20. juuli 2024 kell 9:43
2025. aasta juulist tõuseb käibemaks kaks protsendipunkti ning 2026. aasta algusest füüsilise isiku tulumaks samuti kaks protsendipunkti, lisaks tõusevad täiendavalt alkoholi-, tubaka- ja bensiiniaktsiis, seisab Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Eesti 200 reedel avaldatud uues koalitsioonilepingus, kirjutab ERR.
Samuti näeb leping ette, et 2026. aasta algusest hakkab julgeolekumaksuks nimetatava maksutõusude paketi osana kehtima kaheprotsendiline maks ettevõtete kasumilt.
Julgeolekumaksud oleksid tähtajalised, kehtides 2028. aasta lõpuni. “Maksu edasise vajaduse või muutmise otsustab pärast 2027. aasta riigikogu valimisi ametisse astuv valitsus,” seisab koalitsioonileppes.
Selliseid “ajutisi” makse oleme näinud varemgi – näiteks 2008. aasta MaSu-ga seoses tõsteti 2009. aastal käibemaksu “ajutiselt” 18%-lt 20% peale, MaSu möödudes keegi loomulikult seda uuesti 18% peale ei alandanud. Teatavasti oli tol korral rahandusministriks Jürgen Ligi, loodetavasti tuletavad valijad ja kõik teised tema kunagist lubadust mehele meelde, sest ka uues valitsuses saab rahandusministriks just tema.
Need maksud on aga maksahaagiks ettevõtlusele, tavainimestele ja seeläbi kogu riigile. Twitter on täis säutse Eestist lahkumise kohta. Nagu keegi kommenteeris: “End majanduse sõbraks tituleeriv Reformierakond toob kolmekümne aastase vaheaja järel ettevõtete tulumaksu tagasi. Eesti majanduse üks väheseid konkurentsieeliseid teise riikide ees kaob.”
Tõusevad ka kaitsekulud ja “valeinfo” leviku vastu võitlemine
Riigikaitsekulud lubab loodav koalitsioon tagada mahus vähemalt kolm protsenti SKP-st, millele lisanduvad liitlaste vastuvõtukulud.
Hübriidohtudele ja valeinfo levikule vastu seismiseks tugevdab koalitsioon Eesti info-, meedia- ja digiruumi, suurendab digikaitsevõimet ja e-riigi küberkaitse suutlikkust.
Alkoholi-, tubaka- ja bensiiniaktsiisid tõusevad veel viis protsenti aastas.
Koalitsioon lubab kiirendada Rail Balticu ehitamist, jätkata investeeringutega raudtee elektrifitseerimiseks ja kiiruste suurendamiseks, samuti tihendada rongiliiklust seoses uute rongide saabumisega.
Loodav koalitsioon rõhutab oma leppes seda, et riigieelarve peab olema arusaadav ja läbipaistev.
PS. Eesti on üks neljast Euroopa Liidu riigist, kus ei rakendata toiduainetele käibemaksu soodusmäära. Seetõttu on Eesti toiduainete käibemaksumäär üks Euroopa kõrgemaid. Näiteks Soomes on see praegu 14%.
Loe maksude kohta pikemalt: ERR
Koalitsioonileppe leiad siit: ERR
Allikad: lingid artikli sees
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.