Telegram hakkab jagama Dash-krüptoraha

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. detsember 2017 kell 9:00



Telegrami juht Hando Tõnumaa sõlmis usaldusel põhineva koostööleppe Dash krüptoraha ülemaailmse kogukonnaga, eesmärgiga tutvustada Eestile digiraha. Ekspertide hinnangul on krüptoraha ja plokiahela (blockchain) revolutsioon alanud ning just Dashi peetakse Bitcoini kõrval üheks kõige võimsamaks tulijaks krüptode seas, mis esimesena täielikult massidesse murrab. Järgmiste kuude vältel avaldame Telegramis lihtsaid õppevideoid, kuidas krüptorahaga algust teha, rahakotte (walleteid) installida, kust krüptot saada, sellega igapäevaseid ostusid teha, misasi on plokiahel ja kõik muu sellega seonduv. Kõigele lisaks loosime järgmisel kaheksal nädalal igas saates kõikide küsimusi saatnud vaatajate vahel välja 0,25 Dashi ehk kokku 2 Dashi. Täna on ühe Dashi hind umbes 800$, võrdluseks, Bitcoin, mis täna maksab u 11 000$, maksis 800$ alles käesoleva aasta algul.

 

Misasi on plokiahel (blockchain)?

Plokiahel ehk blockchain on revolutsiooniline tehnoloogia, mille peal krüptoraha süsteem töötab. Lihtsustatult öeldes on kõik kasutajad ühises detsentraliseeritud andmebaasis (plokiahelas) oma kontoga (digitaalne rahakott) ja kui keegi soovib saata oma rahakotist kellegile raha, siis see ülekanne registreeritakse ära ning toimub n-ö uuendus plokiahelas. See ahel kasvab kogu aeg suuremaks, sest uute andmetega plokke lisatakse pidevalt juurde kronoloogilises järjekorras

Seda tohutut võrgustikku hoiavad töös kaevandajad (miner – ingl. k.), mille puhul on sisuliselt tegemist võimsate arvutitega, kes arvutavad krüptograafilist räsi ehk hoolitsevad selle eest, et plokiahel oleks kogu aeg uuendatud. See tähendab, et  kaevandamine lahendab selle probleemi, et keegi mitu korda ühte raha saata ei saaks. Ja selle sama kaevandamise (plokiahela uuenduse) käigus tekivad uued coinid, mis läbi kaevandajate turule tulevad. Kogu asi töötab P2P võrgustikus, kus puudub hierarhia, samamoodi nagu on Torrentiga filmide alla laadimine, ehk et enam pole vaja ühte suurt tsentraliseeritud vaheserverit (panka), läbi mille kõik ülekanded käivad, vaid süsteemiga liitunud inimesed (arvutid, telefonid) ise ongi selle võrgustiku osa, mis kogu asja üleval hoiab. See tähendab põhimõtteliselt, et igaüks saab nüüdsest olla ise pank.

See on täielikult avalik võrgustik, kus igaüks saab hetkega saata raha ükskõik millisesse maailma piirkonda, sellega saavad liituda absoluutselt kõik, seda ei saa tsenseerida, kontrollida ega sulgeda. See on radikaalselt teistsugune, kui kõik meile senised kasutada olnud rahandussüsteemid, seega tekib küsimus, et mida veel me selle tehnoloogiaga teha saame? Me saame näiteks korraldada hääletusi; luua detsentraliseeritud korporatsioone, kus võib olla kümneid tuhandeid liikmeid; miljoni aktsionäriga firmasid, kus kõik on anonüümsed; see struktuur on neutraalne ja matemaatiliselt kuulikindel, mis neutraliseerib pettused. See annab meile kõigile võimaluse maailma asjades kaasa rääkida.

P2P võrgustik ja plokiahel üheskoos moodustavad viimase paarikümne aasta kõige võimsama tehnilise lahenduse, mida mõned nimetavad lausa Internet 2.0-ks. Interneti ajastu on muutnud meie jaoks praktiliselt kõiki eluvaldkondi, millest esimesed suuremad paugud sai 1990ndatel  muusikatööstus, kui massidesse läksid failivahetus-platvormid nagu Napster ja Soulseek. Nüüd on aga internet võtnud sihikule maailmamajanduse alustalad – kinnistunud ja konkurentsivõimetu, monopolistliku hingeenergiat imeva ja tarbijat ekspluateeriva suurtööstuse/panganduse.

 

Andreas M. Antonopoulos: “The internet is coming for the banks!”

Pangad teavad, et neil puudub kontroll krüptoraha üle, mis tähendab, et nende mõjuvõim ja kasumid on languses. Krüptoraha ei ole miski, mis hakkab pankadele konkurentsi pakkuma, vaid midagi palju enamat, sest krüpto võimaldab inimestele kõike seda, mida pangad mitte kunagi ei suuda pakkuda: detsentraliseeritud valitsust, läbinähtavust, praktiliselt olematuid teenustasusid, momentaalseid ülekandeid ööpäeva ringselt. Pärast mitme aastaseid pankade ja peavoolumeedia poolt rakendatud laimukampaaniaid on krüptoraha endiselt siin ja tugevam kui kunagi varem.

Krüptoraha juhtfiguur ja Bitcoini entusiast Andreas Antonopoulos räägib, et inglise keeles on väljend: “disintermediation”, mis tähendab piltlikult öeldes seda, kui mingisugust tööstust on sadu aastaid vaevarikkalt üles ehitatud ja siis muutub see üleöö ebavajalikuks. “Kui mina ja sina soovime midagi koos teha ning olemas on kolmas osapool, kes aitab meil seda teha, aga järsku me enam seda kolmandat osapoolt ei vaja. Muusikatööstuses tähendab see seda, et artistid saavad tänapäeval oma fännidega otse suhelda ja ei vaja enam suuri plaadifirmasid oma muusika levitamiseks. Kui me seda sama printsiipi hakkame rakendama aga finantsmaailmas, siis hakkavad mitmekihilised multi-triljoni hinnasiltidega tööstused aurustuma üleöö. Pangandus ei ole valmis krüptorahaga võitlema, sest neil pole ette näidata vajalikku arsenali – nad on ajale lihtsalt jalgu jäänud. Samal ajal on pankadel viimase paari saja aasta madalaim maine, kus enamus alla 18-aastased arvavad, et pangad on halvim, mis kunagi leiutati, sest pankade pärast pole neil tööd. Ja kui sul on terve noorem generatsioon, kes sind vihkab ja just see sama generatsioon on need, kes krüptoraha tehnoloogia kõige kiiremini omaks võtavad, siis ei tundu tulevik kuigi helge. Me elame ajastul, kus kontroll raha üle tähendab kontrolli vabaduse üle. Krüptoraha on seda aga muutmas, sest internet on sihikule võtnud pangad,” räägib Antonopoulos.

 

Mis teeb Dashi eriliseks?

Maailmas on üle 1300 erineva krüptoraha, neist tuntuim on maailma esimene krüpto Bitcoin (BTC), millest on loodud veel ka peaaegu identne koopia Bitcoin Cash (BCH). Enamus krüpto rahad (sh ka BTC ja BCH) opereerivad nii, et 100% kaevandamise käigus tekkinud coinidest saavad kaevandajad endale ning nemad viivad uued coinid turule. Dash on aga esimene detsentraliseeritud valitsusega krüptoraha, mille looja Evan Duffield tuli välja geniaalse plaaniga jagada need kaevandatud coinid teistmoodi ära: 45% saavad kaevandajad, 45% saavad suuraktsionärid ja 10% läheb süsteemi arengusse. Suuraktsionärid saavad aga otsustada kuidas seda 10% süsteemi arengu huvides ära jagada. Ehk teisisõnu süsteemi investeerinud inimestel on enda huvid mängus, et Dashil hästi läheks. Võrdluseks nt tavamaailmas saavad pangad ainuisikuliselt otsustada kuidas raha jaotada, kuidas intresse määrata jne, sest seal on tsentraliseeritud valitsus. Dashi detsentraliseeritud valitsus aga lõi selle 10% uute coinide näol iserahastuva süsteemi – näiteks mina poleks saanud taotleda Bitcoinilt eelarvet, et krüptomaailma Eestile tutvustada ning ma poleks sealt saanud ka tasuta coine, mida rahvale jagada.

Seega võib Dashi pidada esimeseks täielikult detsentraliseeritud autonoomseks organisatsiooniks (DAO). Wikipedias seisab, et „autonoomia on isiku võime ja võimalus omada võimu oma tegude üle ning kujundada oma elu vastavalt omaenda põhjenditele ja motiividele”.

Kuna Bitcoinil polnud eelarvet süsteemi arenguks, siis jooksis Bitcoin juba paar aastat tagasi ummikusse, kus ta on tänaseni. Nimelt tehingute kasvuga Bitcoini võrgus sattus süsteem olukorda, kus tekkisid ebamugavad ooteajad tehingute kinnitamiseks ja sealt omakorda kõrged ülekande tasud. Probleemi lahenduseks ilmus kuskilt välja firma Blockstream, kes lubas 75 miljoni $ eelarvega süsteemi korda teha, aga pea 3 aastat hiljem pole nad sellega hakkama saanud. Sellest tulenevalt on läinud liikvele õigustatud vandenõuteooriad, et Bitcoini areng pidurdati sihilikult, et Bitcoin mitte kunagi massidesse ei jõuaks. Sellest tekkis n-ö sisetüli, mis viis Bitcoini kogukonna kahestumiseni ja Bitcoini-tehnoloogia poolitati, mille tulemusel loodi uus coin – Bitcoin Cash (BCH).

Bitcoin Cash tänasel kujul on kõik see, mida Bitcoin olema pidi, kiire ja mugav aga Bitcoin Cash pole täielikult detsentraliseeritud, mis tähendab, et ta võib varsti olla uuesti sama probleemi ees, kus on Bitcoin – seal pole iserahastuvat süsteemi ega algoritmi, mis võtaks vastu õigeid otsuseid kogukonna hüvanguks. Seda kõike arvesse võttes ei taha ma selle jutuga öelda, et Bitcoin ja Bitcoin Cash tuleks maha kanda, vastupidi, mõlemas süsteemis on täna suured rahad liikvel ning pole sugugi välistatud, et nad mõlemad saavad oma probleemid lahendatud ja infrastruktuuri korralikult jooksma. Mis ma aga tahan sellega öelda on see, et Dashil selliseid probleeme pole, ütleksin isegi, et Dash on oma arengus pikalt ees.

 

Kas Bitcoini hiljutine hinnatõus on mull?

Öeldakse, et korraliku brändi käima lükkamiseks kulub ca 7 aastat. 3. jaanuaril 2009. aastal postitati esimest korda Bitcoini lähtekood avalikku foorumisse ehk Bitcoini sünnist on möödas pea 9 aastat, seega ühest küljest pole siin midagi imelikku, et alanud on Bitcoini buum. Bitcoini hinda aitas kergitada ka Bitcoin Cashi loomine, mis tekitas juurde tasuta raha. Eesti Krüptoraha Liidu juhatuse liige Asse Sauga kommenteeris hiljuti Äripäevas: “Rahakott nagu poolitatakse ja tekib kaks rahakotti, kus sama summa on kahes erinevas rahakotis, aga nad on tegelikult kahes erinevas süsteemis.”

Millest aga eesti keelses meedias kirjutatud pole, on see, et Bitcoini hinda on piltlikult üles upitatud ühe teise krüptoraha – Tether – abiga. Nimelt mitmed krüptovahetus punktid lasevad Bitcoini vahetada ainult sellisel tingimusel, et ennist pead sa oma raha eest ostma Tether coine ja alles siis saad selle vahetada Bitcoiniks.

Üks Tether maksab üks dollar, probleem on aga selles, et tundub, et Tether ei ole reaalsuses USA dollariga kaetud. See tähendab, et kui teadmine sellisest kunstlikust hinnatõusust jõuab massidesse, on oodata võimalikku Bitcoini hinna langust. Millal see mull lõhkeb pole teada, see võib juhtuda järgmine kuu või üle järgmine kuu või hoopis ülejärgmisel aastal (loe nt link 1, link 2).

Tetheri pettus on paljudele teada, aga see ei tähenda, et see võib Bitcoinile saatuslikuks saada. Ekspertide hinnangul piisab Bitcoini mulli nägemiseks juba ainuüksi graafiku vaatamisest. Ja on olemas ka variant, et see mull ei lõhkegi. Seega kõige mõistlikum on investeerijatel oma riske hajutada ja uurida võimalikke alternatiive.

 

pilt Bitcoin graafik

 

Eksperdid ennustavad Dashile võimsat tulevikku

Möödunud nädalal ilmus portaalis www.investing.com artikkel “Unustage Bitcoin, Dash on omaette rekordilisel tõusuteel”, kus mitmed krüptoraha eksperdid Dashile panustavad.

„Investorid on lõpuks hakanud üle vaatama Bitcoini lubadusi ja praktilisust. Bitcoini lubadus oli detsentraliseeritud digitaalse sularaha vorm. On saanud ilmselgeks, et Bitcoin ei suuda täita digitaalse sularaha rolli, seega on mainekad investeerijad hakanud vaatama eluvõimelisi alternatiive nagu Dash. Investorid, kes mõistavad mis vahet on erinevatel krüptorahadel, panustavad Dashi peale”, räägib plokiahela-ja krüptoekspert Perry Woodin.

Kuna Bitcoini kohal on tumedad pilved, siis võime juhtivate krüptode vahel näha vangerdusi juba lähiajal, leiavad mitmed analüütikud.

 

Krüptoraha tulekuga muutub kogu maailm

Lisaks sellele, et krüpto tulekuga saavad kõige suuremad laksud pangad, saavad laksud ka kõik ülejäänud „vahemehed”. Oluline on mõista, et siinkohal ei käi enam jutt sellest, kas pangad või muud vahemehed on head või halvad, vaid see on ilmselge, et krüpto ja plokiahela revolutsiooniga pole vahemeesteks enam vajadust. See ei ole seotud sellega, et keegi hakkaks süsteemile vastu, vaid pigem on uus süsteem niivõrd palju kordi võimsam ja universaalsem, et vanal pole lihtsalt võimalust. See on nagu mikroprotsessori leiutamine. Siin on suvalises järjekorras nimekiri vahemeestest/süsteemidest/aplikatsioonidest, mis lähiaasta(kümne)tel kas a) kaovad või b) arendatakse ümber plokiahela peale:

  • tööturg
  • pangandus
  • valitsused
  • hääletamine
  • kohtud
  • haridussüsteemid
  • inimeste terviseandmed, haiguslood
  • raamatupidamine
  • Uber
  • Airbnb
  • Paypal
  • Western Union
  • oksjonite platvormid
  • Amazon
  • Google Play
  • iTunes
  • Whatsapp
  • Google
  • Ebay
  • Microsoft
  • Dropbox
  • … (see nimekiri on lõputu)

Nagu te näete, on enamus süsteeme tänasel kujul ohustatud, seega vajavad need uuendamist või likvideerimist. Isegi sellised igapäevased toimingud, nagu elektri kasutamine, selle saamine ja selle eest tasumine, saavad uue kuue. Ennekõike kõlavad uuest paradigmast läbi terminid “privaatsus” ja “isiklik vastutus”, sest kaob ära tsentraliseeritud valitsuste vajalikkus. Ära kaovad kõik sellised töökohad, mida rahvakeeli saab liigitada bürokraatide ja parasiitide alla. Kohe kindlasti ei näe me enam sellist tsirkust, mida oli paar kuud tagasi näha Eestis toimunud valimiste ajal, sest poliitikute kraanid keeratakse sõna otseses mõttes kinni. Ära kaovad ka sellised mõttetud töökohad, nagu näiteks tasuta ühistranspordis pileteid kontrollivad mupod. Selle asemel me loome juurde inspireerivaid töökohti ehk kollektiivselt elutervet konkurentsi ja uusi majandusmudeleid. Selle tulemusena peab inimene kokkuvõttes palju vähem tööd tegema.

Krüpto tulekuga kaovad ära riikide piirid ja pannakse proovile kultuur – kaovad riigid ja sünnivad kogukonnad. See tähendab, et kui me ise ei viitsi teha selliseid töid, mis me oleme andnud pagulastele teha, siis on kas meie kultuur nõrk või pole me suutnud meile käepärast olevat tehnoloogiat täielikult rakendada, sest uues paradigmas pole kohta ebameeldivatele töökohtadele.

Rick Falkvinge, tehnoloogiaettevõtja ning Bitcoin Cashi (BCH) ja Rootsi Piraadipartei looja rääkis hiljuti antud intervjuus:

“Pangad on välja suremas, sest meil pole neid enam vaja! Krüpto ei pea asendama dollarit või eurot vaid aitama meil üle elada see periood, kui need dinosaurused oma enda raskuse all välja surevad. Ja see saab juhtuma väga kiirelt. Suurim probleem, millega valitsus silmitsi seisab on selles, et maksusid ei saa enam vägisi rahvale peale sundida.”

Selline on reaalsus, kus me elame, selle vastu pole mõtet võidelda, vaid olla nii, nagu Bruce Lee ütles: “Me peaksime voolama nagu vesi.“ Sellega seoses teen ma erilise väljakutse naisterahvastele, sest naised on üldjuhul voolavamas energias kui mehed:

Kallid naised, palun leidke endale aega ja sukelduge krüptomaailma. See on uus meile kõigile ning teadmatuses on naisenergia sama oluline kui meesenergia. Hetkel on nii, et enamus krüptoentusiastidest on mehed, aga mulle tundub, et naistele sobib see täpselt sama hästi, kui mitte paremini, sest märksõnaks on “voolavus”.

 

Teadaanne kaupmeestele!

Et sinu äri saaks krüptot aktsepteerida, on sul selleks vaja ainult ühte nutitelefoni! Tegelikult on olemas ka ekstra kaupmeestele mõeldud ja kassasüsteemidega ühilduvad lahendused. Ma soovitan nt Espakil, Prismal, Selveril jne koheselt hakata krüptot vastu võtma, sest nagu ütleb vanasõna: Kees ees, see mees. 🙂

Jah, te saite õigesti aru – ma soovitan kõikidel firmadel teha endale selgeks krüptoraha ABC ja hakata sellega kauplema, see aeg on nüüd käes. Ja ei tasu mõelda, et krüptosse investeerinud inimene ei soovi krüptos maksta, vaid ootab millal tema krüpto väärtus tõuseb, sest see tõusebki siis, kui üha rohkemad meist seda kasutavad. Krüptode tõeline väärtus tuleb välja siis, kui kaupmehed tulevad taha, siis võime mitu nulli nendele praegustele numbritele järgi kirjutada.

 

Eestil on potentsiaal saada kahe aastaga üheks edukaimaks riigiks (kogukonnaks) maailmas!

Kuna see on ilmselge, et krüpto võtab üle kogu praeguse rahandussüsteemi, siis minu küsimus oleks üldse: mis takistab Eestil esimesena täielikult krüpto peale minemast? Me oleme nii pisike riik, kus praktiliselt kõik teavad kõiki. See tähendab, et info liikumise kiiruse osas meil eriti vastaseid pole. Sellele lisaks oleme meie ju need uhked e-riiklased, kes sooritasid tiigrihüppe. Soojendusdress maha, aeg on teha krüptohüpe! Ja see edukus, millest ma räägin, hakkab väljenduma meie vabas ajas.

Mina ei imestaks, kui praegune ülemaailmne fiat-rahandussüsteem kukub kokku veel enne selle kümnendi lõppu, see on ka peamine põhjus, miks ma krüptot tutvustada soovin. Oluline on mõista, et krüptoraha ei ole võimalik kinni panna, seda saab teoorias ainult ära keelustada, aga sellest poleks kuigi palju kasu, sest siis peaks hakkama ka nutitelefone keelustama.

Kui sa pole veel krüptorahaga tutvust teinud, siis soovitan lugeda minu eelmist artiklit “Krüptoraha ja selle enneolematud võimalused”. Pole põhjust karta, et sa oleksid rongist maha jäänud vms, vastupidi, me oleme selle esimese vaguni peal, sest krüpto ei ole veel läinud massidesse. See tähendab, et isegi 10 eurone investeering korralikku krüptosüsteemi võib paari aasta pärast maksta terve varanduse. Näiteks 2010. aastal ostis üks mees 10 000 Bitcoini eest kaks pizzat, see teeb tänases väärtuses umbes 100 miljonit dollarit.

Järgneva kaheksa nädala jooksul avaldan ma iga nädal ühe õppevideo teemal: kuidas krüptodega algust teha. Videote eesmärgiks on teha vaatajale lihtsasti mõistetavalt selgeks, misasi on krüptoraha, kuidas see toimib, kust seda saada jne – baas ABC. Soovitan kõigil teha enda kodutöö ja pühendada veidi oma väärtuslikku aega selle teema uurimisele. Tuletan meelde, et loosin igas saates kõikide lugejaküsimuste vahel välja 0,25 Dashi ehk 8 nädala peale kokku 2 Dashi. Pidage meeles, et rumalaid küsimusi pole olemas, kõige rumalam küsimus on küsimata küsimus.

Ja see on väga okei, kui sulle ei pruugi meeldida Telegram või kui sul on meiega maailmavaatelisi erimeelsusi, aga plokitehnoloogia ja krüptoraha revolutsiooniga peaksid sa ennast kurssi viima ikkagi. Erimeelsused on normaalne nähtus, sest selline maailm, kus kõik mõtlevad ühte moodi, oleks äärmiselt igav. Sellepärast peame me vähem vastanduma ja leidma selle, milles oleme üksmeelel.

NB! Et loosimises osaleda, peaksid sa tõmbama endale Dashi elektroonilise rahakoti ja saatma oma küsimuse mulle emailiga dash@telegram.ee.

 

Hando Tõnumaa

 

Uuri lisaks: DashCoinMarketCap, Dash School

Pildid: dash.org, coinmarketcap.com

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt