25. juuli 2018 kell 10:25
Tundub, et kanepilehe kinnitamine valla sümboliks on innustanud Kanepi valda olema teenäitajaks tööstusliku kanepi kasutamisel. Alates juuli keskpaigast kuni augusti keskpaihani kerkib Kanepi valda bussiootepaviljoni kanepibetoonist näidissein. Tegemist on Eesti esimese avalikult nähtava kanepibetoonseinaga, mille eesmärgiks on tutvustada kodumaisel kiukanepil põhineva ehitusmaterjali omadusi ja potentsiaalseid kasutuskohti 21. sajandi energiatõhusas ning loodussõbralikus ehituses.
Kõikidel huvilistel on võimalus Kanepisse näidisseina valmimist uudistama tulla ning suurema huvi korral ka ise käed kanepiseguseks teha. Sein valmib renoveerimisettevõtte Kuningpuu OÜ käe all, mille eestvedajateks on Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku ehituse eriala taustaga Kalev Kriis ja Markus Pau.
Ettevõtte üheks tegevusalaks renoveerimise kõrval on ka kiukanepil põhinevate ehitusmaterjalide arendamine Eestis. Kuningpuu OÜ osaniku ning Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias pärandtehnoloogia magistrikraadi omandava Markus Pau sõnul on kiukanepi kui ehitusmaterjali kasutuselevõtt oluline, kuna see aitab suurendada taastuval ressursil põhineva ehituse osakaalu ning panustada energiatõhusasse ja loodussõralikku tulevikku. “Samuti aitab suures osas orgaanilise toormaterjali kasutamine vähendada ehitusjäätmete käitluskulusid ning sellest tulenevat koormust looduskeskkonnale. Lisaks on iseäranis kanepibetooni kui ehitusmaterjali eeliseks tervislikum sisekliima võrreldes paljude levinud ehitusmaterjalidega – seda on kinnitanud arvukate teaduslike uuringute tulemused üle maailma. Põllumajanduses on kanep hea vahekultuur, mis aitab taastada mullaviljakust ja suruda alla umbrohtusid. Kanepibetoonist ehitatud maja lammutamisel saadud materjali põllule puistates on võimalik tasakaalustada liialt happelise mulla ph-d. Lisaks toimib materjalis sisalduv biomass ka orgaanilise väetisena,” lisab Pau kiukanepi teisigi häid ja keskkonnasõbralikke omadusi välja tuues.
Kanepibetoon kui ehitusmaterjal on levinud näiteks Prantsusmaal, Suurbritannias, Saksamaal, Itaalias ning esimesed edukad katsetused on aset leidnud ka Skandinaavias. Kuigi tööstusliku kanepi kasvatamine on Eestis viimaste aastate jooksul aina populaarsemaks muutunud, moodustab kiukanep sellest väga väikese osa ning Eestis pole kanepibetoonist veel ühtki hoonet ehitatud.
Kanepisse kerkiv näidissein valmib lõplikult augusti keskpaigaks ning see jääb uudistamiseks avalikku ruumi kõikidele huvilistele.
Mis on tööstuslik kanep ja mille jaoks seda kasutada?
Tööstuslik kanep (Cannabis sativa) ehk inglise keeles hemp on kanepitaim, mis sisaldab pisut üle 0% THC-d. Vaatamata selle taime tuhandetele kasutusvõimalusele on selle kasvatamine paljudes maailma piirkondades keelatud, ja seda ettekäändel, et tööstusliku kanepi põllu sisse on lihtne ära peita psühhotroopsete omadustega kanepitaimi. Eestis on lubatud kasvatada põllul selliseid tööstusliku kanepi sorte, mis on kantud Euroopa Liidu sordiraamatusse.
Tööstusliku kanepi nõudlus on viimaste aastatega üha kasvanud, sest uued tehnoloogiad on võimaldanud leida sellele mitmeid uusi kasutusvõimalusi nagu näiteks isolatsioonimaterjalid, biokütus, kergekaaluline, aga tugev betoon ja autokered. World Book Encyclopedia sõnul on seda kerge kasvatada – külvata saab lihtsalt puistades seemneid mullale. Kuna aga tegu on umbrohuga, kasvab see hästi ning ei vaja väetisi ega pestitsiide. Tööstusliku kanepi taimed on tugevad ja vastupidavad ning seda on kerge kasvatada.
Tööstuslikul kanepil on potentsiaali asendada tuntumaid mittetaastuvaid toormaterjale, kuna selle kiud on tugevamad ja paindlikumad kui teiste taimede (nagu puuvilla või puidu) omad. Kanep on puidust tõhusam ka oma kasvu ja taastumise poolest – kanep saab koristusvalmiks saja päevaga ning ühelt hektarilt saab korjata 8–10 tonni kanepitaimi. Ühtlasi imab kanep endasse süsinikdioksiidi ning vabastab hapnikku rohkem kui puud – 0,004 ruutkilomeetrit kanepit toodab rohkem hapnikku kui 0,1 ruutkilomeetrit metsa.
Peale selle ei kurna kanepitaimed maad välja, vaid hoopis rikastavad seda. Ühtlasi on kanepitaimi edukalt kasutatud toksiliste jäätmete “käsnana“, et koristada tuumaõnnetuste tagajärgi ja keemiliste ainete lekkeid. Kanepist biokütus ei tooda väävlit ning seda saab tõhusalt kasutada suhteliselt puhta energia allikana. Kanepist tehtavad ehitusmaterjalid on mittetoksilised, mittesüttivad, hallitusele ja kopitusele vastupidavad ning odavamad. Tööstuslikku kanepit kasutatakse ka maailma suuremate valuutade rahatähtedes, sest kanepist paber on tugevam ja ka veele vastupidavam. Ka esimene USA lipp ning Ameerika Ühendriikide iseseisvusdeklaratsioon on tehtud kanepist. Meie esivanematele on tuttavad kanepist tehtud kangad, nöörid, köied. Prantsusmaal on kanepist ja lubjakivist ehitatud sillad sajandeid vanad ning siiani püsivad.
Tööstuslikul kanepil on ka toiduna tervisele häid mõjusid ja kanepiseemneid on ajalooliselt tarbitud näljahäda ja pikkade merereiside ajal. Kanepiseemned ja -õli aitavad muu hulgas südame tervist hoida, vererõhku langetada, parandada seedimist, aidata langetada kaalu, tõsta energiat, vähendada kolesterooli taset ja hoida veresuhkru taset korras. Pikemalt saad lugeda kanepi kasulikkusest tervisele Telegramis varem avaldatud artiklist.
Jääme huviga ootama, mida Kanepi vald järgmiseks ette võtab!
Allikad: Kanepi valla pressiteade, Telegram
Fotod: Kerttu Kruusla, kanepi.kovtp.ee
Toimetas Mariann Joonas
PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!
Unlimited MTÜ
EE497700771002818684
BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr
DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV
BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s
ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.