Kui Terviseametil oli ühe tillukese MÉM Cafe osas õigus, siis kas terve Rootsi riik eksis?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. juuli 2023 kell 10:38



Kuigi MÉM Cafe on varasemalt kohtus võitnud, vahendas ERR eile, et Tallinna halduskohus ei rahuldanud Tallinnas Kalamajas asunud MÉM Cafe kaebust terviseameti ja politsei tegevuse peale. Kohtu hinnangul oli terviseameti otsus kohvik sulgeda põhjendatud ja ametite koroonapiirangute aegsed ettekirjutused õiguspärased.

 

Nimelt ei kontrollinud Elvis Braueri juhitud ettevõte koroona-ajal külastajate vaktsineerimistõendeid, mistõttu PPA tegi kohvikule ettekirjutuse. Kohvik ei lõpetanud aga “rikkumist” ka sunniraha korduva määramise järel, mistõttu see suleti terviseameti 29. novembril 2021 tehtud ettekirjutuse järel jõuvõtteid kasutades. Kuigi piirangute lõppedes avas kohvik uuesti uksed, olid koroona-aja kahju nii suur, et augustis 2022 suleti uksed lõplikult.

MÉM Cafe halduskohtu otsust edasi ei kaevanud ning kohtuotsus jõustus käesoleval nädalal, 25. juulil.

Tahaks kohe kohtutoimikut ise uurida ja vaadata, kas kohtunik tõi välja ka seiga, et PERH, mille ülekoormuse kartuses tollal ka Elvis Brauerit ja tema toetajaid hurjutati, pidas koroonapiirangute kõrgajal maha 600 töötajaga megapeo, kus peaesinejaks oli vaktsineerimiskampaania reklaamnägu Anne Veski.

Näib, et antud juhtumiga tegelenud kohtunik ei ole valmis koroonapohmellist kainenema ja “võtab aina peale”, et hoida üleval narratiivi, nagu oleks koroonapiirangutest ja -meetmetest olnud kasu “viiruse ohjeldamisel”– teooria, mille on ümber lükanud nii reaalne elu ise kui ka mitmed sellekohased uuringud (vaata nt artikli all olevaid “samal teemal” artikleid – toim.).

Et kohus toetus oma otsuse tegemisel tol hetkel kehtinud valitsuse kehtestatud meetmetele ja valitsus omakorda tegi oma otsused tuginedes oma teadusnõukoja soovitustele, vaatame, mida on koroonameetmete kohta öelnud (endised) teadusnõukoja liikmed.

Näiteks viroloog ja valitsuse teadusnõukoja endine juht Irja Lutsar tõi 2022. aasta suvel Tartu Ülikooli ja Terviseameti koroonakonverentsi “Elu COVIDiga – mida oleme õppinud ja milleks peame valmistuma” uuringute varal oma ettekandes välja (vaata siit videot), et piirangutel ei olnud viiruse levikule mõju. Teine teadusnõukoja endine liige, viroloog Andres Merits tunnistas Telegram.ee-le veel teadusnõukojas olles, et Covid-19 vastase meetmena on desovahendid üsna kasutud. Teadusnõukoja tollane liige, psühholoog ja käitumisteadlane Andero Uusberg ütles ERR-ile antud intervjuus 2021. aasta augustis otsesõnu, et piirangud aitavad kallutada kõhklejaid vaktsineerimisele, sama aasta detsembris aga nentis juba, et vaktsineeritus kui klubipääse ei aita vaktsineerituse taseme tõstmisele enam kaasa.

Kui siia kõrvale nüüd tuua veel ka Rootsi riigi näide, kus kohvikutes ja restoranides vaktsineerimistõendit ei küsitud, siis kas ainuüksi Eestis sel hetkel kehtinud seadused saavad olla MÉM Cafe kohtus põrumise aluseks? Teatavasti väljus Rootsi riik “pandeemiast” igas mõttes tervema ühiskonnana kui ülejäänud riigid. Telegram.ee tegi Rootsi terviseameti juhtivtöötajaga ka intervjuu, kus rahvatervise agentuuri juhtivspetsialistilt Sara Byfors ütles väga konkreetselt, et vaktsineerimine peab olema vabatahtlik, ka tervishoiutöötajatele (ja teistele riigiametnikele) ning spordikeskustes, restoranides jmt vaktsiinipassi kasutusele ei võeta. Lisaks ei olnud seal maskid kohustuslikud – olid vaid soovituslikud, ainult ühistranspordis (ainult tipptundidel ja ainult täiskasvanutele).

Millal hakkavad Eesti riik ja koroonakriisi vastutavad isikud oma vigu tunnistama?

Lisaks, kas kaitseväelaste kaasused, kelle vallandamine vaktsineerimistõendi puudumise tõttu loeti õigustühiseks, MÉM Cafe juhtumit käsitlenud kohtunikul ühtegi kahtlusmomenti ei tekitanud? Et kui juba vaktsineerimatuse tõttu töö kaotamine ei ole seadusega kooskõlas, siis kohvikus tõendita söömas käimine oleks ammugi ühiskonnale “vähem ohtlik”?

Riigikogu liige ja jurist Varro Vooglaid kommenteerib MÉM Cafe suhtes tehtud kohtuotsust Facebookis: “Samas vaimus võinuks 1930ndatel mõni Saksamaa esimese astme kohus otsustada, et võimude otsus sulgeda juutide kohvikud oli igati õiguspärane, st kooskõlas kehtestatud õigusega. Küsimus ei ole ju selles, kas võimud tegutsesid kooskõlas kehtestatud õigusega, vaid selles, kas kehtestatud õigus ise oli õiglane, st seesmiselt põhjendatud.”

Igatahes Telegram.ee soovib Elvisele jõudu edaspidiseks! Mis aga puutub teistesse kohviku- ja restoranipidajatesse, kes Elvist tol ajal ja veel ka nüüd päriselus seljale patsutavad ja “Tubli!” ütlevad, siis tahaks teilt küsida, et miks te avalikult suud lahti ei teinud? Vihje:

 

Mariann Joonas

 

Allikad: lingid artikli sees

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt