31. mai 2022 kell 11:03
Kuigi isegi Eesti esiviroloog ja endine valitsuse teadusnõukoja juht Irja Lutsar on korduvalt öelnud, et koroonaviiruse hoidmine ohtlike viirushaiguste nimekirjas ei ole enam põhjendatud, hoiavad nn koroonasõltlased oma võimust ja lisatuludest endiselt kümne küünega kinni. 19. mail esitleti valitsusele strateegiadokumenti “COVID-19 valmisolekukava 2022/2023 viirushooajaks“, mis sotsiaalministeeriumi sõnul keskendub eesmärgile hoida uuel viirushaiguste hooajal ühiskond lahti ja tagada lastele võimalus käia koolitundides kohal terve õppeaasta jooksul.
“Meie eesmärk on hoida ühiskonda avatuna. Riiklikud piirangud kehtestatakse ainult juhul, kui need on vältimatult vajalikud inimeste tervise kaitsmiseks. Eelkõige räägime stsenaariumist, kui tuleb uus viirustüvi, mis läheb läbi nii vaktsineerimise kui ka läbipõdemise teel omandatud immuunsusest. Aga see on praegu väikse tõenäosusega stsenaarium,“ rääkis tervise- ja tööminister Tanel Kiik.
Teadusnõukoja analüüsi kohaselt lähme kolmandale koroonaviiruse sügisele vastu kolme stsenaariumiga: leebe, raske ja uus pandeemia. Leebe stsenaariumi korral levib ühiskonnas omikrontüvi või sellest nõrgemad tüved ja tervishoiusüsteem suudab hallata olukorda igapäevase tegevuse raames. Raske stsenaariumi korral ilmuvad uued tüved, mille puhul on raske haigestumise ja surma tõenäosus sarnane deltatüvega ning tervishoiusüsteem on ülekoormatud. Uue pandeemia oht tekib siis, kui arenevad uued kiiresti levivad viiruse tüved, mida olemasolev vaktsineerimise või läbipõdemise teel saadud immuunsus ära ei suuda tunda ning haiguse kulg on keskmine või raske.
“Omikronist raskemini kulgevate tüvede esiletõus ei ole teadlaste hinnangul väga tõenäoline, aga välistada seda loomulikult ei saa. Loodame parimat, aga valmistume halvimaks. Me oleme kahe aasta jooksul selle viirusega koos elama õppinud – meil on olemas vaktsiinid, ravimid ja üha paremad teadmised COVID-19 haiguse kulgemisest. Igaüks saab elu avatuna hoidmisse panustada: mida suurem on Eestis ja kogu maailmas vaktsineerituse tase, seda väiksem on võimalus uute tüvede tekkeks,“ kirjeldas Kiik.
10 riigi valmisoleku alustala 2022/2023 viirushaiguste hooajaks:
Strateegiadokument “COVID-19 valmisolekukava 2022/2023 viirushooajaks“ valmis Riigikantselei, Sotsiaalministeeriumi ja selle allasutuste, Teadusnõukoja, Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Kultuuriministeeriumi koostöös.
Telegrami kommentaar:
Nagu näete, peavad ministeeriumid ja nende koostööpartnerid endiselt kõige olulisemaks viirusetõrje vahendiks vaktsineerimist, soovides käesoleva aasta lõpuks vaktsineerida 80% üle 12-aastastest Eesti elanikest. Kes soovib teha panuseid, milliseid vahendeid selle eesmärgi saavutamiseks hakatakse kasutama? Ei tasu unustada, et Eesti on tellinud kokku üle 6 miljoni vaktsiinidoosi ja kuidagi peab selle tellimuse realiseerima… Kuigi tundub, isegi peaminister Kaja Kallas on aru saanud selle missiooni võimatusest, sest miks muidu soovib ta vaktsiinilepingutest taganeda.
Vaata dokumenti ja lisainfot siit.
Allikad: Sotsiaalministeerium, vaktsineeri.ee
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.