15. veebruar 2014 kell 18:45
Sellel nädalal esitles muusik Andre Maaker oma sooloplaati, millel esitab laulupidude laule akustilisel kitarril. Värske plaadi teeb eriti tähelepanuväärseks aga see, et Maaker kasutas häälestust A=432 Hz, mis mõjub mitmete uuringute kohaselt inimese heaolule paremini kui tavapäraselt poppmuusikas kasutatav 440-hertsine häälestus. Telegram küsis muusikult, kuidas sündis otsus just sellist teed minna.
“Mind on alati huvitanud muusika toime inimesele – nii kehale kui ka hingelis-vaimsele tasandile. Muusika võib endas kanda paljut ja mõjutada meile tajumatuidki piirkondi. Ma näen muusika erinevaid mõjutasandeid nii:
1. Kehaline. Muusika paneb meid kaasa liikuma. Eriti hea on seda näha laste pealt, kelle keha reageerib välistele võngetele vahetult ja plastiliselt. Samuti saavad muusika võnked keha harmoniseerivalt korrastada ja ravida või mõjuda hoopis vastupidiselt.
2. Sotsiaalne. Muusika kannab mingit sõnumit, eluhoiakut, probleemi, üleskutset jne. Sel juhul on sisu peamiselt tekstis.
3. Intellektuaalne. Sel tasandil üritab muusika pakkuda midagi huvitavat. Mõttelised konstruktsioonid on esiplaanil. Uus peab vanast olema huvitavam, leidlikum, üllatavam, nupukam.
4. Emotsionaalne. Muusika mõjutab meie meeleseisundit. Rõõmus-kurb-julge-igatsev-vihane-mõtisklev-naljakas jne.
5. Hingelis-vaimne. Muusika mõju keha- ja mõttetegevusevälisele alale. Võngete sügavaim/kõrgeim ulatus. Olulisim tasand.
Muusika on suur võnkumiste müriaad, mis läbistab ja mõjutab meie jämedakoelist keha ning resoneerub sealt edasi üha peenematele tasanditele, muutudes lõpuks peenemaks kui mõtted või mistahes füüsilised osakesed, laengud, liikumised ning avaldab mõju ka hingelis-vaimsele tasandile.
Nii lasub muusikul ka suur vastutus kuulajate ees! See on nagu keedaks võngetest suppi ja söödaks seda kõikidele kuulajatele sisse! Ja kuulajal isegi ei ole võimalust keelduda…
Oma keha oleme pärinud sellelt planeedilt ja looduslikud resonantsid, harmooniad ja disharmooniad mõjutavad paratamatult ka meie kehalikku. 432 Hz võib mõjuda soodustavalt kehale. See häälestus ei tähenda seda, et kõik muusika, mis vastavalt häälestatud, on automaatselt hea, raviv ja kasulik ning 440-hertsine häälestus ei suudaks kuidagi inimtervikus harmooniat esile kutsuda. Lihtsalt 432 Hz võib olla sobilikum ja looduslikum vahend selleks.
Muusikas on lisaks häälestuskõrgusele palju tegureid (rütm, helide omavahelised suhted, kõlavärv, muusiku seisund), mis toimet määravad ja edastavad. Omamoodi huvitav on, et just enne “Minu laulu pidu” plaadi salvestamist see häälestuse teema minu juurde intensiivselt tuli. Järjest sattusid mulle ette mõned artiklid Facebookist, Telegramist, ja nagu sellest vähe oleks, kirjutas just päev enne salvestama asumist hea sõber Peedu Kass Radiohead’i plaadi “King of Limbs” plaadi häälestuseripäradest, tuues välja iga loo erineva häälestuskõrguse! Enne ega pärast ei ole ta sellest rääkinud.”
Milliseid laule plaadilt leida võib?
Kava valik sai kokku nendest lugudest, mida laulupidudel esitatud ja kitarristile kõrva on hakanud. Nii on plaadile salvestatud laul “Sind surmani” (A. Kunileid/L. Koidula), mida kanti ette juba esimesel üldlaulupeol 1869. aastal Tartus, aga ka 2014. aasta laulupeo jaoks kirjutatud nimilugu “Puudutus” (T. Kõrvits/K. Ehin).
Laulud kõlavad kammerlikus seades akustilisele kitarrile. Kitarriseaded on Maakeri enda loodud, sidudes endas nii uut ja vana, selget kompositsiooni ja vaba improvisatsiooni, suursugust marssimist ja vaikset hõljumist.
Loe rohkem plaadi kohta siit.
Kuula plaadi avalugu: “Sind surmani”
Foto: kuula.ee
Toimetas Maarja Aljas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.