Lang läinud, järgmine Parts?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. november 2013 kell 9:27



Kultuuriminister Rein Lang teatas neljapäeva õhtul kavatsusest tagasi astuda, ehkki päeval kukkus parlamendis läbi tema vastu algatatud umbusaldus. Sotsiaalmeedias arutatakse selle üle, kes võiks olla järgmine tagasiastuv minister ja kandidaadiks pakutakse majandusminister Juhan Partsi, kes maksumaksjate liidu poolt eelmise aasta maksumaksja vaenlase tiitli sai. Langi asendajaks spekuleerib Eesti Päevaleht Andrei Korobeiniku, Kaja Kallase ja Imre Sooääre nimedega.

 

“Jah, ma astun tagasi,” ütles Lang 21. novembri õhtul ETV otsesaates. Ta lisas, et soovib tagasiastumisest ametlikult teatada parlamendi ees ja pidada seal ka kõne.

Langi sõnul tahab ta parlamendis oma ametist lahkumist põhjendades pidada kõne ja teha seda kirglikult ning nimetada selles kõnes ka mõnede ajakirjanike nimesid, keda ta peab “kaabakateks”. Langi sõnul on tal võimatu kultuuriministrina jätkata, kui paljud loomeliitudesse koondunud inimesed on väljendanud tema suhtes usaldamatust. “Sellises olukorras pole mul mõtet seal kabinetis olla,” ütles Lang.

Saates “Kahekõne” esinenud kultuuriminister rääkis, et loomeliidud on muutumas üha rohkem ametiühingute sarnaseks, kes arutlevad rohkem stipendiumide ja kirjanike palkade üle, kui kultuurivaldkonna tuleviku üle. “Samal ajal hakkavad erinevad kultuurirühmitused meid üha rohkem kõnetama. Nad tulevad, ja tulevad võimsalt,” märkis Lang.

Rein Lang kinnitas, et läheb pärast ametist lahkumist riigikogu Reformierakonna saadikuks.

 

Läbikukkunud umbusaldushääletus

Neljapäeva ennelõunal kukkus opositsioonierakondade algatatud kultuuriministri umbusaldamine riigikogus läbi. 40 riigikogu liikme esitatud umbusaldusavalduse poolt hääletas 38 riigikogu liiget, vastu ja erapooletuid ei olnud. Ministrile umbusalduse avaldamiseks on vajalik 51 saadiku toetus.

Avalduse esitajate selgituste kohaselt on umbusalduse aluseks segadus kultuurilehe Sirp ümber. Nad viitasid ajakirjanduses avaldatud materjalidele, mille põhjal on selgunud, et kultuuriminister Lang, soovides varjata oma puutumust kultuurilehe Sirp toimetuses asetleidnud sündmustega, on avalikkust korduvalt eksitanud, lausa valetanud, mis demokraatliku riigi ministrile on ränk eksimus.

Lang lükkas süüdistused valetamises tagasi kinnitades, et ei ole sekkunud Sihtasutuse Kultuurileht nõukogu ega juhatuse tegevusse kultuurilehele Sirp peatoimetaja kohusetäitja nimetamisel. Kultuuritegelaste pahameele ja kõrgendatud avalikkuse huvi tõi kaasa otsus nimetada Sirbi peatoimetaja kohusetäitjaks kirjanik Kaur Kender.

 

Uueks kultuuriministriks Kaja Kallas või Rate.ee looja Andrei Korobeinik?

Reformierakond pole ametlikult veel ametist lahkuva Rein Langi asemele uue kultuuriministri kandidaadi otsinguid alustanud, kuid selle koha täitmiseks on spekuleeritud Andrei Korobeiniku, Kaja Kallase ja Imre Sooääre nimedega, vahendab Eesti Päevalehte BNS.

Korobeinik on riigikogus Langi asendusliige ja peaks sealt Langi parlamenti tulemise tõttu lahkuma. “Oleks üsnagi huvitav käik, kui nad vahetaksid ka tööalased kohad. Seda enam, et Korobeinikus on mitte ainult reformierakondlaste, vaid ka IRL-i ja opositsioonipoliitikute hinnangul ministri materjali. Ta on intelligentne, haritud, viisakas,” kirjutas leht.

Kaja Kallasest võinuks saada minister juba siis, kui Kristen Michal justiitsministri kohalt tagasi astus. Toona pakkus Reformierakond justiitsministriks hakanud Hanno Pevkurist tühjaks jäänud sotsiaalministri kohta kõigepealt just Kallasele. Kallas keeldus sellest ja tõi põhjuseks, et laps on veel liiga väike. Sotsiaalministriks sai toona Taavi Rõivas. Arvestades, et Siim Kallas on väga kultuurilembene inimene, võib eeldada, et ta tütar Kaja võetaks kultuuriringkondades valutult vastu. Kolmanda kandidaadina on spekuleeritud ka Imre Sooäärega.

Kui Rein Lang lahkub kultuuriministri kohalt, võib temast saada parlamendi kultuurikomisjoni esimees. Mis saab sellisel juhul praegusest komisjoni juhist Urmas Klaasist, on veel teadmata.

Tagasiastumiseks esitab minister presidendile peaministri kaudu avalduse ja ministri vabastab ametist president oma otsusega. Ministri võib ametist vabastada enne uue ministri ametisse astumist. Valitsusjuhil on presidendile avalduse esitamiseks aega kuni kuu. Presidendil omakorda otsuse tegemiseks kuni kolm päeva.

 

Allikad: BNS, Eesti Päevaleht, ERR

Foto: Välisministeerium / Wikimedia Commons

 

Toimetas Mariann Joonas

 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt