Ojuland: valimisskandaali taga on erakonna sisemine võimuvõitlus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. juuni 2013 kell 22:01



 

Reformierakonna sisevalimistel hääletuspettuse skandaali keskmesse sattunud Reformierakonna juhatuse liige ja Euroopa Parlamendi liige Kristiina Ojuland kinnitas esmaspäeval, et erakonna peakontor püüab teda teha alusetult patuoinaks ning selle taga on partei sisemine võimuvõitlus.

 

Ojuland andis esmaspäeval BNS-i kontoris toimunud pressikonverentsil mõista, et skandaali alus võib olla tema soov kandideerida erakonna juhiks. Ojuland rääkis, et peaminister Andrus Ansipiga ta sellest plaanist ei rääkinud, küll aga teadis seda lai ring inimesi, ka mitmed ettevõtjad, ning jutt tema võimalikust kandideerimisest muutus aina valjemaks aprillis.

Ojulandi sõnul otsustaski just siis Reformierakonna peakontor ootamatult tuua üldkogu ligi kuu aega varasemaks, mis ei andnud talle võimalust teha piisavat ettevalmistust kandideerimaks partei juhiks. Ojuland avaldas arvamust, et eks siis otsustati temast kui tülikast konkurendist vabaneda.

Ojuland kinnitas, et Reformierakonna Lääne-Viru regiooni arendusjuht Taimi Samblik kinnitas talle pärast hääletusskandaali puhkemist, et erakonna peakontor on otsustanud Ojulandist vabaneda. “Erakonnal on vaja Ojulandi pead ja kui sa ei tee nii nagu peakontor ütleb, siis läheb sinuga nagu Galojaniga,” vahendas Ojuland pressikonverentsil Sambliku sõnu.

Ojulandi sõnul ei ole ta Samblikuga saanud toimuvast rohkem rääkida, kuna arendusjuhti pole lihtsalt võimalik kätte saada. “Sambliku väitel ei luba peakontor tal minuga suhelda ja talle on antud korraldus maapakku minna,” ütles Ojuland, lisades, et on skandaali puhkemise järel saanud Samblikuga paar sõna rääkida vaid seetõttu, et läks teda ise Lääne-Virumaale otsima. “Kokkulepitud kohtumistel minuga ta ei olnud ja nüüd ei võta ka enam kõnesid vastu,” lisas Ojuland.

Ojuland andis mõista, et ta on hääletamisskandaaliga lõksu püütud. Ta selgitas, et arendusjuht Taimi Samblik esitas talle nimekirja erakonna eakatest liikmetest, paludes nende eest liikmemaks tasuda, et nad saaksid sisevalimistel hääletada. Seda Ojuland enda sõnul ka tegi, sest parteil on ikka raha vaja, kuid järgnevast, sealhulgas hääletamisel liikmete identiteedi kuritarvitamisest ei tea ta midagi. “Paistab, et üritati püüda kaht kärbest korraga, summutada valimisrikkumised mujal Eestis ja mind kui ebameeldivat konkurenti nurka püüda,” rääkis Ojuland.

Reformierakonna esimees, peaminister Andrus Ansip ütles esmaspäeval Reformierakonna fraktsiooni koosoleku järel ajakirjanikele, etOjuland tasus liikmemaksu nende inimeste eest, kelle identiteeti ta partei sisevalimistel hääletades kasutas. Ansipi kinnitusel tasusOjuland liikmemaksu 39 inimese eest.

“Esiteks see näitab mulle kindlasti seda, et Kristiina Ojulandile kogu see võõra identiteedi siseveebi hääletusel kasutamine ei saanud sugugi tulla sellise üllatusena, nagu ta seda praegu serveerib. Seda näitab see kindlasti,” lausus ta, lisades, et kellegi teise eest liikmemaksu maksmine iseenesest ei ole kuritegu, kuid kui sellele järgneb nende inimeste identiteedi kuritarvitamine, siis see ei ole aktsepteeritav.

Riigiprokuratuur on teatanud, et Reformierakonna sisevalimistel väidetavalt toimunud pettus esialgu nende huvi ei pälvi, kuid olukord võib muutuda, kui keegi tunneb, et tema identiteeti on kuritarvitatud. Juhtiva riigiprokuröri Dilaila Nahkur-Tammiksaare sõnul sätestab karistusseadustiku paragrahv 160 küll valimissüüteod, kuid seda vaid seonduvalt riigikogu, kohaliku omavalitsuse või Euroopa parlamendi valimistega.

“Identiteedivargus eeldab aga konkreetset tagajärge, see tähendab kahju isiku seadusega kaitstud õigustele või huvidele, mida aga artiklist ei selgu. Juhul kui artikliks mainitud isikud leiavad, et nende õigusi on rikutud, tuleb neil pöörduda õiguskaitseasutuste poole,” ütles Nahkur-Tammiksaar mai lõpus BNS-ile.

 

Reformierakonna töörühm: valimispettuse taga olid Vallbaum ja Ojuland

Reformierakonna sisevalimistel toimunud hääletuspettuse uurimiseks moodustatud partei töörühm jõudis esmaspäevale järeldusele, et pettuse tellijaiks olid 2011. aastal Lääne-Viru maavanem Einar Vallbaum ja sel aastal Kristiina Ojuland.

Töögruppi juhtinud Väino Linde kinnitas “Aktuaalsele Kaamerale”, et manipulatsiooni vahetu toimepanija oli Lääne-Viru maakonnaorganisatsiooni arendusjuht Taimi Samblik, kes sai selleks 2011. aastal korralduse Vallbaumilt ja tänavu Ojulandilt.

“Meie töögrupp on praegu lõpetamas lõpparuannet, mille me esitame homme aukohtule,” rääkis Linde. Tema sõnul on töögrupi käsutuses ka inimeste kirjalikud tunnistused, kes kinnitavad, et nende andmeid kasutati ära ja et nad tegelikult ei osalenud valimistel.

Linde sõnul koguneb teisipäeval erakonna aukohus ja kolmapäeval juhatus, kes võib teha otsuse süüdlaste erakonnast välja heitmise kohta.

Reformierakonna sisevalimistel hääletuspettuse skandaali sattunud Reformierakonna juhatuse senine liige ja Euroopa Parlamendi liige Kristiina Ojuland kinnitas esmaspäeval, et partei valimissüsteem on üles ehitatud manipuleeritavana. Ojuland kinnitas, et erakonna peakontor püüab teda teha alusetult patuoinaks ning selle taga on partei sisemine võimuvõitlus.

Ajalehe Eesti Ekspress andmetel toimus valimispettus nii 2011. kui ka 2013. aastal. Kuus Lääne-Virumaa eakat inimest kinnitasid Eesti Ekspressile, et ei ole valimistel osalenud, ometi on nad Reformeirakonna andmetel andnud oma e-hääle. Ajalehe hinnangul võib tegu olla üksnes jäämäe tipuga, kuna vaatluse alla võeti vaid Lääne-Virumaa piirkond.

Reformierakonna üldkogu valis mais erakonna esimeheks tagasi Andrus Ansipi ja uude juhatusse Kaja Kallase, Urmas Kruuse, Rein Langi, Jürgen Ligi, Kalev Lillo, Kristiina Ojulandi, Urmas Paeti, Keit Pentus-Rosimannuse, Hanno Pevkuri, Laine Randjärve, Valdo Randpere, Taavi Rõivase, Jaanus Tamkivi ja Kairi Uustulndi.

 

Allikas: BNS

Pilt: autismafter16.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt