18. märts 2024 kell 15:16
Siseministeeriumi koroonaterroristid otsivad lahendust, mis viiks kiire ohuteavituse inimestele üle Eesti nii, et teavituse kohalejõudmist ei takistaks isegi see, kui inimene on oma telefoni hääletuks teinud.
Tundub, et taaskord vajame ohu adumiseks riigi poolset abi, nagu me seda nägime “surmava taudi” ajal – sellest teada saamiseks tuli kõige pealt teha test, st antud juhul saada telefoni-teavitus.
ERR kirjutab, et kui riik hakkas ehitama SMS-idele tuginevat ohuteavitust, mõeldi sellele, kuidas anda inimestele märku lokaalsetest ohtudest, näiteks tööstusõnnetusest või suurest liiklusavariist.
Väiksema ala saab tekstisõnumitega katta mõne minutiga, kuid kõigisse Eesti telefonidesse jõuaks teavitus alles poole tunniga ning mida pikem on sõnum, seda rohkem aega kulub selle kohale viimiseks.
“Siis, kui me arendusi alustasime, ei olnud meie riskipildis ka selliseid väga tõenäolisi sündmuseid, kus me peaksime tervet riiki korraga teavitama,” rääkis siseministeeriumi nõunik Kadi Luht-Kallas.
Ukraina sõda tõi muutuse ja tõdemuse, et näiteks õhurünnaku puhul ei pruugi tekstisõnum õigel ajal pärale jõuda. “Me otsime võimalust väga suurel alal inimesi väga kiiresti teavitada,” ütles Luht-Kallas, kelle sõnul tähendaks täiendav süsteem oma olemuselt seda, et telefon hakkaks väga tugevalt helisema, tõenäoliselt hakkaksid tal tööle ka valgussähvatused või ka vibratsioon: “Kõige kõrgemate tasemete häireid ei saaks inimene ka ise välja lülitada.”
Abiks võetakse 5G
Kadi Luht-Kallase sõnul võiks taoliseks lahenduseks olla nn 5G-broadcast’i süsteem. Sõnumite saatmiseks nõuaks see spetsiaalseid saatjaid kõrgete mastide küljes.
“Kõige sobivam oleks ilmselt see, et kui ringhäälinguettevõtted oma võrgu välja arendavad, oleks alarmeerimine sellega kaasnev võimekus,” rääkis ta.
Luht-Kallas ei välista, et Eesti võiks uue 5G-l põhineva ohuteavitusvõrgu välja arendada ka enne, kui ringhäälinguettevõtted seda tehnoloogiat oma saadete edastamiseks kasutama hakkavad.
Kuna paljud küsimused on lahtised, taotleb siseministeerium riigikantseleilt uue lahenduse testimiseks 1,5 miljonit eurot.
Arendamisel on üle-euroopaline alarmisüsteem
Euroopa Liit on üsna kaugele arendanud ka Galileo satelliidiprogrammil põhinevat ohuteavitussüsteemi, mis on üle-euroopaline lahendus. Siseministeeriumi esindajad on käinud selle testimist vaatamas.
Hetkel pole aga Galileo teavituste vastuvõtmise võimekust veel ühtegi telefoni sisse kirjutatud. See tähendab, et esialgu tuleb neil, kes soovivad ohuteavitusi saada, vastav rakendus alla laadida.
See, et lahendust arendab Euroopa Liit, võib tähendada aga seda, et tulevikus võib taoline rakendus olla juba kõigi telefonide baastarkvaras. “Tõenäoliselt tuleb Euroopa Liidul teha selleks üleliidulisi nõudeid seadmete tootjatele,” sõnas Luht-Kallas.
Loe pikemalt: ERR
Toimetas Ksenia Kask
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.