17. detsember 2013 kell 9:02
Häirekeskus saab õiguse hakata hädaabinumbriga ühendust võtnuid mobiilselt positsioneerima ning jälgima reaalajas avalike turvakaamerate pilti, et vajadusel ka ilma abikutsungita hädaabi välja saata, vahendab Postimeest BNS. Lisaks annab päästeseaduse muudatus häirekeskusele õiguse kasutada avalikus kohas pilti edastavat jälgimisseadmestikku.
Siseministeeriumist kooskõlastusringile läinud päästeseaduse muutmise eelnõuga lubatakse hädaabinumbrile 112 helistajat positsioneerida, et häirekeskus saaks kiiremini ja täpsemalt kindlaks teha sündmuse asukoha ning seeläbi ka kiiremini abi saata. “Positsioneerimise täpsus sõltub telefonioperaatorite ja telefonide võimekusest,” ütles siseministeeriumi teabeseireosakonna osakonnajuhataja asetäitja Andrus Kroon.
Siiani pole eraldi süsteemi hädaabikõne tegija positsioneerimiseks. Sideettevõtjad peavad küll vahetult pärast häirekeskusele kõne ühendamist tegema häirekeskusele kättesaadavaks andmed helistaja asukoha kohta, kuid keskusel ei ole õigust sideettevõtjalt saadud teavet kasutada, sest helistaja asukoha tuvastamine on isikuandmete töötlemine. Nüüd antakse seadusemuudatusega häirekeskusele see õigus.
Samuti on helistaja positsioneerimine vajalik niinimetatud digikaardi kasutusele võtmiseks GIS-112 projekti raames. GIS-112 on Eesti-Šveitsi koostööprogrammi raames rahastatav projekt, mille eesmärk on vähendada aega, mis kulub hädaabiteate saabumisest häirekeskusesse abi sündmuskohale jõudmiseni.
Digikaardile kantakse abiressursside asukoht ja staatus, väljasõiduplaan ning muud andmed, mida kaardi kasutaja otsustab kuvada. Helistaja asukoha tuvastamine ongi digikaardi kasutamise esimene samm.
See muudatus on ühtlasi ka üks samm kogu Euroopas kasutusele võetava eCall-süsteemi rakendamise suunas. eCall-süsteem on uutesse sõidukitesse paigaldatav riist- ja tarkvara, mille kaudu on võimalik automaatselt või manuaalselt võtta ühendust hädaabinumbriga 112. Vastavalt euroliidu direktiivile tuleb see tööle panna hiljemalt 1. oktoobriks 2015.
Teise uuendusena antakse päästeseaduse muudatusega häirekeskusele õigus kasutada avalikes kohtades olevate turvakaamerate pilti, mida seni näevad vaid juhtimiskeskuse politseinikud. Muudatus tehakse seoses sellega, et tuleva aasta 1. novembril läheb kogu hädaabiteadete menetlemine üle häirekeskusele. See võimaldab häirekeskusel abi saata ka juhul, kui see on vajalik, kuid kõnet hädaabinumbrile 112 ei tehta.
Eelnõu kohaselt antakse häirekeskusele õigus vaid reaalajas pilti jälgida, kuid mitte salvestada, sellest väljavõtteid teha või kopeerida. Salvestamine ja info edasine kasutamine jääb politsei pädevusse.
Allikad: BNS, Postimees
Foto: sp2torrent.com
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.