18. september 2023 kell 14:30
Rahvusvaheline statistika näitab, et 40 protsenti arsti juures käijatest ja iga kümnes haiglasse sattunu kannatavad valede ravivõtete tagajärjel. Selle teadvustamiseks ja olukorra parandamiseks tähistatati pühapäeval üle maailma patsiendiohutuse päeva, vahendas “Aktuaalset kaamerat” ERR-i uudisteportaal.
“Me teame tegelikult maailmatasemel, et 10 kuni 14 protsenti haiglaravi patsientidest kogevad mingit sorti kahju ja kuni 40 protsenti ambulatoorsetest patsientidest, aga Eestis ühtegi uuringut selle kohta tehtud ei ole,” rääkis AK-le Pärnu haigla kvaliteedijuht Teele Orgse.
“Me oleme Pärnu haiglas teinud statsionaarsete patsientide kohta uuringuid ja need on samasse kanti nagu igal pool maailmas,” lisas ta.
Rahvasuu ütleb, et arstide vead kaetakse mullaga. Haiglate juurde rajatud patsientide nõukojad peaksid aga arstide ringkaitset vähendama ja vastastikust suhtlust parandama. Selle tulemusel võiksid ka ravivead väheneda.
Ida-Tallinna keskhaigla on üks viimastest suurtest haiglatest, kes patsientidest koosneva nõuandva organi alates sellest nädalast ellu kutsus.
Raviviga tähendab ka koormust haigekassale, sest inimesi tuleb ravida kas uuesti, kauem või intensiivsemalt.
“Üldjuhul ei ole küsimus ju veas, ühe inimese tehtud veas, vaid süsteemses probleemis. Alustame kas või ravijärjekordadest, et kui sa jääd ravile hiljaks, siis on sinna viga juba sisse kirjutatud,” ütles Orgse.
Loe pikemalt: ERR
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.