Kaval algoritm uurib Facebooki kasutaja saladused välja

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. märts 2013 kell 13:52



 

Kas teile meeldivad kõverad friikartulid? Meeldivad? Siis on teie IQ tõenäoliselt suhteliselt kõrge. Vähemalt kui olete Facebookis kõverate friikartulite lehekülje endale meeldivana ära märkinud. Niisuguse ootamatu järelduse võib teha Inglismaa Cambridge’i Ülikooli ja Microsofti ühistöös valminud uuringu põhjal, millega otsiti ja leiti seoseid inimeste isikuomaduste ja suhtluskeskkonnas Facebook endast loodud kuvandi vahel.

 

 

Uuring hõlmas 58 000 Facebooki kasutajat, kes andsid teadlastele vabatahtlikult juurdepääsu oma Facebooki infole ja vastasid rakenduse myPersonality kaudu isiksusetesti küsimustele. Kõigi nende inimeste Facebooki-laigid ja muu säherdune teave töödeldi algoritmidega läbi ja seostati testitulemustega.

 

Leitud seosed olid kohati, nagu algul ka viidatud, üsna ootamatud ja raskesti seletatavad. Hea küll, kõverate friikartulite laikimise ja kõrge IQ vahelist seost üritas Cambridge’i Psühhomeetria Keskuse juht Michal Kosinski mitte küll eriti tõsimeeli seletada sellega, et mõned loova mõtlemisega inimesed tahavad ehk sellise suhteliselt ebahariliku eelistuse eksponeerimisega oma nutikusele tähelepanu tõmmata. Aga kuidas seletada seda, et lehekülg nimega “See ämblik kardab sind rohkem kui sina teda” meeldib selgelt rohkem mittesuitsetajatele kui suitsetajatele?

 

Mõnede seoste loogika on ka kergemini tabatav, näiteks nende ameeriklaste seas, kellele meeldib Barack Obama, on ülekaalus Demokraatliku Partei toetajad.

 

Teadlased suutsid oma analüüsialgoritmidega eristada 95 protsendise kindlusega, kas Facebooki kasutaja kuulub tumeda- või heledanahalisse rassi ja 82 protsendise kindlusega, kas ta on kristlane või moslem. Aga ka seda, kas kasutaja vanemad lahutasid teineteisest enne kasutaja täisealiseks saamist, suutsid algoritmid ära arvata tervelt 60 protsendise täpsusega.

 

Nii et info, mida me endast internetti üles paneme, ütleb terasele vaatlejale palju rohkem, kui me ise aimatagi oskame.

 

Vaata veel:

What your Facebook ‘likes’ really say about you (New Scientist), Novaator

 

Allikas: ERR Teadus

Toimetas: Meeli Seermaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt