Rein Rebane: Ülikoolis õpitul oli vähe seost reaalse eluga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. märts 2013 kell 14:41



 

Avaldame Tartu Ülikooli majandusteaduskonna vilistlase Rein Rebase arvamusartikli, milles ta arutleb ülikoolis õpitud teaduse rakendamise üle päriselus.

 

Vaadates teisipäeva õhtul Zeitgeisti üht osa, kus keskenduti sotsiaalsele heaolule, võrdsusele, inimeste tervisele ja ka majandusele, tekkisid mõned mõtted seoses meie eluväärtustega ja sellega, kuidas neid meile massimeedia kaudu serveeritakse või haridussüsteemis õpetatakse. Iroonilisel kombel õppisin ma ise ülikoolis neli aastat majandusteadust, kuid sellel oli üsna vähe seost eluga või isegi reaalse nn majandustegevusega. Võiks isegi väita, et suur osa oli põhimõtteliselt vastupidine sellele, mis see peaks olema.

Kogu selle probleemi sisu ei ole üldse keeruline. Ainus ülikoolist meeldejäänud asjalik lause oli definitsioon, et majandus peaks olema ressursside võimalikult optimaalne kasutamine vajaliku eesmärgi saavutamiseks.

Selle sisu lahti seletades peaks majandustegevus ja majandusteadus olema abivahend inimeste heaolu säilitamiseks, ressurssidega säästlik ümberkäimine ja inimeste vajaduste optimaalne rahuldamine. Mis meie elu aga valitseb? Mida promob massimeedia? Inimestele näidatakse, kui oluline on majanduskasv, kasum jne. Et oluline on raharinglus ja oma maiste varade suurendamine. Selliseid eesmärke võib aga lugeda pigem “anti-majanduseks”.

 

Eriti kurioosne on olukord rahanduses ja panganduses. Kui ühiskonnas on kogu rahavõim koondatud mõnede erapankade kätte (mõningaid kartelle loetakse keskpankadeks), siis pole mingitest majandusteoreetilistest arvutustest ega arvamustest abi ega seletust sellistele otsustele, millega manipuleeritakse ülejäänud rahvaga, kes nende (eelkõige pankade) kukruid täiendavad. Kõnealuse filmi autorite hinnangul on suurem osa maailma rahakäibest mitte inimestele vajalike kaupade ja teenuste tootmine, vaid börsidel raha endaga, võlgadega ja laenudega mängimine, mille tootlik väärtus on ümmargune null.

Kui niimoodi mõtlema hakata, siis tekib küsimus: kuidas teeb majandusteaduse õppimine targemaks? Ma pigem väidan, et see ajab segadusse või lausa valesse suunda. Raha ja võim käivad pea alati käsikäes. Kui nüüd arvestada kuldreegliga “kelle käes on kuld, see teeb ka reeglid”, siis ongi asi selge.

 

Enne, kui minna kõrgkooli majandusteadust õppima, soovitan vaadata mõnda harivat filmi, mida õnneks internetist leiab kuhjaga.

Youtube’ist soovitan otsida näiteks:

Banking – the Greatest Scam on Earth

How Banks Create Money out of Thin Air

Money, Banking and the Federal Reserve

AMERICA – From Freedom To Fascism

 

 

Rein Rebane, TÜ majandusteaduskonna 2000. aasta vilistlane

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt