29. november 2023 kell 17:51
Sel nädalal algab Araabia Ühendemiraatides Dubais ÜRO kliimakonverents COP28, kuhu Eestist lendab kohale üle poolesaja inimese. Kliimaministeeriumi rohereformi asekantsleri Kristi Klaasi sõnul on sedavõrd mastaapsel üritusel kindlasti oma CO2 jalajälg, kuid läbirääkimisi ei saa pidada nii, et igaüks on oma kontoris laua taga, vahendab ERR.
ÜRO 28. kliimamuutuste konverents Dubais algab sel neljapäeval ja Eesti seab konverentsil üles oma paviljoni. Seal toimuvatele paneelidele, aruteludele ja muu formaadiga üritustele sõidab Eestist üle 50 inimese, teiste hulgas peaminister Kaja Kallas, kliimaminister Kristen Michal, kliimaministeeriumi kantsler Keit Kasemets, kliimaministri teadusnõunik Aveliina Helm, eelmine president Kersti Kaljulaid jt.
Kliimaministeeriumist osaleb läbirääkimistel kahe nädala jooksul eri aegadel kokku 12 inimest.
Klaasi sõnul tutvustavad Eesti osalejad Dubais näiteks lahendusi, kuidas jäätmeid ja puitu väärindada, taastuvenergia- ja digilahendusi ning võimalusi, et muuta linnasid kliimamuutustele vastupidavaks ja palju muud uuenduslikku.
Klaas tõdes, et nii mastaapsel üritusel on kindlasti oma CO2 jalajälg ja kinnitas, et riigid pööravad sellele samuti tähelepanu: “Samas tuleb tõdeda, et selliseid läbirääkimisi ei saa pidada ega kokkulepetele jõuda nii, et igaüks on oma kontoris laua taga. Klassikaline diplomaatia ja kokkulepped sünnivad paljuski üks-ühele läbirääkimistel, mida ei oleks võimalik muudmoodi saavutada. Võiks küsida, kas selline läbirääkimiste viis on efektiivne, kuna on lisaks ka aeganõudev. Jah, see on aeganõudev, kuid läbi konsensuse otsimise on tulemus jällegi legitiimne,” ütles ta.
Kliimakonverentsi presidendil on vastuoluline roll
Sel nädalal kirjutas Financial Times, et seekordse kliimakonverentsi president on Ühendemiraatide tööstusminister Sultan al-Jaber, kelle roll on vastuoluline, sest ta on kutsunud üles järk järgult loobuma fossiilkütuste kasutamisest üle maailma, juhib aga samal ajal Ühendemiraatide omandis olevat naftaettevõtet Adnoc.
Klaas vastas küsimusele, kas naftariigis kliimakonverentsi korraldada ei ole silmakirjalik, et kliimaläbirääkimiste korraldamine roteerub viie ÜRO regiooni vahel ja iga regioon saab ise otsustada, kus riigis see toimub.
“Selline roteerumine on hea, sest igal regioonil on oma eripärad, mis mõjutavad ka ühtsete kliimaeesmärkide saavutamist,” ütles Klaas. “Kliimaeesmärgid eeldavad kokkuleppeid väga paljude osapoolte vahel, olgu selleks siis ülikoolid, rohetehnoloogiat tootvad ettevõtted, fossiilseid kütuseid tootvad või kasutavad ettevõtted. Seetõttu on pigem nähtud, et Araabia Ühendemiraatide eesistujaks olemine on samm selles suunas, et fossiilkütuste ettevõtted oleksid valmis enda tegevustes samme tegema selleks, et keskkonda vähem saastada.”
Maksumus on 260 000 eurot
Eesti paviljoni rahastus jaguneb ministeeriumide, ettevõtete ja Tallinna linna osaluse vahel. Eelarve on 260 000 eurot, millest 120 000 eurot on ministeeriumide, 120 000 ettevõtete ja muu partnerite rahastus ning 20 000 eurot Tallinna linna panus.
ÜRO kliimamuutuste konverents, mida sagedamini nimetatakse COP28-ks, on ÜRO 28. kliimamuutuste konverents, mis toimub 30. novembrist kuni 12. detsembrini Dubais Expo Citys. Konverentsi on korraldatud igal aastal alates ÜRO esimesest kliimakokkuleppest 1992. aastal.
Allikas: ERR
Toimetas Sander Soomaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.