27. mai 2022 kell 11:48
Justiitsministeerium avaldas koostöös MTÜ Korruptsioonivaba Eestiga tööriista, milles saab ülevaate ametiasutuste möödunud aasta kohtumisest lobistidega, vahendab ERR.
Avalikustada tuleb sellised kohtumised, mis on ette planeeritud ja mille eesmärgiks on teadlik poliitikaotsuste mõjutamine. Kokku avalikustasid 23 ametiasutust andmed üle 700 kohtumise kohta.
Kõige enam kohtuvad ametiisikud erasektori esindajatega, mis moodustas üle poole kõigist kohtumistest. Kolmanda sektoriga kohtumised moodustasid ligikaudu viiendiku kõigist kohtumistest.
Näiteks näeb kokkuvõttes, et enim kohtumisi ehk 52 on korraldatud tervise- ja tööminister Tanel Kiigega, kellega kohtuti peamiselt koroonaviiruse piirangute ja vaktsineerimise teemal.
Populaarseim ministeerium, mida lobistada, on aga majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, millele järgnevad sotsiaalministeerium ja kultuuriministeerium.
Juriidilistest isikutest korraldas mullu enim kohtumisi Eesti Tööandjate Keskliit, seejärel Ametiühingute Keskliit ja Eesti Energia.
Tööandjate kohtumiste fookuseks olid peamiselt koroonaviirust puudutavad teemad, vaktsineerimine ja välistööjõu palkamise hõlbustamine. Ka ametiühingute fookuseks oli koroonaviirus, pensioniküsimused ning energeetikasektorite töötajaid puudutavad küsimused.
Korruptsioonivaba Eesti: Lobi pole probleem – probleem oli siiani andmete puudumine
“Lobistidega suhtlemise avalikkus on üks tugeva demokraatia tunnuseid. Saadud pilt on väga hea ülevaade sellest, mis suunal huviesindus Eestis töötab. Oleme kohtumiste avalikustamisega ja sisu analüüsiga teinud suure edasimineku riigi läbipaistvuse suurendamisel ning tegemist on kõigile huvilistele lihtsa ja mugava tööriistaga, et saada aru, kellega ametiisikud oma töö käigus kohtuvad ning mõista paremini ka seadusandlikke protsesse,“ ütles justiitsminister Maris Lauri. “Samas on veel ka arenguruumi, et info oleks ühetaolisem ja kergemini asutuste veebilehtedel leitav ning analüüsitav. Seega tuleb näha vaeva, et info oleks veel paremini kättesaadav,“ lisas minister.
“Meilt on ikka küsitud, kui suur on lobitöö probleem, et me kohtumisi avalikustama peaks hakkama. Nüüd on igaühel, mitte vaid piiratud isikute ringil, võimalik ise vaadata, kes ja kuidas poliitikakujundajaid mõjutab. Lobi pole probleem – probleem oli siiani andmete puudumine. Edaspidiseks loodame, et kohtumisi hakkavad avalikustama ka riigikogu ning kohalike omavalitsuste liikmed,” lisas Korruptsioonivaba Eesti juhatuse esimees Steven-Hristo Evestus.
Vabariigi valitsus kinnitas 2021. aasta märtsis lobistidega suhtlemise hea tava, mille järgi peavad ametiasutused avalikustama oma veebilehtedel vähemalt kord kvartalis kõrgete ametiisikute (näiteks ministrid, kantslerid, valitsusasutuste peadirektorid jne) kohtumistest lobistide ja huvirühmadega. Avaldada tuleb kohtumise teema, lobisti või tema esindatava nimi ja organisatsioon, ametiisiku nimi ning kohtumise kuupäev.
Käesoleva aasta kohta lisanduvad andmed süsteemi järk-järgult.
Allikad: ERR, Justiitsministeerium
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.