18. oktoober 2021 kell 15:50
Kuigi Kaja Kallas ütles, et tema vastuoluliste ettepanekute taga kehtestada koroonaviiruse suurenenud leviku tõttu rangemad piirangud on ekspertide rühm, ei osanud valitsuse kommunikatsioonibüroo vastata küsimusele, milline ekspertide rühm need piirangud konkreetselt sõnastas, kirjutab venekeelne ERR. Eelmisel teisipäeval rääkis Kallas Vikerraadio saates “Stuudios on peaminister” oma ideest lükata vaktsineerimata inimesed plaanilise ravi järjekorra lõppu või nõuda, et nad ise tasuksid oma ravikulud. Päev hiljem pehmendas peaminister öeldut, märkides, et on loetlenud “ekspertrühma tehtud ettepanekud”, mis on teoreetilised ja valitsus ei pea neid realistlikeks.
ERR esitas ka küsimuse, milline ekspertide rühm Kallasele sellised ettepanekud esitas, mille peale valitsuse kommunikatsioonibüroo juht Liis Velsker vastas ümmarguselt: “Peaminister saab riigikantseleilt, erinevatelt riigiorganisatsioonidelt ja üksikutelt ametnikelt ja asutustelt, mis tegelevad tervishoiu kriisiolukordadega, soovitusi ja ettepanekuid. Töödokumente, arvamusi ja soovitusi ei avalikustata vastavalt avaliku teabe seadusele. Otsused teeb valitsus ja need on avalikud.”
ERR uuris mitmelt institutsioonilt, kes võiksid peaministrile selliseid soovitusi teha, kuid keegi ei öelnud, et nad selliseid ettepanekuid tegid. Näiteks teadusnõunik Andero Wusberg märkis, et ettepanekud viia vaktsineerimata inimesed ravijärjekorra lõppu või nõuda vaktsineerimata inimestelt ravi eest tasumist ei läbinud teadusnõukogu ega saanud juhatuse liikmete hinnanguid. Wusberg nimetas neid ettepanekuid teadus- ja meditsiinieetika seisukohast sobimatuks.
Ka valitsuse teadusnõukoja liige, Tartu Ülikooli käitumisteadlane Andero Uusberg ütles, et nõukoda ei ole neid ettepanekuid arutanud.
“Teadusnõukoda ei ole päris üksmeelne ja siin on olnud ka erinevaid ideid. Aga jah, näiteks see, et kuidagi piirata inimeste ligipääsu meditsiiniteenusele vastavalt nende vaktsineeritusele – see on põhimõtteliselt mittemõeldav inimestele, kellel on teaduseetiline ja arstieetiline taust,” ütles Uusberg.
Tema sõnul ei ole paljud praegu kõlanud ettepanekud enam suunatud mitte kahtlevate inimeste vaktsineerima mõjutamisele, vaid karistamisele.
Ta möönis, et ka niimoodi on võimalik käitumist mõjutada, aga sellisel puhul tuleks seadusandlikult välja öelda, et vaktsineerimine on kohustuslik konkreetsetel põhjustel ja kui inimene seda kohustust ei järgi, siis järgnevad sanktsioonid.
“Põhimõtteliselt on ju võimalik panna inimesi tegema asju vastu nende tahtmist. Aga kui me tahame sinna minna, siis tuleks ka nii öelda. Aga kui me ei taha, siis täiendavad piirangu tõenäoliselt ei ole tõhusad ja on suur oht, et need mõjuvad inimestele veel alandavamalt,” sõnas Uusberg.
17. oktoobri õhtul rääkis peaminister Kaja Kallas Delfi valimisstuudios, et kohtumine Läti peaministriga, kus rangele eriolukorrale järgnevalt vaktsineerimistempo kasvas, julgustas teda valitsuses karmimate meetmete eest seisma.
Allikad: rus.err.ee, err.ee, Delfi
Foto: europarl.europa.eu
Toimetas Sander Soomaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.