18. Avatud Ühiskonna Foorum keskendub sõnavabadusele ja vihakõnele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. september 2013 kell 10:01



Avatud Eesti Fond ootab huvilisi sel neljapäeval, 12. septembril Tallinasse juba 18. korda arutlema avatud ühiskonna ees seisvate väljakutsete üle. Tänavu võetakse vaatluse alla internetis lokkav vihakõne ja küsitakse, kas vaenamist on võimalik vähendada ka karistusseadustikku muutmata.

 

Tänavune teematõstatus on omamoodi jätkuks eelmisel sügisel käsitletud teemale, populismi levikule Euroopas. Ehkki sõnavabadus on demokraatia pärisosa, arutletakse kaasaegses maailmas selle üle, kuidas suhestuvad omavahel väljendusvabadus ja vastutus ning kuidas peaksid ühiskonnad käituma olukorras, kui selle varjus tõstab pead võõraviha, vaen ja vihkamine.

Eesti on võrguvabaduselt maailma esiriik. Need, kes siinset vabadust naudivad ja sellest oma tuluallika on teinud, peavad arutelusid vihakõnest tihtipeale nendevastaseks rünnakuks ning põhiseadusliku põhiõiguse, sõnavabaduse ja vaba eneseväljendusõiguse piiramiseks. Samas pole uudiseks, et siinsetes online-väljaannetes avaldatud kommentaarides lokkab valimatu keelekasutus eelkõige tänu anonüümsusele. “Selle mõju ei ole ehk mõõdetav päevade ja nädalatega, ent pikemas perspektiivis on anonüümsus vähendanud avaliku sõna kvaliteeti, peletades meediast üha enam häid arvajaid,” kommenteeris Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam.

Foorumil heidetakse pilk olukorrale Euroopas ning küsitakse, mida tuleb ette võtta, et vihakõne levik lõpetada või seda piirata. “Üks seniseid välja pakutud lahendusi on olnud karistusseadustiku muutmine, mis vihakõne kriminaliseerib. Usume, et seaduse sundi saab ennetada kõigi osapoolte kokkuleppega. Nii pakume välja võimaluse muuhulgas kaasajastada meedia eneseregulatsiooni, sh näiteks ajakirjanduseetika koodeksit,” lisas Hellam.

12. septembril Nordic Hotel Forumis toimuva foorumi peakülaline on Avatud Ühiskonna Fondide Euroopa suuna (OSIFE) juht Jordi Vaquer, kes arutleb olukorra üle koos tuntud kolumnisti Abdul Turay, Eesti Pagulasabi juhataja Kristina Kallase ning ERR-i ajakirjaniku Neeme Rauaga.

IT-visionäär ja Avatud Eesti Fondi nõukogu esimees Linnar Viik otsib koos meediaeksperdi Raul Rebasega lahendusi sallivuse suurendamiseks internetis, küsides ka ajalehe Helsingin Sanomat endiselt tegevtoimetajalt Paula Salovaaralt, kuidas suhtuvad vihakõnesse Soome meediaettevõtted ja avalikkus.

Foorumi viimases paneelis kohtuvad väitlusringis Postimehe vastutav peatoimetaja Anvar Samost, EPL/Delfi peatoimetaja Urmo Soonvald ning õppejõud Tiit Hennoste.

 

Esinejate ja päevakavaga saab tutvuda veebilehel https://www.oef.org.ee/foorum2013et. Ühtlasi on sel lehel võimalik lugeda vihakõne puudutavaid artikleid ja uuringuid.

Registreeri end siin: https://oef.org.ee/registreeru/

 

 

Allikas: Avatud Eesti Fond

Foto: httpjournalsaolcomjenjer6steph.blogspot.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt