9. aprill 2020 kell 11:58
Peavoolumeedia lööb alternatiivsete väljaannete suunal aina oma “tõejärgse ajastu” trummi ning tunneb uhkust, kui saab Facebooki heakskiidul enda omast erinevat infot vaigistada või kustutada (“Delfist sai Facebooki ametlik faktikontrolli partner Eestis“). Ometi võiks küsida konkreetselt C-vitamiini tervistavate omaduste ja koroonaviiruse näitel, kas “faktikontroll” peavoolumeedias tähendab hoopis “kes maksab, tellib muusika”?
Maalehes (Delfis) ilmus 30. märtsil jätkusuutliku arengu eksperdi PhD. Rea Rausi ja Ameerika-Eesti nädalalehe Vaba Eesti Sõna peatoimetaja Kärt Ulmani intervjuu “Ravime Covid-19 haigeid C-vitamiiniga – ka raskete sümptomitega patsiendid paranevad” Hiina arsti ja teadlase Richard Z. Chengiga, kes töötab koos oma rahvusvaheliste kolleegidega Shanghais koroonaviiruse ravi kallal. Artikkel oli veebis üleval napilt tunnike, kogudes üle 20 000 lugeja. Siis aga võeti see maha väidetavalt selleks, et sinna kõrvale ka n-ö vastuartikkel panna.
Seepeale panid artikli autorid intervjuu üles oma Facebooki lehtedele ja kaks päeva hiljem, 1. aprillil, avaldas Maaleht vastuartikli. Kusjuures esimest artiklit, mille vastu teine kirjutati, ei ole Maalehes/Delfis endiselt uuesti avaldatud… Päris huvitav nähtus ajakirjandusmaastikul! Siit saad lugeda ka artikli autorite kommentaari juhtunule. Algne artikkel on avaldanud lugemiseks ka Telegramis.
Delfist eemaldatud artikli asjus võttis sõna sel nädalal ka Postimehe arvamustoimetus, nentides, et “Mõni aeg tagasi adresseeris Postimehe faktikontroll Maalehes ilmunud ning sealt eemaldatud valeinformatsiooniga artiklit C-vitamiinist ja selle väidetavatest raviomadustest koroonaviiruse korral.”
Ometi ilmus Postimehe veergudel 19. märtsil sisuturundusartikkel “Liposoomne C-vitamiin võib aidata ka koroonaviiruse vastu“, kus seisab must-valgel: “Kliiniliste uuringutega on tõestatud, et viirushaiguste puhul tugevdab C-vitamiin immuunsüsteemi ning lühendab haiguse kulgu ja haige olemise aega ka juba haigestumise korral”
Artikkel tundub olevat puhtalt läbinud nii Postimehe kui Delfi faktikontrolli, sest kumbki väljaanne ei ole ei artiklit kustutanud ega ka selle kohta vastuartiklit avaldanud… Mis värk siis on, kas C-vitamiinist on siis kasu või ei? Väga vastakaid signaale saadate. Kus on tõde? : )
Tulles tagasi sissejuhatuse juurde, siis omaette küsimus on ka see, et kui Eestis on põhiseadusega lubatud nt sõna-, mõtte-, usu- ja ajakirjandusvabadus, siis kui eetiline on see, et meediagigant Delfi saab endale õiguse läbi sotsiaalmeedia platvormi ehk sisuliselt väljaspool vabariigi õigusruumi vaigistada mh Eestis tegutsevaid alternatiivseid infoportaale?
Allikad: lingid artikli sees
Foto: kollaaž
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.