18. september 2013 kell 19:48
Telegram alustab kuu aega kestvat eksperimenti, mille käigus püüavad kolm poliitikut hakkama saada miinimumpalgaga, tasudes selle eest ka eluasemekulud, toidu ja kõik muu vajaliku. Ka kolmas poliitik, eksperimendi ainus naine Agnes Kallit, on alles saadikukandidaat, kellel puudub tegevpoliitiku kogemus. Küll aga on Agnesel seljataga aastatepikkune kogemus poliitilise aktivistina ja ta kandideerib KOV valimistel Üle-eestilise Valimisliidu ridades.
Millal hakkasid huvituma poliitikast ja mil määral oled seni poliitikas või ühiskondlikus tegevuses tegus olnud?
Kord Hiiumaal elades mul kihvatas sealse teeneka ajakirjaniku südamelepanev kirjutis, kuidas kodanik ei lähe valima, oma kohust täitma. Ma kirjutasin talle vastu, et kui ikka ei ole kedagi valida, keda tahaks, siis ju on õigus valima mitte minna. Igal juhul minu kirjutist lugedes peatoimetaja turtsatas poole peal. Sellega oli side loodud ja ta viskas mulle sülle nii raske pataka taastöödeldud kirjapaberit, et pidin pikali kukkuma selle raskuse all. Ütles, et kirjuta veel.
Mõne aja pärast sellesse lehte tööle minnes ütles kommertsdirektor (1990-ndate algul oli selline ametikoht), et ma kirjutaks kõigest, mis ennast huvitab, siis huvitab teisi ka.
Peatoimetaja aga jagas minuga pikki minuteid poliitikast rääkides. Ja mulle oli see nii kihvt kuulata. Õppisin poliitikat ja poliitikuid tundma Jaanus Kõrva esitluste kaudu. Iga päev oli tohutu tsirkus. Läbi musta ja valge huumoriprisma poliittegevuse nägemine jäigi mulle külge.
Mu ainus tahe on olnud luua erakond, mis ei ole erakond. See tähendab, kus igaüks on keegi. Näiteks praegu algas meil dialoogidemokraatia.
Millised on sinu meelest esimesed asjad, mida Eestis parandama peaks?
Inimeste vaimsus tuleks esile tuua. Just need mõtted ja ideed, mis on peades, aga neid ei võeta käiku. Ei küsita, mida sina mõtled selle ja teise asja kohta. Ma ei taha kuulda et: “No see ja see ütleks selle asja kohta nii.” Tsiteeritakse, aga endal on samal ajal geniaalne mõte olemas. Nii geniaalseid inimesi pole võtta, kes aitaksid inimestel mõtteid “sünnitada”. Juturingi meetod on siin üks töötav aparaat. Jutupulk käib ringi ja kelle käes on, see räägib, ja teised kuulavad ainiti. Ja mõte sünnitab mõtet. Ole mees ja jõua kirja panna.
Sellepärast peaks parandama eesti keele õpet. Samaväärselt võõralt maalt meie maa valinutele kui omadele – väljendusoskust, sõnavara. Suur lugemus toidab sõnavara. Ja koos olemine oma mõtet edasi anda oskavate teistega.
Kas sa tunned, et Eestis on praegu asjad muutumas paremuse poole või mitte? Miks?
Ettearvamatuse poole. Niipalju uudset tuleb iga päev, et muudkui kalkuleeri, kas see nüüd on hea või halb. Siis kiired ja seiklushimulised naudivad. Muidu nagu läheks ikka paremaks, aga mina ei saa nii hästi selle suure heaga hakkama. Ikka selline metsik vabadus ja nõrgad jäävad alla. Rumalaid lollitatakse. Keegi peaks neid rohkem kaitsma. Nende endi eest. Näiteks alkoholilembeliselt elada on endale meeldiv, aga teistele ei ole alati, näiteks lastele. Laste kasvatamiseks peaks andma eksami, saama loa(d).
Kas on keegi, keda sa Eesti poliitikas imetled?
Ignar Fjuki imetlen praegu, ta on tegevpoliitikast taganenud, aga analüüsib seda oma raadiosaadetes. Ta tahab ka nagu miskit ideaali kokku panna. Küsitleb ja … aitab inimestel “sünnitada” mõtteid.
Milline on sinu silmis ideaalpoliitik?
Poliitik, kes ei ole poliitik. Poliitika küll peab olema, aga siis nii paindlik, et ei jää ajast maha. Ideaal on ka, kui luuakse nii kindel siht, nagu oli/on kommunismi ehitamine. Tõeline ideaal! Vladimir Iljitši (Leninit) toodi kõigile eeskujuks. Mulle ta meeldiski. Peeter Liiv, üks meie dialoogidemokraatia kultuuri rajajaist ja tööshoidjaist on ka selline õpetaja. Õpetamine on ju kõik see, mida sa teed ja räägid, mis sa oled, see tähendab näid olevat.
Miks otsustasid Telegrami eksperimendis osaleda?
Et sinu mõtetel aidata “sündida”. Dialoog. Ettevõtjate peres kasvades õppisin raha lugema. Seega, rahaga majandamine on mulle sisse kasvanud. Põnevam minu jaoks on aga see, kuidas nemad, kellelt ma ostan, rahaga majandavad. Ja miks. Ja mida nad müüvad. Ja mida inimesed ostavad ja miks. Ja kuidas see neile mõjub. Ja ilma milleta on võimalik. Kas just elada …
Kas töötajaile miinimumpalga maksmise nõue ettevõtjaile on õige? Kas ei tekita see veelgi rohkem töötuid? Kas palkade jagamine ei peaks olema isiksusepõhine? Näiteks, et lasteaiaõpetaja saab siiski kõrget palka. Kommunism ikkagi oleks jälle lahendus?
Telegrami eksperimenti saad alates homsest jälgida Telegrami uue blogi vahendusel.
Mariann Joonas
Foto: erakogu
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.