16. veebruar 2022 kell 12:47
Koroonatõendi kasutamisel Eesti-siseselt ei ole enam mõtet ning ka muud piirangud tasub üle vaadata, rääkis viroloogiaprofessor, teadusnõukoja eelmise koosseisu juht Irja Lutsar Raadio 2 hommikusaates. Sarnast seisukohta väljendas möödunud nädalal õiguskantsleri nõunik Martin Kadai.
“Mina olen juba tükk aega öelnud, et koroonapassid on oma aja ära elanud,” ütles Lutsar. “Delta tüve ajal nad tõesti näitasid, kas inimene on potentsiaalselt nakatunud või mitte, aga praegu me seda enam ei näe. Vaktsineeritud põevad sama sageli kui mittevaktsineeritud, ainuke vahe on selles, et vaktsineeritud põevad oluliselt kergemini,” selgitas ta.
Küsimusele, kas koroonatõendite kasutusest võiks Eesti loobuda, vastas Lutsar: “Põhimõtteliselt võiks jah need siseriiklikult ära kaotada.” Aga kuna koroonatõendid on Euroopa Liidus reisimisel kasutusel, siis täiesti loobuda neist ei saa, lisas ta.
Ta rõhutas ka, et viiruse huvi ei ole minna “kurjemaks”, sest ta saab elada ja paljuneda ainult inimese sees. Kui inimesed ära kaovad, siis see tähendab ka viiruse lõppu.
Küsimusele, mida tähendab viirusega elamine, märkis Lutsar, et ühiskond peab kõigepealt omavahel kokku leppima, millega võitleb, mis see viirus endast kujutab.
Peame aktsepteerima seda, et paratamatult mõned inimesed haigestuvad sellesse väga raskelt ja mõned ka surevad selle tõttu, kuid peab küsima, kas see tähendab vajadust kogu ühiskond sulgeda, tõdes Lutsar.
Kadai: koroonapass ei ole enam põhjendatud riigisiseselt ega ka rahvusvaheliselt
Endine terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juht ja praegu õiguskantsleri nõunikuna töötav Martin Kadai ütles eelmise nädala lõpus ERR-ile, et selgeid ja arusaadavaid põhjendusi koroonapassi kasutamiseks enam ei ole. Erineval Lutsarist leidis ta, et vaktsiinipassil pole mõtet ka rahvusvaheliselt.
“Need tõendid ei näita inimese nakkusohutust, see on fakt. Omikroni viirusega see olukord oluliselt muutus. Kui me tahame nakkusohutust näitavat tõendit, siis me peame kogu tõendi väljastamise tingimused absoluutselt üle vaatama,” rääkis Kadai.
Rääkides koroonapassi rahvusvahelisest kasutamist, ütles Kadai, et praegu on kõikides Euroopa Liidu riikides koroonaviiruse levik nii ulatuslik ja intensiivne, et koroonaviiruse puhul ei ole mõtet rääkida selle riiki sisse toomisest või oma riigist teise riiki viimisest.
“See haigus ei ole import- või eksporthaigus, mille puhul on mõistlik kasutada nii-öelda ohukoldesse minekul vaktsineerimise sertifikaati või sealt tulekul testimist. See haigus on igas riigis,” rääkis Kadai.
“Tegelikult sellel tõendil täna ei ole loogilist ja sisulist põhjendust,” rõhutas Kadai.
Foto: Kairit Leibold / ERR
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.