Kas Eestis on võimalik raviotstarbelist kanepit kasutada?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. juuli 2013 kell 13:56



 

Veebileht ravikanep.ee on teinud põhjaliku kokkuvõtte hetkeseisust selle kohta, millised on kanepi raviomaduste kohta tehtud teadusuuringud ning uurinud ka järele, milline oleks raviotstarbelise kanepi hankimise meetod Eesti seadusandluse kohaselt. Lehe loojad rõhutavad, et nende eesmärk ei ole kanepi legaliseerimine, vaid see, et raviotstarbeline kanep oleks seda vajavatele patsientidele kergemini kättesaadav ja et patsiendid oleksid teadlikud säärasest võimalusest.

 

Järgneb kokkuvõtte ravikanep.ee lehel esitatud infost kanepi ravitoime ja hankimise kohta.

 

Raviomadused

Kanepi ravitoime on leidnud kinnitust sadades teadusuuringutes. Eestis on antud arstide käsutusse mitmed narkootilise toimega ravimid, kuid kanepile kehtib erikord. Järgnevalt on ära toodud mõned viited teadusuuringutele, mis on avastanud kanepi ravitoime või uurinud ravitoimega seotud aspekte. Tegemist on lühivalikuga tunnustatud teadlaste poolt konkreetsetest ja korrektselt läbi viidud teaduslikest uuringutest, mis on avaldatud tuntud teadusajakirjades. Täpsemad lingid uuringutele leiab originaalallikast.

 

Ravikanepi ohutus

Pole ühtegi teadaolevat surmajuhtumit kanepi üledoosist ning THC kogused, mille tagajärjel laborirotid surevad, on inimese kehakaaluga võrreldes üüratult suured. Kanep võib südame ja veresoonkonna tõsiste probleemide korral põhjustada vahel harva infarkte. Lisaained kanepisuitsus on paljuski sarnased tubakasuitsuga ning võivad sarnaselt tubakale põhjustada vähki, kuid otsest, selget statistilist seost kanepisuitsu ja vähi vahel ei ole leitud.

 

Valu leevendamine

Ravikanep leevendab kroonilist valu. Selle ühte toimeainet THC-d manustanud uuritavad tundsid küll valu, kuid see ei häirinud neid niivõrd. Ravikanep, mis on manustatud koos traditsiooniliste valuleevendajatega on tõhusam, võimaldades kasutada väiksemaid koguseid.

 

Glaukoom

Ravikanep vähendab silma siserõhku vähemalt sama hästi kui muud ravimid.

 

Polüskleroos

Ravikanep vähendab polüskleroosi põdevate patsientide lihasjäikust ja parandab nende elukvaliteeti.

 

Alzheimeri tõbi

Ravikanep aeglustab oluliselt Alzheimeri tõve kulgu.

 

Rinnavähk

Ravikanep peatab rinnavähi leviku ülejäänud kehasse geeniregulatsiooniga.

 

HIV/AIDS

Ravikanep leevendas valu ning tõstis oluliselt elukvaliteeti, tegemist on ühega vaid kolmest tõhusast HIV-i põhjustatud valu leevendajast.

 

Ajuvähk

Ravikanep käivitab ajukasvajate enesehävitussüsteemi, kuid jätab terved ajurakud puutumata.

 

Kemoteraapia

Ravikanep vähendab kemoteraapia negatiivseid kõrvalmõjusid.

 

Opioidide sõltuvus

Opioididest sõltuvuses rotid said sõltuvusest lahti, kui neile manustati ravikanepi põhilist toimeainet THC-d. Kanepi kasutamine tavapärase opioidisõltuvuse asendusravi kõrval annab kokkuvõttes paremaid tulemusi.

 

Depressioon

Ravikanep vähendab ärevust, mõjub antidepressandina ja soodustab uute närvirakkude teket. Kanepitarvitajatel esineb vähem depressiooni, kuna kanepi põhiline koostisosa THC mõjub väikestes kogustes antidepressandina, aga mitte suurtes kogustes.

 

Ravikanepi taotlemine Eestis

Eestis kehtiva korra järgi on võimalik, kuid väga tülikas ravikanepit legaalselt taotleda. Seni ei ole ühtegi sellist taotlust esitatud. Sotsiaalministeerium on kirjeldanud ravikanepi taotlemise protsessi järgmiselt.

Kui patsiendi raviarst on pärast teiste raviviiside ja müügiloaga ravimite kasutamise kaalumist otsustanud, et parimaks raviks konkreetsel näidustusel on kanep või THC-d (tetrahüdrokannabinooli) sisaldav müügiloata ravim, siis sellest otsusest kuni ravimi patsiendini jõudmiseks tuleb läbida järgnevad etapid:

  • arsti poolt esitatud kanepit või THC-d sisaldava ravimi kasutamise taotluse kooskõlastab sotsiaalministeeriumi vastava erialakomisjoni liige (maksimaalne menetlusaeg 30 päeva);
  • arst annab patsiendile ravimiametile adresseeritud kanepit või THC-d sisaldava müügiloata ravimi kasutamise meditsiiniliselt põhjendatud taotluse koos sotsiaalministeeriumi vastava erialakomisjoni liikme kooskõlastusega, mille patsient viib endale sobivasse narkootiliste ja psühhotroopsete ainete käitlemise õigust omavasse apteeki;
  • apteek edastab Ravimiametile arsti taotluse kanepit või THC-d sisaldava müügiloata ravimi meditsiinilisel eesmärgil kasutamiseks (mõistliku aja jooksul);
  • Ravimiamet teeb otsuse kanepit või THC-d sisaldava müügiloata ravimi meditsiinilisel eesmärgil kasutamiseks loa andmise kohta; positiivne otsus edastatakse taotluse edastanud apteegile, negatiivne otsus arstile ja apteegile (nõuetekohase taotluse menetlusaeg maksimaalselt 30 päeva);
  • Ravimiamet esitab positiivse otsuse korral Rahvusvahelisele Narkootikumide Kontrolli Komiteele põhjendatud kanepi lisakvoodi või THC hinnangulise meditsiinilisel vajadusel kasutamise tellimuse (menetletakse niipea kui võimalik);
  • narkootiliste ja psühhotroopsete ainete käitlemise õigust omav apteek, mis on arsti taotlusele märgitud, esitab ravimite hulgimüüjale koos Ravimiameti poolt väljastatud kasutamisloa numbriga tellimuse kasutusloa saanud müügiloata ravimi ostmiseks (mõistliku aja jooksul);
  • tellimuse saanud vastava käitlemisõigusega ravimite hulgimüüja võtab ühendust välisturul ravimite käitlemisõigust omava isikuga, kellelt ostab kasutusloa saanud müügiloata preparaadi ning esitab Ravimiametile taotluse selle sisseveoks loa saamiseks (mõistliku aja jooksul, kui sobivat ravimit on võimalik Eestisse tarnida);
  • Ravimiamet väljastab ravimite hulgimüüjale kasutusloa saanud müügiloata preparaadi sisseveoloa (nõuetekohase taotluse korral maksimaalselt 5 tööpäeva jooksul);
  • ravimite hulgimüüja veab kasutusloa saanud müügiloata preparaadi sisse ning müüb selle apteegile (mõistliku aja jooksul);
  • apteek müüb kasutusloa saanud müügiloata preparaadi patsiendile (mõistliku aja jooksul). Kogu protsessi kestust on keeruline prognoosida, sest hulgimüüja ja apteegi tegevus ei ole ajaliselt rangelt piiratud ning kanepit või THC-d sisaldava müügiloata ravimi puhul puudub kogemus, mille pinnalt võiks keskmist aega välja pakkuda.

 

Sotsiaalministeeriumi vastav erialakomisjon on psühhiaatria erialakomisjon, kuhu kuuluvad Anu Susi (Tartu Ülikooli Kliinikum), Veiko Vasar (Tartu Ülikooli Kliinikum) ning Peeter Jaanson (Jaansoni Psühhiaatriakeskuse OÜ).

Ravimiametile ei ole läbi aegade mitte kordagi arsti poolt esitatud taotlust kanepit või THC-d sisaldava müügiloata ravimi kasutamiseks. Seega ei ole ükski patsient nimetatud ravimeid legaalsel teel hangituna kasutanud. Ravimiametil puudub nimekiri diagnoosidest, mille korral on kanep ravimina näidustatud.

Müügiloata ravimi kasutamine raviks võib kõne alla tulla vaid siis, kui selle kasutamine on tõenduspõhine (konkreetsel näidustusel efektiivne), see on arsti poolt meditsiiniliselt põhjendatud, ei ole ohtlik inimese tervisele, selle ravimi kvaliteedi kohta on piisavalt andmeid ning kvaliteet vastab kehtestatud nõuetele.

 

 

Allikad: Ravikanep 1, Ravikanep 2

Pilt: hemp.org

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt