9. oktoober 2013 kell 15:40
Möödas on Telegrami eksperimendi kolmas ja eelviimane nädal. Eksperimendi käigus panevad kolm poliitikut end proovile ja püüavad kuu aja jooksul hakkama saada miinimumpalgaga. Üks osalejatest, valimisliidu Igatsus Osaluse Järele liige Jaanus Raim ületas juba teisel nädalal kättesaadava miinimumpalga (272,93 eurot) piiri, tänaseks on tal kulunud 343,08 eurot. Lasnamäe linnaosavanema keskerakondlasest abi Jaanus Riibe loodab jääda eelarve piiridesse, hetkel on tal alles vaid 20 eurot. Üle-eestilise Valimisliidu liige Agnes Kallit on kõige kokkuhoidlikum eksperimendis osaleja: tal on seni kulunud 184,23 eurot. Telegrami eksperimenti saad jälgida aadressil www.telegram.ee/eksperiment/.
Osalejate kokkuvõte kolmandast nädalast.
Suured tänud sulle, mõnus lugeja, et leiad jätkuvalt tähelepanu meie väikeste saavutuste jaoks!
Mis eksperimendi kolmandasse nädalasse puutub, siis minu jaoks sai see olema üllatavalt rahulik ja üllatustevaba. Kui ka viimane nädal sama karva oleks, mahuksin oma kulutustega peaaegu eelarve sisse (ületaksin vaid mõnekümne euroga).
Suurimaks sündmuseks (ja kuluallikaks) oli sel nädalal minu jaoks see, et Triobet alustas valimisteemaliste kihlvedude sõlmimist. Esimene valimisteemaline kihlvedu seisnes (üle-eestilise) hääletamisprotsendi äraarvamises: kes panustas sellele, et hääletamisprotsent jääb alla 63, saab edu korral oma panuse tagasi 2,4-kordselt; kes panustas sellele, et hääletamisprotsent on 63 või suurem, saab edu korral oma panuse tagasi 1,5-kordselt.
Muidugi tõid sellised uudised kaasa ka allakirjutanu hasartmängusõltuvuse ägenemise, mis väljendus maksimumpanuse (31,25 eurot) panustamises 63-st madalamale hääletamisprotsendile – ca 10% kuueelarvest. Ning usun, et kui Triobet peaks lähipäevadel kihlveovõimalusi lisama, avanevad nende ees taas ka mu rahakotirauad – isegi kui peaksin sellepärast loobuma 20 kilogrammist Grossi poe pähklikoogist või 60 kilogrammist Balti jaama turu mustadest viinamarjadest.
Hea on vaadata eksperimendi käigus nüüd ise ka, kui palju mul siis tegelikult elamise peale kulub. Ja tulebki välja, et kulub üpris vähe. Minu mulgi mõtlemine on isegi koonerdav. Minu mehel on ka koonerdav, kuigi ta pole mulk.
Aga võib-olla see minimaalsete kuludega elamise soov on seotud sooviga mitte nii meeletult tarbida, et meie ökoloogiline jalajälg nii räige ei jääks. Ma ei kasuta kilekotte. Ainult äärmisel juhul. Ma MÕTLEN iga hetk, kui midagi teen. Kas on vaja kasutada kilekotti, mis kõduneb alles tuhande aastaga ja mis lendleb loomade ja taimede peal. Põletamine tekitaks ka meeletu mürgi. Ja üldse – miks raisata, kui saaks kasutada energiat ja tervist parematele tegevustele. Mu lemmik Toe Tagi video tapjakilekotist.
Vett me WC-s peale ei tõmba. Pesemiskraani all vannis on pesukauss, kuhu koguneb pesuvesi, mida kallame WC-potti.
Toitu me ei keeda ega küpseta. Küpsetusahju meil ei ole. Pliit on see matkapliidi moodi üheauguline elektripliit. Mõnikord aurutame köögivilja, mõnikord, kui oleme unustanud õhtul hommikupudruhelbed ligunema panna, keedame putru. Muna keedame küll mõnikord. Ja põldoad on parim valguallikas.
Peamiselt toortoitlastena jääb meil elektrit palju üle, mis kulub väikese elektriboileri soojendamiseks. Ja aega ja energiat jääb üle, mis muidu kuluks pliidi ääres veetmiseks. No ja ka triikrauda meil ei ole, sest tänapäeval on kõik materjalid mittekortsuvad.
Toidujäätmed sorteerime. Maheda toidu omad on eriti head. Kompost tuleks siis täiesti mahe, köögivilja kasvatamiseks. Aga me ikka paneme eestimaiste kurkide koored ja sibulakoored ka komposti. Mittemahedad banaanikoored näiteks ei komposteeruvatki üldse. Ja tsitruseliste koored ka. Need lähevad prügikasti.
Pakendid puhastame, viime trammiga ühe peatuse edasi pakendikonteinerisse. Ahi põletab paberid, ja eriti papp on hea tule alustamiseks. Kui teil on pappkaste üle, tooge meile, neid kulub kogu talve.
Täna õhtul lähen ilmselt viimast korda poodi selle eksperimendi ajal, sest järel on umbes 20 eurot. Õnneks või kahjuks on eksperiment langenud väga kiirele ajale, seetõttu on aega vähem mõelda söögile ja see on asjad lihtsamaks teinud. Olen optimistlik ja arvan, et jään miinimumpalga piiridesse. Samas olen eksperimendi jooksul olnud õnnelik inimene, sest mul on olnud mitmeid kordi võimalus erinevatel üritustel ja vastuvõttudel tasuta süüa, paar korda olen käinud ka vanemate juures.
Eile käis mul külas Tallinna TV ja valmistasin hommikusööki, vaata siit.
Eksperimendi lõpuni on jäänud veel üks nädal. Uurisime osalejatelt ka seda, milline on nende tavapärane kuueelarve? Agnes Kallit vastas, et temal kulub ka tavaliselt nii vähe raha. Jaanus Riibe arvestab igakuiselt umbes 1000 euroga ning Jaanus Raim keskmiselt 400 euroga, kuid tal tuleb ette ka väiksema või kuni 1000 euro suuruse väljaminekuga kuid.
Fotod: healthylifestyleplus.com, erakogu
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.