5. september 2019 kell 20:08
“Ma tean, et enamik teist isegi ei loe seda postitust ega usu midagi sellest, mida ma järgnevalt ütlen. Kuid paraku langete te kõiki neid Amazonase tulekahjude uudiseid uskudes Facebooki uue “selle kuu hirmu-uudise” ohvriks. See, kui mõni kuulsus või klikijanuline artikkel midagi väidab, et muuda seda automaatselt tõeks,” kirjutab endine USA mereväelane Brendan Owen Holleman.
Vale nr 1. Waorani hõim võitis nende maa üle käinud kohtuistungi suurfirmade vastu ning vahetult peale seda said alguse ka põlengud.
Fakt: Waorani hõim pärineb Ecuadorist ning kaugel praegustest põlengukolletest.
Vale nr 2. Amazonas oli vanasti tulekindel, kuid nüüd on see tänu kliima soojenemisele ja metsaraietele muutunud tuleohtlikuks.
Fakt: Tulekahjud on igal aastal kuival perioodil looduses tavaline nähtus. Just nagu igal pool mujal planeedil Maa, on ka seal olemas aastaajad. On märg aastaaeg kõrge veetasemega ning üleujutustega, ja kuiv periood, mil korjatakse saaki.
Vale nr 3. Amazonase vihmamets on maailma kopsud ning me kaotame sellega 20% Maa hapnikust.
Fakt: Amazonase vihmamets toodab piisavalt hapnikku enese ülalpidamiseks, ei midagi rohkemat. Suurema osa hapnikku toodavad algloomad ja mikroobid.
Vale nr 4. Praegu on süttinud rekordarv tulekahjusid.
Fakt: Tulekahjude koguarv on pisut kõrgem kui 10 aasta keskmine, kuid palju madalam kui 2 aastakümmet tagasi. Samuti on praegused tulekahjud väiksemad.
Vale nr 5. Amazonase vihmametsa raiutakse maha rekordkiirusel eelkõige loomakasvatuse nimel.
Fakt: Metsaraie tagajärjel on alates 2004. aastast alates langenud 70% ning üle 80% Amazonase vihmametsast on metsaraie vastu kaitstud. Ülejäänud kasutamiseks mõeldud 20%-st on agrikultuuri jaoks kasutamiskõlblikku maad minimaalselt. Ainus viis seda kasutamiskõlblikuks muuta ning seal isegi hooajalist saaki kasvatada tähendaks, et igal aastal on vaja kuiva perioodi ajal põõsastik ära põletada.
Ning need on vaid mõned nendest loendamatutest valedest, müütidest ja pooltõdedest, mis levivad samal kiirusel, nagu need väidetavad metsapõlengud. Täpselt nagu “möödunud aastaga võrreldes 80% ulatuses kasvanud tulekahjude arv.” Noh, tegelikult sadas eelmisel aastal kuival perioodil meeletult ning siis oli terve kümnendi peale kõige vähem tulekahjusid. Kordame veelkord – praegu on tulekahjude koguarv vaid veidi kõrgem kui 10 aasta keskmine ning tulekahjud on suuruselt palju väiksemad. Ja kõik need videod ja pildid, mida meedias jagatakse? Enamik neist ei ole isegi Brasiilias tehtud ega pärine isegi sellest aastakümnest.
Lõpetage ja ärge laske end hirmujuttudega petta. Iga kuu on mingi uus paanika ning IGA KUU usuvad inimesed neid lugusid ilma igasuguse kahtluseta. Tehke päris uurimistööd. Püüdke olla ratsionaalsed ja ärge jookske ringi ühte sama juttu korrutades ainult selle pärast, et Leonardo DiCaprio midagi väitis.
Palun loe lisaks ka neid artikleid:
https://www.cbc.ca/news/world/amazon-rainforest-fires-threat-social-media-1.5255992
https://reason.com/2019/08/23/dont-panic-amazon-burning-is-mostly-farms-not-forests/
Allikad: Brendan Owen Hollemani FB, lingid artikli sees
Fotod: Forbes, BBC, internet
Tõlkis ja toimetas Janne Ark
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!
Unlimited MTÜ
EE497700771002818684
BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr
DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV
BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s
ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6
Märguanded
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.