30. detsember 2021 kell 11:14
Maalehes on täna ilmunud intervjuu õiguskantsleri koroonanõuniku Martin Kadaiga, kes 2020. aastal terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhatajana oli üks kohaliku koroonakriisi võtmeisikuid. Täna leiab Kadai, et kehtivad piirangud on nende tingimusi ja eripärasid arvestades liiga jäigad.
Molekulaarse biomeditsiini teadusmagister Kadai peab kõige tõenäolisemaks hüpoteesi, et sellest viirusnakkusest kujuneb üks hooajaliselt leviv nakkus: “Näeme protsessi, kus on üha vähem raskeid tagajärgi, aga viiruse leviku ärakadumist ei pruugi näha. Sellega ei olegi mõistlik võidelda, sest COVIDil on kõik eeldused selleks, et me ei suuda seda vaktsineerimisega või muul viisil (nt piirangutega) välja juurida.”
Ta ütles ka, et ei saa aru jäikusest näiteks olukorras, kus inimene on piltlikult öeldes viirusnakkuse valesti läbi põdenud ehk siis ei märganud teha õigel ajal testi, kuigi antikehad on olemas ja tõestavad läbipõdemist.
Samuti tõi ta teatud töökohtades vaktsineerimiskohustuse osas välja, et “kui töötaja kaugeltki ei puutu sellisel viisil kokku nakkusohtudega, siis paratamatult tekib küsimus, kuidas see kõik täidab seaduse üldist sisulist eesmärki.”
Nõunik ei oska veel öelda, millal me ei saa enam rääkima kriisist vaid võiksime rääkida piirangute kaotamisest. “Tõenäoliselt saamegi siis öelda, et kriis on läbi, kui tervishoius on taastunud tavapärane ravitöö ja koroonaviirus ei ohusta seda enam. Minu isiklik arvamus on see, et me ei jõua sinna ühe hetkega, vaid näeme viiruse tagajärgede langust mõõdukas tempos.”
Telegram soovitab siinkohal vaadata, kui palju inimesi viibis haiglates nt 2017/2018 gripi hooajal vs praegu, samuti tuletame meelde, et 2019. aastal raviti Eesti haiglates rohkem patsiente, kui 2020. aastal – esimesel “pandeemia”aastal…
Täispikk intervjuu: Maaleht
Foto: Siim Lõvi / ERR
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.