1. detsember 2021 kell 15:57
Olemegi nüüd sealmaal, kus hakatakse vaktsineerima ka väikseid lapsi: immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liige Irja Lutsar ütles, et eile õhtul otsustas komisjon anda loa hakata Eestis vaktsineerima ka 5–11-aastaseid lapsi. “Kõigepealt peab see 5–11-aastastele lastele mõeldud vaktsiin jõudma Euroopa Liidu liikmesriikidesse, lastele manustatakse kolm korda väiksemat doosi kui täiskasvanutele,” ei osanud Lutsar täpselt öelda, millal laste vaktsineerimiseni jõutakse, vahendab ERR. Vaktsineerimisega on meil nii kiire, et pole aega oodata põhjalikumaid uuringuid. Näiteks Taiwani haiguste tõrje keskus (CECC) teavitas 10. novembril, et alla 12-aastastele lastele mõeldud koroonavaktsiinide heakskiitmist ei kaaluta enne, kui on uuritud põhjalikult asjaolu, et noorukitel võib teise doosiga vaktsineerimine tekitada südamelihase põletikku. Ka Rootsis ei kiirustata kohe lapsi vaktsineerima. Rootsi terviseamet FOHM plaanib kõigepealt jälgida, kuidas vaktsiini saanud lapsi on see mõjutatud ja alles siis teha otsuseid 5–11-aastaste laste vaktsineerimise kohta. Rootsi rahvatervise agentuuri juhtivspetsialisti Sara Byforsi sõnul on siinkohal tähtis lähtuda vaktsineerimise kasudest ja riskidest lapsele, mitte sellest, kuidas see võib mõjuda nakkuse levikule üldiselt.
Lutsar selgitas, et vaktsiinid peaks jõudma Eestisse pärast 20. detsembrit. Lisaks perearstide juures vaktsineerimisele tekib vaktsineerimisvõimalusi ka mujal, kuid sotsiaalministeerium Lutsari sõnul täpset plaani praegu veel paika pannud ei ole. Lutsar andis soovituse vanematel lapsi igal juhul vaktsineerida: “Meie soovitame kõigil vaktsineerida, praegu ei ole ühtegi uuringut, keda koroonaviirus ohustab ja keda raskelt ohustab.”
Vanglaplaneet vahendas 18. novembril uudist, et Pfizer lisas oma COVID-19 vaktsiini lastele mõeldud versioonile salajast südameinfarkti ravimit, trometamiini (Tris) ehk kemikaali, mis vähendab vere happesust ja stabiliseerib inimesi, kes on üle elanud südameataki.
Ekspertkomisjoni teine liige Marje Oona selgitas terviseameti pressikonverentsil, et ka laste puhul on vaktsineerimine tõhus meetod nakatumiste ja haigestumiste vältimiseks. “Me ei saa öelda, et lastele oleks Covid-19 ohutu,” tõi Oona välja, miks komisjon soovitab laste vaktsineerimist.
Oona sõnul saab tehtud kliiniliste uuringute põhjal öelda, et lastele mõeldud vaktsiini tõhusus on üle 90 protsendi.
Euroopa ravimiameti inimravimite komitee andis 25. novembril heakskiidu Pfizeri koroonavaktsiini müügiloa näidustuse laiendamiseks 5–11-aastastele lastele. Vaktsiin manustatakse kahe süstina, Eesti immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab manustada kaks doosi kuuenädalase intervalliga.
Ametlikel andmetel sarnanevad kõige tavalisemad kõrvaltoimed 5–11-aastastel sarnanesid noortel täiskasvanutel nähtud kõrvaltoimetega ja nendeks olid süstekoha valu, väsimus, peavalu, süstekoha punetus ja paistetus, lihasvalu ja külmavärinad. Need kõrvaltoimed on tavaliselt leebed või mõõdukad ja mööduvad mõne päevaga.
5–11-aastaste laste vaktsineerimiseks valmisuvad ka Läti ja Soome.
Allikad: ERR, lingid artikli sees
Foto: Pexels
Toimetas Sander Soomaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.