19. jaanuar 2022 kell 15:49
Õiguskantsleri nõunik ja nakkushaiguste ekspert Martin Kadai ütles, et toetab massilise PCR-testimise lõpetamist, kuna seda ei ole inimeste ravimisel vaja ning seetõttu pole see ka kuluefektiivne vahend, vahendas ERR. Ja tal võttis pea kaks aastat aega, et sellest aru saada? Hea, et nüüdki!
“Kui vaatame testimise korraldust ja vajadust üldises mõttes, siis testimise vajaduse määrab see, kas testi tulemus annab midagi arstile, mingi aluse otsustada patsiendi ravi suhtes. Koroonaviiruse puhul puudub spetsiifiline ravi. Nii ei anna ka laboratoorse testi tulemus arstile mitte midagi,” rääkis Kadai.
Kadai sõnul on PCR-testide juures oluline ka tervishoiuökonoomiline vaade: “Kas selline testimine on jätkusuutlik ja kuluefektiivne vahend võitluses elanikkonna seas selle viiruse levikuga? Tundub, et enam ei ole.”
Tema hinnangul oleme koroonaviiruse omikroni tüve tulekuga jõudnud põhimõtteliselt murdepunkti, kus tuleb hakata seniseid tegevusi üle vaatama, kuna selline tegevus viiruse leviku tõkestamisel ei ole pikalt jätkusuutlik.
“Tegelikult oleks pidanud selle teema lauale võtma juba varem, aga kahe aasta jooksul on inimeste arusaamine selliste nakkushaiguste testimise vajalikkusest ja mõttekusest nii kinnistunud, et iga inimene tahab nii-öelda oma testi kätte saada,” kommenteeris Kadai.
Ta ütles ka, et valitsus peab piiranguid kehtestades olema järjepidev ja praeguseks on elanikkonnas kujunenud immuuntaust ja me oleme liikumas tasakaalu poole, kus viirus ja inimesed jäävad koos eksisteerima, kuid püsima jäämiseks peab koroonaviirus muutuma.
Ta lisas, et Eestis on testimisega natuke üle võlli mindud: “Ei ole spetsiifilist ravi, mistõttu nende igal üksikul juhul laboratoorne tuvastamine ja eristamine ei ole ravi otstarbel, kliinilisel otstarbel vajalik.“
Allikas: ERR
Foto: Wikimedia Commons / Mehr News Agency
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.