Kas ministeeriumite vaheetappide memod peaksid olema salastatud?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. veebruar 2014 kell 15:48



Tundub, et Eesti poliitikud ei adu, mida tähendab demokraatia ehk rahva võim, sest lisaks riigikogu komisjonide töö 30-aastase salastamise ideele on nüüd päevakorras ka ministeeriumite kooskõlastamisele saadetavate vaheetappide memode salastamine. Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Sven Sester (IRL) ütles rahandusminister Jürgen Ligi (RE) möödunud nädala mõtteid riigieelarve arutelu salastamisest kommenteerides, et vaheetappide memod ei peagi olema avalikud.

 

Sester rääkis ERR-i uudisteportaalile, et nii ühe aasta riigieelarve kui ka nelja aasta eelarvestrateegia dokumendid on avalikud ning riigieelarve puhul toimub avalik ja aktiivne debatt nii komisjonides, suures saalis kui ka avalikkuses. Tema sõnul ütleb ka avaliku teabe seadus, et eesmärk on tagada üldiseks kasutamiseks mõeldud teabele avalikkuse ja igaühe juurdepääsu võimalus: “Lähtutakse demokraatliku ja sotsiaalse õigusriigi ning avatud ühiskonna põhimõtetest, ning eesmärk on luua võimalused avalikkuse kontrolliks avalike ülesannete täitmise üle.”

Samas on Sesteri sõnul ühe dokumendi teekonnal lõppdokumendini mitmeid etappe – töödokumendid, läbirääkimispositsioonid, vahearvestused. “Kindlasti ei pea sellised vaheetappide memod olema avaliku kasutamise võimalusega. Kui aga ministeerium otsustab salastada mingi konkreetse lõppdokumendi, siis tuleb otsuse tegijatel mõistagi avalikkusele veenvalt seda ka põhjendada,” arvas Sester.

Jürgen Ligi ütles möödunud nädalal, et rahandusministeeriumi laiali saadetav käskkiri, mis paneb ministeeriumitele ja põhiseaduslikele institutsioonidele kululaed, on ametkondlikuks kasutamiseks ning seda ei peaks meedias arutama.

Muidugi võib öelda, et ministeeriumite memode või riigikogu komisjonide töö salastamine on tühine mure ning suurte asjade osas rahval juurdepääs säilib. Kuid iga väikest õigust ära andes võime end tulevikus leida riigist, kus esindajatel on rohkem õiguseid kui rahval. Ei tasu unustada ka, et sotsiaalministeerium plaanib endiselt piirata streikimise õigust. Eelmisest “demokraatlikust” Vaikivast Ajastust ei ole möödunud veel 100 aastatki, võiksime sellest õppust võtta.

Samuti soovitame end kõigil kurssi viia esindusdemokraatia olemusega.

 

Allikad ja lisalugemist: ERR, ERR 2Eesti Päevaleht, Ivari Padari (SDE) kommentaar

Foto: blog.filesaveimaging.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt