21. märts 2016 kell 14:43
Sel laupäeval. 26. märtsil toimub Tallinnas Salme kultuurikeskuses juba teist korda uudisteportaali Telegram konverents, mis eelmisel aastal meelitas kohale ligi tuhat külastajat ja pakub ka sel aastal tervele perele väga mõnusat ja mahukat programmi kaheksas erinevas saalis. Zen-saalis toimub lausa mini-festival, kus peale muusika nautimise saab näiteks ka võrkkiiges lebada, vaadata tantsuetendust ja osaleda teetseremoonial.
Kultuurikeskuse kolmanda korruse suur tantsusaal ehk Zen-saal maskeerub konverentsi ajaks psühhedeelseks võlumaailmaks, kus lisaks patjadel ja madratsitel lesimisele on sel korral üles pandud ka võrkkiiged. Kes aga soovib kogu ülejäänud seltskonna eest peitu pugeda, saab minna ühte viiest väikesest tipi-telgist ja sinna paigaldatud tuulekelli kuulata.
Saali külaliste eest kannab hoolt muusik ja helilooja Mari Meentalo, kes on kokku pannud põneva programmi, mis väikese festivali mõõdu välja annab:
11:00 2Mi – helirännak gongi, loodushäälte, kurgulaulu, šamaanitrummi ja didgeridooga
12:00 Meisterjaan – parmupillitransskontsert
13:00 Teetseremoonia (Steve Kokker)
14:00 Kandletrio Soon/Piho/Lepasson
15:00 Kujutlusmatk (Merike Paberits)
16:00 Meditatiivne tantsuetendus (autor Mari-Liis Eskusson, tantsib Kristiina Vilipõld)
17:00 Teetseremoonia (Hanno Padar)
18:00 Improvisatoorne helirännak (Sänni Noormets viiulil) fotodega Eesti loodusest (StenRoosvald)
Kontserdid ja helikümblused
Näitleja/šamaanitrummimängija Margus Prangel ja muusik/gongimängija Margus Mitt ehk 2Mi viivad kuulajad muusikalisele helirännakule “Mul on aega ja hoolivust iseendale”, kasutades gongi, loodushääli, kurgulaulu, šamaanitrummi, sisendust ja didgeridood.
Kahe Marguse sõnul ühendab neid muusika ja kurgulaul: “Oleme kurgulauluga tegelenud mõned aastad ja see on palju muutnud meie arusaama sellest, mis on võimalik ja mis võimatu.”
Oma helirännakut tutvustavad nad nii: “Alustame akustiliselt Päiksese Gongiga, mille helid toovad meid keskmesse, sellesse aja ruumi hetke. Siis võtame mikrofonid ja teeme loodushääli, linnud, tuul jne ning ütleme sisenduse: “Mul on aega ja hoolivust iseendale; Mul on ega ja hoolivust kõigile minu ümber; Kõik algab iseendast” – kui me oleme iseendaga rahul, siis kõik voolab ja sujub :). Peale sisendust läheme sujuvalt üle kurgulaulule (stiilid: höömei, kargyraa, sygyt) ning peale kurgulaulu tuleb didgeridoo ja šamaanitrumm, mis põimivad meie juured veelgi rohkem ühte Emakese Maa ja meie tõelise olemusega.”
Helilooja ja parmupillivirtuoos Meisterjaan ehk Jaan Tätte jr annab mitte tavalise parmupillikontserdi vaid parmupillitransskontserdi. Oma muusika kohta on ta öelnud: “Teen muusikat kasutades selleks parmupille, analoogsüntesaatoreid, arvutit, helieffekte, kitarri, enda lindistatud sämpleid jpm. Eesmärgiks on olnud teha midagi uut, luua kõlapilt, mida ma varem kogenud ei ole.“ PS. Meisterjaan teeb samal päeval lastesaalis mudilastele ka parmupilli-töötuba, kus konverentsi kõige väiksemad külastajad saavad pilli mängima õppida.
Kolm noort Võrumaa kandlemängijat Kati Soon, Ann Maria Piho ja Kadri Lepasson ehk Trio Soon/Piho/Lepasson mängivad puust õõnestatud arhailisel keelpillil traditsioonilisi pillilugusid, omaloomingut ja improvisatsiooni.
Zen-saali mini-festivalil on sarnaselt välifestivalile võimalik ka matkama minna
Looduses toimuvat matka imiteerib heli-illustratsioon loodusele, kus Sänni Noormets improviseerib viiulil ja viib kuulajad Sten Roosvaldi tabatud loodusfotodesse rännakule.
Merike Paberitsi poolt läbi viidav kujutlusmatk aitab aga muusika abil kuulajail minna oma kujutlustesse rändama ning pärast rännakut on igaühel võimalus kogetu näiteks paberile visualiseerida, kirjutada või soovi korral sellest lihtsalt teistele rääkida. Merike Paberits (flööt, torupill, parmupill) on muusik ja pilliõpetaja, kes enamjaolt viljeleb pärimusmuusikat. 2014. Aasta kevadel omandas ta magistrikraadi Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias just pärimusmuusika erialal (MA). Hetkel täiendab end aga muusikateraapia erialal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Lisaks kõigele eelnevale lööb Merike kaasa laagri “Eesti Etno” ning kontsertsarja “Pärimusoon” korraldamises ning kuulub muusikakollektiividesse Nikns Suns, Estonian Folk Orchestra, Paberits & Tirmaste ja Rütmiallikal.
Tantsuetendus ja teetseremooniad
Lisaks toimub tantsuetendus “Maali” ehk Mari-Liis Eskussoni minimalistlik tantsulavastus, mida esitab Kristiina Vilipõld. Etendus, kus lisaks tantsule mängitakse heli ja valgusega, on kokku võetud järgmiselt: “Mõtteid liigutuste taga on palju ja vahel ka mõttetuid. Vahel viivad need tulemuseni ja teinekord jätavad pea täiesti tühjaks: kui pind ära kaob, jääb üle ainult luua.”
Kes soovib, saab osaleda ka teetseremoonial, mida viivad läbi teemeistrid Steve Kokker ja Hanno Padar. “Minimaalselt sõnu ja maksimaalselt kohalolu” ehk tseremoonia, kus esimene tund häälestad end teega ühele lainele ja teine tund saad nautida seda koos kauni kontserdi või helirännakuga. Teetseremoonia, kus saad maista teespetsialist Steve Kokkeri poolt väikestest teeistandustest välja valitud ja Eestisse toodud haruldasi teelehti ja lehesegusid, on tasuline ja maksab 7-10 eurot.
Steve teetseremooniast: “Inimesed on joonud tee ravivat tarkust mitmeid tuhandeid aastaid. Ka täna on see vee järel enimtarbitud jook ja sel on mitu põhjust. Tee on võimas kuid samas õrn õpetaja; taim, mis ühendab meid sisemise vaikusega, mille me tihti ära unustame; ja ta avab suhtluskanalid teise inimeste ja suursuguse looduse endaga. Meie teetseremoonial on sõnu ja mõistusetööd minimaalselt, kuid kohalolu ja teadlikkust maksimaalselt. Soovitan tee jaoks võtta aega kaks tundi – esimene lihtsalt tee ja teine tee ja muusika koos nautimise jaoks, sest kui vana ütluse kohaselt on zen ja tee ühe maitsega, siis päris kindlasti on zen ja muusika ühe kõlaga.“
Kogu Telegrami Konverentsi 2016 kava ja piletiinfo leiad aadressilt www.telegramikonverents.com
Telegrami Konverents 2016 Facebookis
Pilt: Grav Weldon /TieDyeTravels.com
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.