5. oktoober 2013 kell 9:00
3. oktoobril toimus Eesti Maaülikoolis konverents-mess, kus räägiti kohalikust toodangust, põhjustest, miks eelistada eestimaist, senini õnnestunud ühistute koostööst ja sellega kaasnevatest probleemidest. Samuti arutati, kuidas muuta veelgi efektiivsemaks tootjate ja tarbijate vahelist suhtlemist ning ärialast läbikäimist. Konverentsil pöörati tähelepanu sellele, et iga tarbija peaks teadvustama, kuidas ta oma igapäevaste majanduslike valikutega kas soodustab või kahjustab oma kaasmaalasest ettevõtjaid ning seeläbi kogu eestimaist majandust.
Väga palju rõhutati kokkuhoius ja koostöös peituva jõu tähtsust ning et ühistud on vaba turumajanduse aluseks. Eestimaise toodangu peamiste eelistena toodi välja kohaliku talupõllunduse ja väiketootmise toetamist ning teadmist, et kaup jõuab tarbijani lühikese vahemaa tagant ning on tõeliselt värske. Lisaks ka seda, et tarbija saab olla kindel, et tema ostetav kaup on loodusthoidvalt kasvatatud ning otsekontakt tootjaga tekitab vastastikust usaldust ja heatahtlikkust.
Ühistutest räägiti peamiselt seda, et Eestis on hoogustunud ühistute loomine ning selle näiteks on Farm In tulundusühistu, kuhu on kokku koondunud juba 10 ühistut, kelle seas on nii E-piim, Eesti hobusekasvatajate selts, Metsaküla Piim, Eesti lihaveiste kasvatajate selts kui ka Saaremaa Piimaühistu. Farm In-i peamiseks eesmärgiks on liikmesühistute kulusid kärpida ning nendevahelist kauplemist kergendada. Kulude kärpimiseks korraldatakse ühishankeid näiteks söötadele, diiselkütusele, väetistele, mida saadakse odavamalt võrreldes sellega, kui iga ühistu neid eraldi ostaks.
Pauside ajal oli kohaletulnutel võimalik uudistada Tartu Hoiu-laenuühistu liikmete ja Viljandi otse tootjalt tarbijale (OTT) toiduvõrgustiku tooteid.
Marlen Laanep
Fotod: pressifotod
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.