27. oktoober 2021 kell 10:59
Esmaspäeva õhtul kogunenud teadusnõukoda ei poolda Irja Lutsari sõnul ühiskonna sulgemist, sest see ei anna pikas perspektiivis palju juurde. Haridusminister Liina Kersna sõnul on aga olnud arutlusel, et 13-18-aastastelt hakata küsima meelelahutusasutustes Covid tõendit.
Lutsar lisas ERR-ile antud intervjuus, et juhul kui ühiskond kinni panna, tuleb paralleelselt mõelda, kuidas elanikkonna immuunsust tõsta.
“Selleks ei ole väga palju võimalusi: üks on läbi põdeda ja teine on väga kiiresti teha tõhustusdoos neile, kellele see on ette nähtud.”
Lutsar möönis, et kui inimesed ei vaktsineeri, tuleb lihtsalt teistel oodata seni, kuni vaktsineerimata inimesed haiguse läbi põevad: “Ikkagi need esimesed doosid. Ma ei näe küll ühtegi muud võimalust, kuidas sellest viirusest pikemaajaliselt hakata lahti saama.”
Vaktsiinid on immuunsuse tugevdamiseks vaid üks võimalus
Lutsar möönis, et on olemas põhimõttelised vaktsiinivastased ning nende mõttemaailma ei ole võimalik muuta. Küll aga tuleb saada kätte need inimesed, kellel on põhjendatud hirmud vaktsineerimise ees ja neid hirme leevendada. Samuti tuleb minna edasi tõhustusdoosidega.
Lutsar tõi paralleeli teiste viirushaigustega, mis maailmas palju kahju teevad, kuid tänu vaktsineerimisele enamiku inimeste jaoks leebete sümptomitega mööduvad.
“See on ka paljude teiste haiguste juures, et immuunsust tuleb tugevdada,” ütles Lutsar. “Selleks on vaktsiinid üks võimalus, aga ka kerged nakatumised, mis ju ka gripi korral toimuvad vaatamata vaktsineerimisele. Kerged nakatumised on need, mis immuunsüsteemi natukene uuendavad ja talle meelde tuletavad, kuidas antikehi toota.”
Seoses antikehadega tuleks kiigata ka eile antikehade levimust kajastanud Delfi artiklisse:
Päevaleht näiteks tegi oma esmaspäevases juhtkirjas ettepaneku anda ka neile, kel on antikehad, koroonapass.
Koolid peavad jääma avatuks
Ehkki ühiskonnas on räägitud, kas peaks koolivaheaega nädala võrra pikendama ja koolid saatma kaugõppele, siis Lutsar seda ei poolda: “See ei ole probleemi lahendus, kolmas aasta distantsõpet on ikka väga valus.”
Haridusminister Liina Kersna ütles eile ERR-ile samuti, et koolide puhul on eesmärk hoida neid võimalikult avatud.
Samas soovitakse vaktsineerimata ja läbipõdemata õpetajaid ja õpilasi kaks korda nädalas testida. Minister ei vastanud küsimusele, mis saab lastest, kelle vanemad ei luba last koolis testida. Telegram küsib veel, et kui terviseandmed on isiklikud, siis kuidas üldse on lubatud väga avalikult välja öelda, millised lapsed on vaktsineeritud, millised mitte jne?
Kersna rääkis, et valitsusele tehti ka ettepanek, et 13-18-aastastelt hakata küsima meelelahutusasutustes Covid tõendit, mille puhul valitsus hetkel seisukohta ei võtnud.
Loodame, et vähemalt lapsi veel rohkem segregeerima ei hakata, sest laste vaimse tervise näitajad on juba praegu võrreldes paari aasta taguse ajaga mitu korda halvenenud.
Arvestades asjaolu, et ka Kuressaare Haiga ravijuht Edward Laane ütles eile ETV saates “UV faktor”, et praegu valmistab haiglates probleeme see, et ka vaktsineeritud töötajad haigestuvad ja levitavad viirust, ning tänu vaktsineerimisstaatusele neid ka ei testita, siis ehk oleks aeg mõelda, kui vajalikud vaktsineerimispassid üldse on ja kas nende alusel “viiruse leviku tõkestamine” on üldse võimalik?
Allikad: ERR 1, ERR 2, Delfi, EPL, ERR 3
Foto: Kzenon / Adobe Stock
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.