17. juuni 2013 kell 12:06
15. juunil esitles Digitaalõiguste instituut eelraportit, mis annab ülevaate ebaseadusliku sisu eemaldamisest internetist Eestis. Raporti järeldus on, et ebaseadusliku sisu eemaldamine internetist ei ole Eestis läbipaistev — eemaldamisnõuete kohta andmeid ei koguta või tehakse seda puudulikult ja süsteemitult.
“NSA skandaal on järjekordseks tõestuseks, et riigid peavad olema oluliselt ausamad ja läbipaistvamad internetis tegutsemisel,“ ütles projektijuht Silver Meikar. “Digitaalõiguste instituut lähtub eeldusest, et sõnavabadus saab internetis olla tagatud vaid siis, kui on teada, kes, mis alusel ja millist sisu internetist eemaldab,“ lisas ta.
Digitaalõiguste instituudi projekti 451.ee eesmärk on kaardistada sisu eemaldamist reguleeriv õiguslik raamistik, sisu eemaldamise legaalsed viisid ning sellekohase statistika kättesaadavus Eestis. Samuti avaneb täna projekti kodulehekülg 451.ee, kus lisaks eelraportile avaldatakse ülevaade valdkonda reguleerivatest seadustest ning teemasse puutuvad artiklid ja intervjuud.
“Internetivabadust oluliseks pidavad valitsused peaksid koguma ja avaldama andmeid selle kohta, kui nad nõuavad ebaseadusliku sisu internetist eemaldamist. See tagaks internetivabaduse ja avatud valitsemise põhimõtete järgmise Eestis,” ütles Meikar.
Projekti idee lähtub Google Transparency Report’ist, kust on võimalik saada infot riikide taotlustest eemaldada ebaseaduslikku sisu Google’i poolt pakutavatest teenustest, näiteks otsingumootori tulemustest ja YouTube’ist. Projekti nimi “451″ viitab HTTP staatuse koodile 451, mille üheks tähenduseks on “ligipääs on piiratud seadusest tulenevatel põhjustel”.
Allikas: 451.ee
Pilt: webcopycat.com
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.