12. veebruar 2013 kell 14:14
ERR kirjutab, et kuigi rahandusministeeriumi esitatud hasartmänguseaduse muutmise eelnõu näeb ette hasartmängumaksu nõukogu likvideerimist, ei usu selle nõukogu liige ja IRL-i fraktsioonijuht Kaia Iva, et see riigikogus läbi läheks.
Rahandusministeeriumi eesmärk on muuta toetuste eraldamine paindlikumaks ja läbipaistvamaks, kuna raha saaks otse riigieelarvest ja teiste kanalite kaudu sihipärasemalt kasutatud.
Siiani on hasartmängumaksu nõukogu jaganud kolme ministeeriumi kaudu tegevus- ja projektitoetusi nn pehmetele projektidele ehk teadus-, haridus-, laste- ja noorteprojektidele, samuti spordile, sotsiaalvaldkonda ja kultuurile.
Edaspidi kaoks aga ära seadusega ettemääratud jaotus, kus 37,4% maksutulust läheb hasartmängumaksu nõukogu jagada, 12,7% siseministeeriumile ja 3,9% Punasele Ristile. Alles jääks vaid kultuurikapitalile määratud 46%.
Nõukogu liige Kaia Iva rääkis usutluses Vikerraadiole, et muudatusega kaotaksid just väiksemad projektid, mitte üle-eestilised katuseorganisatsioonid, kes on võimelised ministeeriumiga otse suhtlema ja püsivalt toetust välja rääkima.
Iva rõhutas, et praeguse rahajaotamise halduskulu on vaid 0,5%, sest nõukogu liikmed, kuhu kuuluvad riigikogu liikmed ja ministeeriumide esindajad, töötasu ei saa. Kinni makstakse vaid ekspertide analüüsid. Tema sõnul on ebatõenäoline, et sellele muudatusele võiks riigikogus toetus tulla ning seda väites tugineb ta kolleegidega peetud vestlustele.
Sama seisukohta kinnitas ka SDE fraktsiooni liige Eiki Nestor tänases Eesti Päevalehes. Tema sõnul üritatakse raha suunamisega ühte riigieelarve potti tekitada olukord, kus ministeeriumid saavad lappida hasartmängumaksuga oma eelarvepuudujääke.
“Riigieelarve aukude lappimine läbi hasartmängumaksu nõukogu on nõukogus pidev vaidlus. Praegune asi võibki olla algatus neist kolmest ministeeriumist, kel on kogu aeg raha puudu,” lausus Nestor ja lisas, et kõne all on sotsiaal-, haridus-, ja siseministeerium.
Allikas: ERR
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.