25. mai 2024 kell 17:13
Meieni jõudis vihje, et uuringufirma Norstat viib praegu läbi meediateemalist küsitlust (küsimuste põhjal otsustades võib tellijaks olla ERR või mingi riiklik stratkom keskus), kus sees on ka alternatiivmeedia, ent Telegram.ee on pandud samasse patta ühe erakonna häälekandja Uute Uudistega.
Meeldetuletuseks: Uued Uudised aitasid Eesti rahvale pähe määrida koroonapettust, samamoodi nagu tegid seda ERR, Postimees, Delfi, Ekspress, Päevaleht, Kanal 2, TV3 ja kõik erakonnad. Telegram teatas aga esimest päevast alates, et koroona on pettus ning tegime sellega seoses isegi avalikke pöördumisi ja reklaamkampaaniaid.
Enne, kui asume mainitud Nordstati uuringu juurde, toome lühidalt välja tõsiasja, et trikkide kasutamisega arvamusuuringutes saab nutikalt küsimusi esitades vastuseid kontrollida.
Küsitluste tegijad ja PR-strateegid on seda juba ammu teadnud: küsimuse esitamise viisiga saab suures osas ette “ennustada” vastuste tendentsi.
Küsimus on sageli nii suunav, et sul ei olegi võimalik teisiti, kui oodatakse, vastata. Ehk siis tahetud tulemust soovitatakse vastajale juba küsimuse esitamisel.
Väike näide, kuidas saab mõjutada vastuseid: “Kas pooldate pangaklientide finantsprivaatsuse kaitsmist?” annab teistsuguseid tulemusi kui küsimus “Kas pooldate maksudest kõrvalehoidjate kaitsmist pangasaladuse kaudu?” Ja loomulikult olid pangasaladust käsitlevad uuringud juba andnud jah- ja ei-häälteenamuse, olenevalt küsimuse tüübist. Sarnane on olukord ka poliitika- või sõjateemaliste küsitluste puhul.
Mis oleks vastus, kui sinult oleks küsitud: “Kas sulle meeldib elada rahus või sõjas?”. “Kas olete nõus, et teie poeg läheb ilma, teie kodumaad oleks rünnatud, sõtta ja sureb EL-i, ÜRO, NATO või mõne välisriigi eest?” genereeriks erinevaid vastuseid kui küsimus: “Kas oleksite valmis kodumaad kaitsma rünnaku korral?” jne.
Nordstat proovib kasutada samasugust taktikat
Nordstati uuringut ei saa pidada Eesti inimeste arvamusest meedia kohta adekvaatse pildi maalijaks, kuna neutraalsete küsimuste asemel kasutatakse suunavaid küsimusi.
Teised küsimused, kus lasti muude väljaannete kõrval ka alternatiivmeediat hinnata, olid:
“Kui tõenäoliseks peate kahtlase väärtusega info või valeuudiste esinemist järgmistes kanalites…”
ja
“Kuivõrd usaldate Vene-Ukraina sõja küsimustes järgmiseid infokanaleid…”
Juhime tähelepanu, et ka Vene-Ukraina sõja teemadel panustatakse Uutes Uudistes sarnaselt peavoolumeediale inimeste hirmudele.
Telegram on oma tegutsemise algusest alates 2012. aastal öelnud, et kõiki riike juhitakse ühest ja samast kohast ehk n-ö püramiidi (kontrollsüsteemi) tipust ning igasugused rahvusvahelised konfliktid on kokkumäng kõige kõrgemal tasemel. Kirjutasime sellest taaskord detailselt, ka Vene-Ukraina proksisõja alguses 2022 aasta kevadel: sõda on kokkumäng ja kui eesmärgiks on majandus kokku kukutada, siis sanktsioonid on õige käik.
Tänaseks on ilmselge, et sanktsioonid mõjusid laastavalt just Euroopale, mitte Venemaale ning samuti on ilmselge, et kumbki osapool (Ida vs Lääs) ei soovi sõda lõpetada, vaid eesmärgiks on lüpsta seda lehma nii kaua, kui vähegi võimalik. Meie küsime aga: kui sõda on päris, siis miks nad Putinit või Zelenskõid maha ei võta?
Oleme korduvalt välja toonud, et koroonapettuse üks peaarhitekte, WEF-i toonane esimees Klaus Schwab tunnistas avalikult, et tema jõud on sisse tunginud erinevate riikide valitsuste kabinettidesse, omades teiste hulgas kontrolli ka Vladimir Putini üle.
Rahu eest seisjaid sildistatakse “kahtlase väärtusega allikateks”.
Telegram on kogu oma tegutsemisaja seisnud konkreetselt rahu poolt ja on igasuguse sõjapidamise vastu, sh ka Ukraina sõja toetamise vastu. Lisaks ka sõjapidamist jõustavate Anname au kampaaniate ja ka linnaruumi rüvetavad sodiks pommitatud majade plakatite vastu.
Veelgi enam, Telegram sattus peavoolumeedia kriitika alla mõned kuud tagasi, kui nii ERR kui ka Postimees ja Delfi väitsid, et Telegram levitab valeuudiseid, kui kajastas Postimehes endas ilmunud artiklit teemal “riik arutleb võimaluse üle saata Ukrainasse Eesti sõdureid”. Mäletatavasti eemaldas pärast “skandaali” Postimees oma artiklist konkreetsed lõigud, et Telegrami halvustada. Tänaseks on nii riigiasutuste esindajad kui ka pärandimeedia tunnistanud, et see on tõepoolest arutluse all olnud.
PR-sõduritele aga meeldetuletuseks, et tühistamine on varasemalt andnud ja annab ka edaspidi vastupidise tulemuse – väheneb teie enda, mitte nende, keda te mutta tallata püüate, usaldusväärsus.
Meie Telegram.ee-s jääme Mahatma Gandhi lause juurde ega lase end kellelgi hirmutada, isegi mitte võltsitud arvamusküsitlustel.
“Rahuni pole teed, rahu on tee!”
– Mahatma Gandhi (1869-1948)
Hando Tõnumaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.