28. mai 2015 kell 12:19
Prantsusmaal võeti 21. mail ühehäälselt vastu seadus, mis keelab supermarketitel hävitada müümata jäänud ja riknemata toitu. Seaduse eiramine on karistatav kuni 75 000 eurose trahvi või vangistusega. 2016. aasta juuliks peavad kõik rohkem kui 400-ruutmeetrise pindalaga kauplused sõlmima heategevusorganisatsioonidega lepingu, mis lubab organisatsiooni esindajatel aegunud toidu endale võtta ja teistele jagada. Erakond Eestimaa Rohelised on nüüd algatanud petitsiooni, millega kutsuvad üles andma allkirju toiduraiskamise vastase seaduse poolt Eestis.
Petitsioon.ee lehel seisab: “Erakond Eestimaa Rohelised kutsub Riigikogu üles võtma vastu seadust, mis vähendab toidu raiskamist. Soovime, et Eesti võtaks eeskuju Prantsusmaast ja nõuaks suurtelt kauplustelt kõlbliku toidu üleandmist eelkõige abiorganisatsioonidele. Toidu raiskamine on Eestis alati taunitav olnud ning on ebaeetiline, et tegelikus toidu ülekülluse olukorras peab osa inimesi nälga tundma. Praegu ei saa isegi kõige peenemal banketilaual puutumatuks jäänud toitu ametlikult kodututele saata – see võib kaasa tuua trahvid ja karistused. Kõlbliku toidu äraviskamine on kuritegu Maa ökosüsteemi vastu.
Prantsusmaa parlament hääletas äsja suurtes toidupoodides toiduraiskamist piirava seaduse poolt, mis suunab ülejäävad toidukaubad prügikasti asemel kas heategevusse või loomasöödaks ning keelab kõlbliku toidu tahtliku rikkumise mittesöödavate ainetega – näiteks pesuvalgendiga.
Seadus peab reguleerima eelkõige suurte kaupluste tööd, kuid andma ka väikestele poodidele ja toitlustuskohtadele kindlustunde, et praeguse koalitsiooni reformierakondlik kodanikuühiskonda, heategevust ja annetamist piirav poliitika ei päädiks maksu- ja muude ametite karistusretkedega väikepoodnike ja kohvikute vastu. Riik peab seadusega ette nägema baasrahastuse abiorganisatsioonide logistikakulude jaoks.
Samuti tuleb kaotada tarbijat eksitav “parim enne” märgistus toiduainetelt, mis on tegelikult kasutuskõlblikud, kusjuures mitte raasugi halvemad, pikka aega – näiteks riis, kruubid, pastatooted (makaronid).
Ühtlasi on vaja piirata ametnike omavoli sanitaarnormide mõistusevastasel tõlgendamisel, mis piirab kohaliku ja mahetoidu tootmist ning kasutamist isegi Eesti piirides.”
Igal aastal visatakse ära kümnete miljardite eurode väärtuses toitu
Paari viimase kuu jooksul on Prantsusmaa võimud loonud mitmeid rohelisi algatusi vastuseks tõsisele õhusaaste suurenemisele ning üha kasvavale survele aktivistidelt ja keskkonnateadlikult elanikkonnalt, vahendab portaal Alkeemia.
Toidu hävitamist keelava seadusmuudatuse pakkus välja endine toiduminister ja sotsialistide erakonna aseesimees Guillaume Garot, keda häiris poodide käitumine toidu hävitamise osas: “Skandaalne on vaadata, kuidas suurte kaupluste prügikastidesse kallatakse söödavatele toitudele peale pesuvalgendit.”
Prantsusmaal raisatakse aastas hinnanguliselt 20-30 kg toitu iga inimese kohta, mis teeb riiklikul tasandil kuludena kokku erakordsed 20 miljardit eurot. Väljaande L’Express kohaselt on Prantsusmaa äsjane seadusmuudatus suur edusamm kestvas püüdluses vähendada 2025. aastaks üleriiklikku toidu raiskamist poole võrra.
Toidu raiskamise küsimus ei ole üksnes Prantsusmaa probleem, sest Ühendriikide loodusvarade kaitsenõukogu (NRDC) hinnangul läheb USA-s igal aastal raisku enam kui 30% toidust, mis tähendab tarbimata toidu kujul 165 miljardit dollarit. The Guardian vahendas selle aasta alguses raportit, mille kohaselt visati 2012. aastal Suurbritannias ära 7 miljonit tonni toitu – sellega saaks üle kuhjata üheksa Londoni Wembley staadioni suurust ala.
Petitsiooni “Nõuame toiduraiskamise vastast seadust” saad allkirjastada siin.
Allikad: Guardian, Tarbija24, Alkeemia, Erakond Eestimaa Rohelised Facebook
Foto: William Perugini/Shutterstock
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.