2. mai 2013 kell 20:03
Eesti asub Ameerika Ühendriikides tegutseva rahvusvahelise organisatsiooni Freedom House värskes ajakirjandusvabaduse indeksis 197 riigi seas 13.- 18. kohal, võrreldes mullusega on Eesti positsioon tabelis paranenud. Läinud aasta ajakirjandusvabaduse indeksis oli Eesti 22.- 24. kohal, vahendab BNS.
Tänavuses indeksis jagavad koos Eestiga 13.- 18. kohta Iirimaa, Monaco, Uus-Meremaa, Palau ja San Marino. Freedom House jagab riikidele ajakirjandusvabadust hinnates punkte ja mida väiksem on punktisumma, seda parem on olukord ajakirjandusvabadusega. Eesti sai koos teiste samasse kategooriasse kuuluvate riikidega 16 punkti.
Freedom House’i andmetel on maailma kõige vabam ajakirjandus Norras ja Rootsis, mis jagavad 1.- 2. kohta. Nii Norral kui ka Rootsil on 10 punkti. 3.- 5. kohta jagavad 11 punktiga Belgia, Soome ja Holland. 6.- 8. kohal on 12 punktiga Taani, Luksemburg ja Šveits. Üheksandal kohal on 13 punktiga Andorra ning 10.- 11. kohal 14 punktiga Island ja Liechtenstein.
Eestist parema tulemuse sai 15 punktiga ka Kariibi mere saareriik Saint Lucia. Eesti järel jagavad 19.- 22. kohta Saksamaa, Marshalli saared, Portugal ning Kariibi mere riik Saint Vincent ja Grenadiinid, kes said 17. punkti.
Leedu sai 24 punkti ning asub koos Dominica, Jaapani, Sloveenia ja Surinamega 40.- 44. kohal. Lätile andis Freedom House 28 punkti ning Eesti lõunanaaber asub koos Ghana, Nauru, Paapua Uus-Guinea, Sao Tome ja Principe ning Saalomoni saarega 55.- 60. kohal.
Ameerika Ühendriigid said 18 punkti ning riik asub koos Barbadose, Costa Rica ja Jamaicaga 23.- 26. kohal. Venemaa on 81 punktiga 176. kohal. Tabeli viimast kohta jagavad Põhja-Korea ja Turkmenistan, mis said 96 punkti ja jagavad 196.- 197. kohta. Nende ees on 195. kohal Usbekistan, mis sai 95 punkti.
Freedom House jagab riigid pressivabaduse järgi vabadeks, osaliselt vabadeks ja mittevabadeks. Tabeli esimesed 63 riiki on vaba, järgmised 70 riiki osaliselt vaba ning viimased 64 mittevaba ajakirjandusega. 32 protsenti maakera elanikkonnast elab vaba, 36 protsenti osaliselt vaba ja 32 protsenti mittevaba ajakirjandusega riikides.
Lisaks Freedom House’ile avaldab igal aastal maailma ajakirjandusvabaduse indeksit ka Pariisis tegutsev rahvusvaheline organisatsioon Piirideta Reporterid (Reporters sans frontieres -RSF). Eesti asus tänavu jaanuari lõpus avalikustatud RSF-i tabelis 11. kohal. RSF-i ajakirjandusvabaduse tabelis on 179 riiki.
“Eesti kuulub väga heasse seltskonda,“ ütles BNS-ile Eesti Ajalehtede Liidu (EALL) tegevjuht, ajakirjandusõppejõud Mart Raudsaar. “Oleme tipus.“ Raudsaare sõnul on Freedom House’i tabeli tipus Põhjala riigid. “Selle põhjal võib öelda, et meie ajakirjandus järgib pigem Põhjamaade ajakirjanduse töökeskkonna mudelt,“ nentis ta, tuues esile, et Eestile kuulub kõrgeim positsioon Ida-Euroopa riikide seas..
Raudsaar märkis, et Freedon House paigutab riike plokkidesse ning kuna vahed riikide vahel on väikesed, tõusis Eesti tänu indeksi vähenemisele kahe punkti võrra “mitme ploki võrra.“
“Freedom House’i indeks ei too riikidevahelisi erinevusi välja nii selgelt, kui organisatsiooni Piirideta Reporterid indeks,“ ütles ta. Raudsaar sõnas, et mõlemas tabelis asub Eesti umbes samas kohas, seega laias laastus tabelid kinnitavad teineteist. “Kuidas seletada seda, et kaks indeksit annavad erineva tulemuse, tuleks küsida nende indeksite koostajatelt,“ ütles Raudsaar.
Ta sõnas, et Eesti meedia probleemid on maailma mastaabis suhteliselt väikesed mured. “Kui võrrelda meie olukorda näiteks Kreeka, Itaalia või Ungari olukorraga, siis meil pole põhjust nurisemiseks,“ ütles Raudsaar.
Allikas: BNS
Loe lisaks: Freedom House
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.