20. juuni 2023 kell 14:35
Riigikogu võttis täna vastu valitsuse usaldusküsimusega seotud perekonnaseaduse muudatused, mis annavad seadusliku õiguse abielluda ka samasoolistele paaridele. Eelnõu poolt hääletas 55 riigikogu liiget ning vastu 34, vahendab ERR. Eelnõuga kavandatakse perekonnaõigusest tuntud abielu institutsiooni sisu muutmist selliselt, et abielu saavad edaspidi sõlmida kaks täisealist füüsilist isikut, sõltumata nende soost.
Abielu kõrval jääb isikutele alternatiivina alles ka võimalus sõlmida kooseluleping. Eelnõuga nähakse ette kooseluseaduse rakendamiseks vajalikud ja seni õiguskorras puuduvad sätted ning luuakse lihtsustatud kord kooselulepingult abielule üleminekuks.
Eelnõuga täpsustatakse perekonnaseaduses ka põlvnemise regulatsiooni, seonduvalt samast soost paaride lapsendamisõigusega. Samast soost abikaasad saavad abieluvõrdsuse kaudu õiguse koos lapsendada. Samast soost abikaasa saab oma abikaasa lapse lapsendada bioloogilise vanema nõusolekul.
Seaduses tuuakse välja põhimõte, et lapsel ei või olla rohkem kui kaks vanemat. Säilitatakse põhimõte, et lapsega seotud õigused ja kohustused on eelkõige lapse bioloogilistel vanematel. Ema naissoost abikaasal tekib lapsega põlvnemissuhe, kui ta annab ema kunstlikuks viljastamiseks nõusoleku. Valitsus arvestas teise lugemise eel eelnõusse muudatusi tehes Eesti Keskerakonna fraktsiooni ettepanekutega, et tuua selgemalt kõigis seadustes välja põhimõte, et teine vanem ema kõrval on endiselt eelkõige isa.
Tänase hääletusega saab Eestist Sloveenia järel teine Ida-Euroopa riik, kus samasoolised paarid abielluda saavad. Seadus jõustub 2024. aasta 1. jaanuaril.
Abielu kõrval jääb tulevikus inimestele alles ka võimalus sõlmida kooseluleping. Kooselulepinguga tagatakse registreeritud elukaaslastele õigus kaasa rääkida enda elukaaslasega seotud otsustes ning saada vajadusel toetusi ja hüvitisi. Kooselulepingu sõlminud paaridele antakse ka võimalus minna abielule üle lihtsustatud korras.
Kooseluseaduse võttis riigikogu vastu 2014. aastal ja see jõustus 2016. aastal. Seoses samasooliste abielu seadustamisega võttis riigikogu vastu ka kooseluseaduse rakendusaktid.
Taanis on samasooliste abielu seadustatud alates 2012. aastast, Gröönimaal 2016. aastast, Soomes 2017. aastast, Islandil 2010. aastast ning Norras ja Rootsis 2009. aastast.
Kes hääletasid poolt, kes vastu, kes jättis hääletamata ning keda kohal polnud, vaata ERR-ist.
Toimetas Sander Soomaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.