Sammuke lähemale sotsiaalse krediidi süsteemile? Eestis valmistatakse ette positiivse krediidiregistri tulekuks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. aprill 2024 kell 15:16



Foto: Pixabay / stevepb

Eile ilmus uudis, et rahandusministeerium valmistab ette seadust positiivse krediidiregistri tulekuks: ministeeriumi tellimusel pakkus Cybernetica AS välja tehnoloogilised lahendused positiivse krediidiregistri loomiseks – lähiajal asutakse selle pinnalt koostama eelnõu registri käivitamiseks.

 

„Praegu ei pruugi pankadel ega teistel laenuandjatel olla täielikku ülevaadet inimeste finantskohustustest. See võib põhjustada ülelaenamist. Nüüd oleme astunud taas ühe sammu lähemale, et ülelaenamist oleks võimalik vähendada läbi positiivse krediidiregistri,“ sõnas rahandusminister Mart Võrklaev.

Sügisel on plaanis saata eelnõu riigikokku. „Loodame seal sisukat debatti ja eelnõu kiiret vastuvõtmist,“ sõnas Võrklaev.

 

Register peaks näitama olemasolevate finantskohustuste seisu, aga …

Peale positiivse krediidiregistri käivitamist hakkavad kõik pangad ja teised laenuandjad inimeste finantskohustuste jääkide kohta edastama andmeid registrisse. Uut laenu, liisingut või järelmaksu kaaludes peab laenuandja tegema päringu registrisse, et saada teada laenutaotleja olemasolevate finantskohustuste seis. Tellitud uurimistöö eesmärgiks oli saada infot, kuidas luua register nii, et oleksid kaitstud inimeste privaatsus ja tagatud vastutustundlikuks laenamiseks vajaliku teabe jagamine selliselt, et ka väiksematel laenuandjatel oleks võimalik positiivse krediidiregistriga liituda.

„Kasutasime positiivse krediidiregistri lahenduste kavandamiseks ja võrdlemiseks teaduslikku metoodikat. Tänu sellele õnnestus keerukat tehniliste ja õiguslike probleemide rägastikku korrastada ning kõigi turuosaliste ootused kuuldavaks teha,“ ütles Cybernetica teadusinstituudi direktor Dan Bogdanov.

 

Tervikülevaade kodaniku rahalisest seisust

“Lisaks ülelaenamise vältimisele võiks positiivne register inimestele endile pakkuda ka tervikülevaadet erinevate laenuandjate juurest võetud eluasemelaenude, tarbimislaenude, sealhulgas liisingute ja järelmaksude seisust,” öeldakse uudises.

Aga mida see sisuliselt tähendab? Kas seda, et astume taas sammukese lähemale Hiina sotsiaalse krediidi süsteemi taolisele elukorraldusele? Sest inimest on teadupärast kõige lihtsam kontrollida, kontrollides tema rahakasutust.

 

Allikas: arileht.delfi.ee

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt