12. juuni 2019 kell 12:28
Mitmed Eesti riigiametnikud, sh peaminister Jüri Ratas, sotsiaalminister Tanel Kiik, Terviseameti ametnikud Jelena Tomasova ja Leena Albrecht, keskkonnaminister Rene Kokk, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Siim Sikkut ning riigikogu sotsiaalkomisjon ja keskkonnakomisjon said 2. juunil kirja Toronto ülikooli emeriitprofessorilt dr Anthony B. Millerilt, kes kutsus üles Eestis 5G paigaldamist peatama.
Pöördumises seisis:
“Inimeste raadiosagedusliku kiirguse ekspositsiooni tõstmise osas tuleb olla erakordselt ettevaatlik. Telekommunikatsioonitööstus ignoreerib fakti, et Maailma Terviseorganisatsiooni Rahvusvaheline Vähiuuringute Agentuur kategoriseeris kogu raadiosagedusliku kiirguse, sealhulgas mobiilidest, wifist, mobiilisaatjatest, ruuteritest tuleneva, 2011. aastal võimalikuks kantserogeeniks (2B), gruppi, kuhu kuuluvad ka plii ja DDT. Sellest ajast alates on tehtud uusi teaduslikke avastusi nii inimeste kui ka loomade puhul, mis kinnitavad, et raadiosageduslik kiirgus põhjustab vähki. Paljud teadlased, sh mina, usuvad nüüd, et raadiosageduslik kiirgus peaks olema kategoriseeritud kui kindel kantserogeen inimesele (klass 1), nagu seda on suitsetamine, asbest ja röntgen. Seega need, kes kasutavad mobiiltelefoni või puutuvad muul viisil kokku juhtmevaba kiirgusega, suurendavad oma kehas vähiriski, eriti pärast pikaajalist kokkupuudet või kui kokkupuude on saanud alguse juba lapsepõlves. See tähendab ka seda, et kui 5G rakendatakse, siis võime eeldada, et näeme kõigi nende tervisehädade sagenemist. 5G rakendamise peatamine on eluliselt tähtis.”
Anthony B. Miller, MD, emeriitprofessor, Dalla Lana avaliku tervise kool, Toronto Ülikool, Kanada
Dr Anthony B. Miller on arst-epidemioloog, kes on spetsialiseerunud vähi etioloogiale ja vältimisele. Ta on Toronto ülikooli Dalla Lana avaliku tervise kooli emeriitprofessor ning ühingu Environmental Health Trust vanem-meditsiininõunik. Ta on töötanud pikalt nõunikuna ka WHOs ning oli vanem-epidemioloog Rahvusvahelises Vähiuuringute Agentuuris (IARC). Lisaks on ta töötanud Kanada riikliku vähiinstituudi epidemioloogiaüksuse juhina, Toronto ülikooli preventatiivse meditsiini ja biostatistika õppetooli juhina, Saksamaa vähiuuringute keskuse vähiepidemioloogia osakonna juhina ning USA riikliku vähiinstituudi vähiennetuse osakonna konsultandina.
Ta on läbi viinud uuringuid elektromagnetväljade ja vähi kohta ning osalenud paljudes komisjonides, mis on hinnanud mitmesuguste tegurite kantserogeensust. Miller oli külalis-vanemteadur IARCi juures teaduskirjanduse ülevaatajana, kui raadisageduslikud elektromagnetväljad määrati aastal 2011 võimalikuks kantserogeeniks inimesele.
Allikas: Kiirgusinfo
Fotod: Arvo Tarmula, ekraanikuva, erakogu
Toimetas Liis Ellert / kiirgusinfo.ee
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.