23. veebruar 2014 kell 18:10
Traditsiooniliselt pidas Eesti Vabariigi peaminister Andrus Ansip vabariigi aastapäeva eelõhtul Tartus kõne olukorrast riigis ning teatas, nagu juba päevi on ajakirjanduses ja poliitikute seas spekuleeritud, et astub tagasi. Kõne kanti üle ERR-i uudisteportaalis ja “Aktuaalse kaamera” erisaates.
Peaminister lubas tagasiastumispalve president Toomas Hendrik Ilvesele esitada vastlapäeval, 4. märtsil ja kinnitas, et see otsus on kantud tema isiklikest veendumustest. Eesti seaduste kohaselt peab koos peaministriga tagasi astuma kogu valitsus.
Ansip kiitis kõnes Eesti rahvast ning toonitas, et ta ei ole kunagi pildunud katteta lubadusi. “Siinsamas Vanemuise kontserdisaalis teatasin kaks aastat tagasi, et see valitsus jääb viimaseks, mida juhin. Öeldu tähendas, et uut valimiskampaaniat mina peaministrikandidaadina enam ei alusta. Nii ongi,” ütles Reformierakonna esimees Ansip Eesti sünnipäeva eelõhtul peetud kõnes.
Lahkuva peaministri Ansipi sõnul on ta uhke, et töötas valitsusjuhina rohkem kui kolmandiku taasiseseisvunud Eesti riigi elueast. “Ma pean seda rahva usalduse märgiks, mille eest olen südamest tänulik. Pean seda erakonnakaaslaste toetuse, koalitsioonipartnerite koostöötahte ja ka opositsiooni respekti märgiks,” sõnas Ansip.
Ta nimetas oma peaministriks oleku aega aastatel 2005-2014 “tõsise pühendumise aastateks” ning kiitis Eesti valitsussektori väikest võlakoormust, riigi korras rahandussüsteemi, Eesti atraktiivsust välisinvestoritele ning tugevat e-riiki.
Peaminister palus inimestel võtta tõsiselt Euroopa parlamendi valimisi, kuna praegu on kaalul olulised kokkulepped, nagu vabakaubanduslepe Ameerikaga (TPP, Trans Pacific Partnership) ja viisavabadus Venemaaga.
Ta märkis ka, et uue valitsuse moodustaja määrab küll president, kuid kinnitas, et Reformierakonnal on sobivad kandidaadid olemas. Peaminister tänas kõiki praeguse valitsuse liikmeid Reformierakonnast ning Isamaa ja Res Publica Liidust. Lisaks tänas ametist lahkuv Ansip oma perekonda ja abikaasat. Lõpetuseks soovis ta head vabariigi aastapäeva ning ütles: “Elagu Eesti!”
Ansip pidas vabariigi aastapäeva eelõhtul kõnet juba 9. korda. 2006. aastal seadis Ansip oma kõnes Eesti sihiks jõuda viie Euroopa rikkaima riigi hulka, 2010. aastal käis ta aga välja kümme postulaati, mida järgmine valitsus ja peaminister peaksid järgima. Kaks aastat tagasi, 2012. aastal, ütles Ansip, et kui praeguse valitsuse töötahe peaks raugema, siis tema uut valitsust ei moodusta.
Kuluaarides sosistatakse, et valitsuse vahetus peaks võtma tähelepanu peagi algavalt eurorahade jagamiselt. Uue peaministrikandidaadina on Reformierakonna juhatus heaks kiitnud praegu Euroopa Komisjonis töötava Siim Kallase, oma soovist tulevikus erakonna juhiks ja peaministriks saada on rääkinud ka praegune välisminister Urmas Paet.
President alustab kõnelusi uue valitsuse moodustamiseks kõigi parlamendierakondadega
Kui peaminister Ansip teatab riigipeale oma tagasiastumisest, alustab president Ilves kõigi parlamendierakondadega konsultatsioone uue peaministrikandidaadi määramiseks. Selleks on tal aega 14 päeva.
Kui peaministri kandidaat saab parlamendi toetuse, nimetab riigipea valitsusjuhi ettepanekul ministrid. Senine valitsus jätkab tööd uue valitsuse ametisse astumiseni.
Peaministri kandidaadi saab põhiseaduse kohaselt määrata ainult Vabariigi President ja volitused valitsuse moodustamiseks saab talle anda ainult parlament. Ühelgi teisel moel ei ole seda võimalik otsustada.
Allikad: BNS, ERR, ERR 2 (Ansipi kõne täismahus), Vabariigi Presidendi Kantselei
Foto: Liis Treimann, PM/Scanpix
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.