10. november 2013 kell 14:15
Sotsiaaldemokraat Jaak Allik hoiatab valitsust, et kui rahandusminister Jürgen Ligi sõnad, et ERR vajab peremeest, tõlgitakse inglise keelde, siis muutub Eesti Euroopa ees naerualuseks, vahendas ERR Alliku Delfile antud intervjuud.
“Kui meie rahandusministri sõnad sellest, et Eesti avalik-õiguslikul ringhäälingul pole peremeest ja ta soovib selleks teha kultuuriministri esindaja, tõlgitakse inglise keelde, muutub Eesti Euroopa Ringhäälingute Liidus (EBU-s) põlgusaluseks,” vahendas Delfi Allikut.
“Oleksime kui järjekordne Ida-Euroopa riik, kelle postkommunistlikud füürerikesed ei tea midagi euroopalikest väärtustest ning tegutsevad ainult oma isikliku võimu põlistamise nimel,” kinnitas Allik.
Alliku sõnul on raske uskuda, et Jürgen Ligi pole kuulnud, et avalik-õigusliku ringhäälingu peremeheks demokraatlikes riikides on rahvas ja mitte valitsus ning EBU jälgib hoolega, kuidas on ühes või teises tema liikmesriigis tagatud ringhäälingu sõltumatus täitevvõimust ja poliitiline tasakaalustatus.
“Kui nüüd lisada Ligi – tegelikult ilmselt küll kultuuriminister Langi – soovi kohaselt sellesse nõukogusse valitsuse esindaja, saab kultuuriministri erakond nõukogus 2 häält ning tasakaalustatus hävib nii formaalselt kui ka sisuliselt. Selle otsusega võib suure osa tänasest rahvusringhäälingu seadusest aga ka kogu jutu ERR-i poliitilisest sõltumatusest panna lihtsalt prügikasti,” nentis Allik.
ERR kirjutab, et neljapäeval teatas “Aktuaalne kaamera”, et rahandusministeerium soovib riigieelarve baasseaduse eelnõuga suurendada uue aasta algusest rahvusringhäälingu nõukogu koosseisu, lisades sinna kultuuriministri esindaja. Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul on kultuuriminister Rein Lang juhtinud korduvalt tähelepanu sellele, et rahvusringhääling läheb nii laenutegevuses kui ka muudes otsustes järjekindlalt oma rada ja otsest võimalust kontrollida tema haldusalas olevaid avalik-õiguslikke isikuid ministril pole, põhjendades nõukogu suurendamise soovi vajadusega tagada rahastamise selgus ja läbipaistvus.
Eelnõu esimesel lugemisel tekitas ettepanek saadikutes palju küsimusi. Isamaa ja Res Publica Liitu kuuluv Priit Sibul ütles, et talle ei tundu, nagu oleks see vaid riigieelarvega seotud eelnõu. “Osaliselt jääb ikka mulje, et püütakse istmiku kaudu hambaid parandada. Kui võtame rahvusringhäälingu, siin võib mõneti aru saada, et räägitakse finantsplaani- ja eelarvemuudatustest, aga kuidas te sel juhul seletate selle nõukogu suurendamise vajadust läbi riigieelarve baasseaduse eelnõu?” küsis Sibul.
Allikad: ERR, Delfi
Foto: ekraanikuva
Toimetas Ksenia Kask
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.