kipuvad võrrandit lihtsustama, keskendudes ainult ühele küsimusele – viiruse leviku piiramisele. Nende ülesanne ei ole põhiõiguste rikkumise korral õiguskaitset pakkuda. Kui aga ka kohtud ei kaalu põhjalikult piiravate meetmete kõrvalmõjusid ja muid kaalul olevaid huve ning piirduvad valitsuse retoorika kopeerimisega, siis ei ole võimalik tagada kodanike usaldust oma riigi vastu,” märkis Jõks. Ehk oleks aeg ka ajakirjandusel taastada lugejate usaldus enda vastu sellega, et loobuda valitsuse retoorika kopeerimisest? Neljandal võimul on aeg taas võim enda kätte võtta!
Nagu Alo Raun tänases Päevalehes ütleb, siis “üks vabanduskiri ei tee kõike heaks, usalduse arendamine nõuab aega ja tegusid”. Jääme siis ootama esimest sammu ehk seda “kirja, mida ei tulnud”.
Elagu pressivabadus!
Hando Tõnumaa ja Mariann Joonas
Telegram.ee
* “Viirus” on jutumärkides, sest puuduvad tõendid, et koroonaviirus kui selline oleks üldse kunagi isoleeritud, mis omakorda tähendab, et puuduvad tõendid, et viirus saaks põhjustada haigestumist.
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.