Segadus palkadega: kui õpetajad ei saa, mis lubatud, tuleb streik

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. veebruar 2014 kell 15:49



Eile ERR-is ilmunud artiklis avaldas Hugo Treffneri gümnaasiumi õpetaja Toomas Jürgenstein arvamust, et lähiajal on tulemas uus õpetajate streik, kuna eelmine kord antud lubadusi ei täidetud ja õpetajaametit on tabanud suurem kriis. Haridusminster Jaak Aaviksoo ütles täna samas kanalis õpetajate palgatõusu ümber kerkinud pingeid kommenteerides, et kohalike omavalitsuste esitatud statistika järgi maksid vallad ja linnad eelmisel aastal õpetajale keskmiselt 936 eurot kuus ja kui õpetajad pole seda raha kätte saanud, siis tuleb asjas selguse saamiseks vaadata omavalitsuste ja koolijuhtide poole. 

 

“Haridusinimeste ringides on tõsiselt räägitud uuest streigivajadusest, sest kahjuks tuleb tunnistada, et õpetajate protesti esilekutsunud probleemid, mis puudutasid õpetajate palka, töökoormust ja selle ameti väärtustamist, on aktuaalsed ja rahuldava lahenduseta tänaseni,” ütles Jürgenstein. Küsimus pole enam ammu vaid ühekordses palgatõusus, vaid õpetajaamet tervikuna on ohus, ütles ta.

31. jaanuaril saatis vabariigi valitsus määruse, mille alusel jagatakse omavalitsustele toetust õpetajate palgarahaks. Eilses “Aktuaalses kaameras” rääkis ka haridustöötajate liidu esimees Reemo Voltri, et on püüdnud selgust saada, mis metoodikal raha jagatakse. Tema sõnul ei ole tulemas 12-protsendist ega isegi 5-protsendist palgatõusu, millest räägiti eelmisel aastal kõigi riigilt palka saavate inimeste puhul.

 

Aaviksoo: Kui õpetajate palgaraha välja ei ilmu, tuleb pöörduda politseisse

Valitsuse pressikonverentsil ütles Aaviksoo, et kohalikelt omavalitsustelt ministeeriumile antud info põhjal sai õpetaja 2013. aastal keskmiselt 936 eurot kuus. “Me oleme saanud rida signaale, kaebusi ja probleeme seoses palkadega. Ma ei oska muud öelda, kui vaadata koos kooli pidaja ja juhtidega, milles on probleem,” ütles minister.

Aaviksoo ütles, et olukorra selgitamiseks on ta nõus iga omavalitsuse puhul eraldi vaatama, kas omavalitsus sai eelmisel aastal talle ettenähtud palgaraha kätte, kas ta maksis selle välja ning kas ka õpetajad ütlevad, et nad said selle kätte. “Kui see raha välja ei ilmu, siis tuleb pöörduda politseisse,” ütles ta.

 

Haridustöötajate liit: õpetajatel puudub selle aasta palkade osas selgus

Tänases Eesti Päevalehes kirjutas Eesti haridustöötajate liidu juhatuse esimees, et õpetajatel pole siiani selgust, milline on nende palk sel aastal.

Haridustöötajate liidu esimees Reemo Voltri ütles, et eelmisel aastal oli juttu, et 2014. aastal tõusevad palgad isegi 12 protsenti, ent kohalikele omavalitsustele eraldatud palgafond selgus alles 31. jaanuari õhtul. “Kohalike omavalitsuste liitude hinnangul ei ole veerandil omavalitsustel võimalik seda määrust täita, kui lähtuda arvudest, mis on praegu avalikkusele kättesaadavad,” selgitas ta.

Voltri lisas, et haridusministeerium pole käesoleva aasta palgafondide arvutuste aluseks võetud andmete kohta selgitusi andnud, kuid avalike andmete põhjal ei tundu 12-protsendine palgatõus eriti realistlik.

 

Allikad: ERR 1, ERR 2

Foto: Andres Haabu / Postimees / Scanpix

 

Toimetas Ksenia Kask

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt