Kas Eesti soovib luua olukorra, kus riigile on kasulik, et kogu aeg käiks ümberringi sõda?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. oktoober 2023 kell 13:16



Foto: ZeferliGetty Images + ERR ekraanikuva + Canva.com

Valitsus on otsustanud rajada kaitsetööstuspargi, et hakata Eestis laskemoona tootma. Otsus on tingitud praegusest sõjaolukorrast, kui Euroopa relvatööstusettevõtted ei suuda laskemoona nõudlust täita. Varem seda kaaludes on leitud, et majanduslikult ei tasu see end ära, teatas üleeile ERR-i “Aktuaalne Kaamera”. 

 

Arvestades seda, et relvatööstuse loomine võib kaitseministeeriumi andmetel võtta vähemalt 2,5 aastat, siis kas Eesti on panustamas sellele, et sõjad meie ümber aina hoogustuvad? Ehk siis – kui me teame, et nii USA kui ka Venemaa on ühed suurimad relvatöösturid ja sõjatööstuse huvides on pidevalt konflikte toita, siis kas Eesti on oma suure liitlase ja n-ö põlisvaenlase eeskujul võtnud nõuks sõdadest kasu lõigata, küsib Telegram.ee?

Laskemoona ostab riik rahuajal väljaõppeprotsessi tagamiseks, kuid praegune olukord on selline, kus maht peab olema suurem, kommenteeris “Aktuaalsele Kaamerale” kaitseväe ülesehitamise juures olnud reservkolonel Hannes Toomsalu.

“Maailma relvatööstused ei ole selleks valmis. Tehased seisavad, need on vaja käivitada. Prantslased vist teatasid ühe käivitamisest siin paar päeva tagasi. Aga suur EL lubadus – miljon mürsku Ukrainale – 260 000 on vist saadetud. Euroopa laskemoonalaod on enam-vähem tühjad. Ma ei tea, mis oodatakse,” ütles Toomsalu.

 

Laskemoona tootmiseni võiks Eestis jõuda 2,5 aastaga

Hiljuti teatas kaitseministeerium kavast luua kaitsetööstuspark laskemoona tootmiseks, valikus on viis asukohta Lääne-Harju, Rakvere, Viru-Nigula ja Lüganuse valla ning Pärnu linna territooriumil.

“Valitsus on otsustanud kaitsetööstuspargi luua. Me näeme, et eeskätt oleks seda vaja just laskemoona tootmiseks. /—/ . Kui kõik läheb hästi, siis kaks, kaks ja pool aastat võiks olla aeg, kui me saame pargi valmis ja seal võiks esimesed tegevused ka toimuda juba,” sõnas kaitseministeeriumi kaitsetööstuse arendamise erinõunik Indrek Sirp.

“Me näeme ka seda, et see peab olema ekspordivõimeline tööstus. Ainult Eesti turu pealt laskemoona tootmist kasumlikult üles ei pane ja käigus ei hoia,” lisas Sirp.

Öeldu viib mõttele, et tootmisvõimalusi saaks pakkuda juba turul tunnustatud ettevõtetele, kes laiendaks oma tegevust Eestisse. “Oleme rääkinud nii Eesti ettevõtetega kui ka välismaiste ettevõtetega. Huvi on nii siin- kui sealpool. Kaks-kolm-neli ettevõtet on küllaltki konkreetselt oma plaanidest rääkinud. Ja need kõnelused jätkuvad. On läbi käinud nii padrunitootmine, ka suurtükimürsu tootmine, miinide tootmine. Konkreetseid ettevõtteid ma siiski ei mainiks.”

Laskemoona tootmist arutavad ka Leedu ja Läti.

USA president Dwight Eisenhower hoiatas juba aastal 1961, et sõjatööstus võib hakata poliitikat dikteerima

 

Allikad: ERR, ERR 2

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt