Raha ja riigi lahusus – kas on aeg minna üle krüptorahale?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. august 2022 kell 12:06



Viimastel aastakümnetel oleme üha enam näinud, kui kiiresti raha väärtus langeb ja hinnad tõusevad. Lisaks sellele on pangad üha enam hakanud takistama nii sularaha kasutust kui ka tavalisi neti teel tehtavaid makseid. Igasuguste nähtamatute vaenlaste ettekäändel peavad inimesed üha enam tõestama, kust nad oma enda raha on saanud ja mida nad sellega teevad. Keskpangad on juba ametlikult teatanud, et plaanis on sularaha täielik ärakaotamine ja üle minnakse keskpanga programmeeritavale digitaalsele valuutale (CBDC), mis annaks riigile voli iga ostu lubada või keelata. Kui algselt on kavas igasse piirkonda enda digitaalne keskpanga valuuta ehk euro muutuks digitaalseks euroks, siis pikemas perspektiivis on eesmärk panna kogu maailma rahvas sõltuvusse ühisest keskpanga digitaalsest valuutast – kehtima hakkaks täielik kontrollsüsteem. Aga õnneks on olemas ka alternatiiv.

 

Investeerimisekspert Lyn Alden mõtiskleb, et kuigi raha ja riigi lahusus tundub radikaalse kontseptsioonina, siis sama oli ka kiriku ja riigi lahususega mõne sajandi eest. Sellist mõtet peeti siis võõraks.

Enamiku inimkonna ajaloost oli rahal (väärismetallid) tõepoolest loodusvarade hind. Raha ja riigi lahusus oli norm, isegi kui riik vermis mündile oma valitseja näo. Kuid alates 1971. aastast on kogu maailm on olnud puhtal fiat-raha standardil.

Fiat-raha on maksevahend (esindusraha), millel puudub oma- või tegelik väärtus. Mõiste “fiat” pärineb ladina keelest ja tähendab „laske seda teha“, kuid tänapäeval on see omandanud tähenduse “Nii on!”, st paberraha väärtust märgib number, mis sellele on trükitud (Vikipeedia).

Isegi tänapäeval muutuvad valuutat valesti haldavad arengumaad dollariseerituks, kaotades näiteks oma realistliku valuutaemissioonivõime. Mis juhtub, kui arenenud riigid kasutavad ka oma valuutat valesti?

 

Kui kujutate ette, et elate Nigeerias või Argentinas, Türgis või Liibanonis või mõnes muus probleemses valuutarežiimis ja olete väsinud oma säästude korduvast devalveerimisest, muutub see mõte vähem võõraks.

Allikas: Twitter

Praegu elab üle *2 miljardi inimese* kogu maailmas kahe- või kolmekohalise inflatsiooni äärmusliku ajavarguse all.

 

Raha ja riigi lahusus

Paljud inimesed pooldavad sellist muudatust, kuid ilma vajaliku tehnoloogiata tegelevad nad põhimõtteliselt LARPiga (rollimäng).

Kui UX (kasutajakogemus) ja keskne ründetakistus puudub, siis pole asjal jumet. Aga mis siis, kui tehnoloogia areneb, et seda võimaldada?

1974. aastal võitis Friedrich Hayek Nobeli majandusauhinna oma teedrajava töö eest raha ja majanduslike kõikumiste teoorias. Kiirelt edasi tänasesse päeva tulles näeme, kuidas paljud tema ennustused lähevad krüptovaluutade näol täide.

Tänapäeval on meil olemas tehnoloogia, mis annab rahvale võimaluse rahalisteks tehinguteks ilma pankade ja muude vahemeesteta.

 

Allikas: Youtube

 

Tõlkis Hando Tõnumaa




Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt