Kiirabi brigaadijuht: koroonaga haiglasse sattumist saab vältida vana gripiravimiga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. jaanuar 2022 kell 16:05



Foto: ekraanikuva, Canva

Koroonakriis on tänaseks väldanud pea kaks aastat. Kuigi see on pidevalt meie kõigi teadvuses, ei pea igaüks meist sellega iga päev siiski kokku puutuma. Küll aga peavad seda tegema arstid ja meedikud, kes näevad oma töös nii kergemaid kui ka raskemaid positiivse koroonatestiga juhtumeid. Üheks selliseks inimeseks on Tartu kiirabiõde-brigaadijuht Jevgeni Popakul, kes on läbi isikliku kogemuse ja teadusmaailma jälgides jõudnud järeldusele, et koroonaga haiglasse sattumist aitab vältida retseptiravim Amantadiin (või ka selle sugulane Rimantadiin), mida praegu kasutatakse Eestis peamiselt neuroloogiliste haiguste raviks, ent mõni aeg tagasi oli kasutusel A-gripi raviks.

 

Popakul on töötanud Tartu Kiirabis 15 aastat ja Karell Kiirabis üle 5 aasta ning läbinud erakorralise meditsiini ja intensiivalase spetsialiseerumise. Koroona-ajal on ta silma peal hoidnud Poola kopsuarst Włodzimierz Bodnari ja neuroloogia professor Konrad Rejdaki tegevusel.

Dr Bodnar on Amantadiiniga terveks ravinud üle 8000 patsiendi ja käimas on ka kaks eraldi koroonaravi kliinilist uuringut. Ühes nendest on dr Bodnar ekspertkomisjoni liikmeks (kasutatakse tema soovitatud ravimannuseid), teist kliinilist uuringut juhib Lublini ülikooli neuroloogia professor Konrad Rejdak. Kusjuures loa kliinilisteks uuringuteks said nad alles siis, kui üks valitsuse liige koos perega haigeks jäi ja palus ravimisel dr Bodnari abi, loomulikult Amantadiiniga. Kuigi kõik arstid ja tervishoiuametnikud tema tegemistele kaasa ei ela, on dr Bodnaril poolehoidjaid isegi Poola tervishoiministeeriumis. Näiteks Tervishoiuministri asetäitja Waldemar Kraska kirjeldas detsembris 2021 Amantadiini COVID-19 ravis tehtud uuringute tulemusi optimistlikena.

“Kordan seda, mida olen juba soovitanud. 800–1000 surmajuhtumi korral päevas avaldatakse inimestele survet, et majandus sulgub nende endi huvides. Seda seetõttu, et peaaegu keegi ei taha endiselt COVID-19 ravida. Kui raviksime Amantadiiniga algusest lõpuni, oleks Poolas 660 surma asemel 60. Nii juhtub iga ravimata nakkushaiguse puhul,” kommenteeris dr Bodnar väljaandele Do Rzeczy.

“Üksikasjalikku teavet erinevate riikide teadlaste uuringute kohta leiate minu veebisaidilt. Kirjutasin seal muu hulgas Pekingis selleteemalistest võimsatest uuringutest, kus teadlastel oli laialdane juurdepääs seerumitele ja rakuliinidele ning nad kinnitasid amantadiini in vivo toimet. Tulemused avaldati ka Nature grupi ajakirjas. Muud ettepanekud pärinevad näiteks Pakistani, Kopenhaageni, Londoni, USA (loodus), Mehhiko ja Hispaania, Türgi ja Saksamaa Kochi Instituudi teadlastelt,” lisas ta.

“Amantadiini toime on tohutu. Igaüks, kes on kogenud rasket haiguse kulgu ja elu ja surma lävel, kinnitab seda. Minu arvates on Poolas sanitaarpiirangud vähem radikaalsed kui paljudes teistes riikides just seetõttu, et poolakad on teadlikud, et COVID-19 vastu on olemas tõhus ravi. Sel põhjusel on ka paanika ühiskonnas väiksem ning vastupanu piirangutele kasvab,” arvab de Bodnar.

Jevgeni Popakuli sõnul on Amantadiinil mitu viruse replikatsiooni pärssivat toimet. See tekitab raku sees aluselist keskkonda, milles häirub viruse geneetilise materjali kandumine rakule. Samuti blokeerib viiruse membraani ioonkanaleid ja seondub viiruse valkudega.

NB! Kuigi mitmetes riikides väljastatakse paljusid ravimeid ilma retseptita, nt Hispaanias saab Amantadiini viirusevastase ravimina osta ilma retseptita, ei soovita Jevgeni Popakul omapäi ravida ennast ja oma lähedasi, sest igal ravimil on erinevad toimed, kõrvalmõjud ja vastunäidustused ning igal inimesel on omad kaasuvad haigused. Enne iga retseptiravimi võtmist peab konsulteerima arsti vm tervishoiu spetsialistiga,” rõhutab Popakul, lisades, et ta ei propageeri enda ravimist interneti-doktorite abil, vaid soovib tähelepanu pöörata infole, et koroonasurmade vähendamine on võimalik ka Eestis müügil oleva ravimi abil. Popakul on aidanud antud ravimiga koroonast jagu saada ca 10 inimesel oma lähiringkonnast, k.a. iseendal, ning näinud, et dr Bodnari lubatud toime leidis kinnitust. Popakul ei ole saanud sellest mingit materiaalset kasu ja on seda teinud eraviisiliselt, sest kiirabi ei tegele nakkushaiguste raviga, samuti ei kuulu see ravim kiirabi varustusse.

 

Kuula/vaata Telegrami 20. jaanuaril salvestatud videointervjuud Jevgeni Popakuliga, kus kiirabi brigaadijuht jagab oma isiklikke kogemusi Amantadiini-koroonaraviga ja räägib ka dr Włodzimierz Bodnarist.

 

Uuri lisaks:

 

Intervjueeris ja toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt