29. jaanuar 2014 kell 15:42
Tänu teile on olemas uudisteportaal Telegram, mis sai täna 1-aastaseks. Selle puhul tasub meenutada, miks ja kuidas kõik üldse alguse sai.
Mõni aasta tagasi hakkasime me (Telegrami asutajad Hando Tõnumaa ja Mariann Joonas – Toim.) koostama vandenõusid käsitlevat dokumentaalfilmi, mis tuli välja 2012. aasta augustis ja sai nimeks “Ulmefilm”. Mahuka uurimistöö käigus jõudis meieni laviinina niivõrd palju “põrandaalust” infot maailmas toimuva kohta, et lausa vägisi hakkas idanema plaan luua n-ö alternatiivne uudisteportaal. Üsna kiiresti jõudsime ka arusaamani, et see veebisait peaks käsitlema absoluutselt kõiki teemasid, millest peavoolumeediast lugeda ei saa.
Aastal 2012, kui Telegram oli alles idee paberil, kohtusime mitme inimesega, kellelt proovisime saada rahalist toetust, et asi käima lükata. Saime omal nahal tunda kinnitust vanasõnale “Kes otsib, see leiab”. Kohtusime paljudega, kellel ei olnud tulevase Telegrami kajastatavatest teemadest halli aimugi, ja ka nendega, kes olid alternatiivsete teooriatega poliitikast, majandusest, meditsiinist ja muust hästi kursis. Oli selliseid, kes meid konkreetselt välja naersid, aga ka neid, kes meid huviga ära kuulasid ja lõpuks kampa lõid. Üks inimene pakkus isegi välja, et me peaksime kõigepealt tegema turu-uuringu ja välja selgitama, kas sellised teemad üldse inimesi huvitavad…
Kuna me teadsime, mida tahame ja olime kindlad, et just selline uudistekanal nagu Telegram on Eestis puudu, siis tegime vägisi sellise lükke, mida enamus poleks teinud: võtsime laene, palusime inimestelt abi ja avasime Telegrami uudistesaidi koos viie töötaja ning kontoriga Tallinnas 2013. aasta jaanuaris. Paljud ütlesid meie plaani kohta, et me oleme hullud. Siinkohal soovime kõikidele inimestele meelde tuletada, et kui sa kardad, mida teised inimesed sinust arvavad, siis sa ei ela omaenda, vaid kellegi teise elu.
Kuidas Telegram ära elab?
Kuna “Ulmefilm” oli leidnud suure vaatajaskonna ja fännid Facebookis, siis pöördusime esmalt “Ulmefilmi” fännide poole ja palusime neilt abi oma tulevase kontori sisustuse osas. Paari päevaga saimegi fännide annetustena kõik kontoritööks vajaliku – mööbli, külmkapi, lambid, telefonid, printerid, kontoritarbed ning isegi toalilled ja paar seinamaali. Aitäh teile!
Me ei soovinud hakata Telegrami tegema ainult vabatahtlike inimeste abiga, mis esmapilgul võib tunduda lihtsam ja loogilisem variant. Kerge on öelda, et võtke kampa 30 vabatahtlikku “vandenõufriiki” ja hakake uudiseid kütma. Sellega kaasneb palju miinuseid. Ennekõike see, et vabatahtlikelt ei saa nõuda, et nad teeksid artikli alati konkreetseks ajaks valmis. Sest mõni artikkel nõuab pikemat uurimistööd kui teine. Mõni artikkel nõuab lausa magamata öid. See aga ei garanteeriks stabiilset ja ühtlase tasemega uudistevoogu.
Palgad ja tehnilised kulud on suur väljaminek ning täna me ilmselgelt oma väheste reklaamidega neid kulusid ära ei kata. Seega, rahaliselt on Telegram praegu veel suures miinuses. Me oleme tänaseni suutnud vastu pidada ainult tänu mõne inimese toetusele ja oma lugejate püsikorraldustele ja annetustele. Soovime tänada kõiki inimesi, kes on aidanud kaasa Telegrami käimalükkamisele ja jätkusuutlikkusele.
Paraku sõltume me endiselt nendest annetustest ja püsikorraldustest ning palume oma lugejail, kes pole veel 1 € püsikorraldust teinud, seda võimalusel teha (info toetuste kohta siin).
Muidugi ootame rõõmuga ka eetilisi reklaamisoovijaid. Telegrami keskmine külastatavus on praegu umbes 23 000 inimest päevas, meie lugejarekord, üle 45 000 inimese, sündis mõni nädal tagasi. Eesti külastatavamate lehtede edetabeliga saab tutvuda siin.
Meilt on küsitud ka, kuidas veel kaasa aidata, kui mitte rahaga? Meie arvates ei ole vaja aidata ainult meid – oluline on muuta Eesti meediamaastik avatumaks ja sellesse saab panustada igaüks oma kanalit luues või niisama infot jagades ning muidugi ise oma uurimistööd tehes. Me austame oma lugejate vabadust ise info seest endale sobiv välja noppida ning me ei väida, et kuulutame tõde. Ja kui me mõne faktiga eksime, siis soovime sellest kindlasti teada saada.
Mis puutub Telegrami elujõulisusse, siis muidugi võib kunagi juhtuda (kui mõnele väga tähtsale isikule kanna peale astume), et meid soovitakse mingil põhjusel jõuga kinni panna. Aga me arvame, et seda pole lihtne teha. Telegrami võiks võrrelda Vana-Kreeka mütoloogilise koletise hüdraga, kelle raiutud pea asemele kasvas kohe kaks uut. Ehk siis – kui meid kinni pandaks, tuleks kohe kümme samasugust saiti asemele (meie rõõmuks oli neid juba enne meid ja tuleb aina juurde). Telegram on tulnud, et jääda.
Aitäh teile, kallid lugejad!
Täna on Telegrami sünnipäev ja seega pidupäev. Tähistamiseks ootame kõiki, kel vähegi mahti, osalema meie sünnipäeva Flash Mob Silent Rave’il. Üritus algab täna, 29. jaanuaril kell 17.30 Viru bussiterminalis, kus 10 minutit “vaikselt” tantsime. Osalemiseks on vaja oma muusikat, kõrvaklappe ja tantsutuju. Meie sünnipäevasoov teile: tantsige alati oma pilli järgi!
Veel kord tänuavaldus kõikidele, kes on meid toetanud rahaliselt, moraalselt, või materiaalselt. Oma lugejate positiivsetest mõtetest ja soovidest oleme saanud uskumatult palju hädavajalikku lisaenergiat ja motivatsiooni, et veelgi suurema innu ja armastusega info läbitöötamist jätkata. Aitäh!
Hando Tõnumaa ja Mariann Joonas
Telegrami asutajad
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.