2. oktoober 2020 kell 9:10
Delfi teadusuudiste portaal Forte avaldas septembri viimasel päeval intervjuu Terviseametit 3 kuud juhtinud ja nüüd juhi kohalt teisele ametikohale lahkunud Mari-Anne Härmaga.
Artikli alguses oli rõhutatud järgmisi punkte:
Haiglaravile jõudnud koroonahaigete arv on praegu kõige põletavam näitaja, mida igal hommikul jälgitakse, sest just sellest võivad tuleneda järgmised piirangud, ütles 30. septembril viimast päeva terviseametit juhtinud Härma.
Härma tunnistas ka esimest korda avalikult, et kuigi koroonaviiruse ametliku statistika järgi on see Eestis nõudnud 64 inimese elu, on ainult koroonaviirusest tingitud haigusesse surnud 17 inimest. Ta lisas veel, et kuna COVID-19 riskirühmas on eakad inimesed, siis mitme haiguse märkimine surma põhjuse teatisele on üsna loomulik. “Sellistel juhtudel võib surma algpõhjuse valimine sõltuda surma vahetust põhjusest. Näiteks võib tuua vähki, millel on metastaasid peaajus. Sel juhul surma algpõhjuseks sai vähk (vähikolle ajus), mitte COVID-19, kuigi viiruse kohta on märge olemas.”
Telegram tuletab siinkohal meelde, et meie avalikule kirjale saadetud vastuses ütles Sotsiaalministeeriumi esindaja, et nende andmetel on ainult koroonaviiruse klassikaliste tunnustega surnud 13 inimest (“13 juhul on lisaks COVID-19 haigusele märgitud surma põhjuse teatisele ainult kopsupõletik, hingamis- või südamepuudulikkus, teistel juhtudel oli kõigil märgitud ka muud surma soodustanud olulised seisundid (näiteks kaugele arenenud pahaloomuline kasvaja, diabeet, südame isheemiatõbi jt).”)
Terviseameti enda lehel on siiani lakooniline lause, et “Eestis on koroonaviirus nõudnud 64 inimese elu”. Näiteks Leedu toob oma igapäevases statistikas välja, kui palju on inimesi koroonaviirusesse surnud (praegu 92) ja kui palju on surnud inimesi muudel tervislikel põhjustel, kel oli samas ka koroonaviirus (see arv on 19), vahendab ERR.
Härma rääkis lehele veel, et koroonaviirust on lihtsam põdeda läbi sügisel, kus inimene on kogu suve terve olnud, väljas jalutanud ja trenni teinud ning tema immuunsüsteem sellest tulenevalt ka tugevam.
Huvitav, et mõlemad Terviseametit koroona-ajal juhtinud ametnikud (Merike Jürilo ja Mari-Anne Härma) on töölt lahkumisel jaganud seisukohti ja infot, mille kohaselt mitmed koroonalevikut takistada püüdvad meetmed tunduvad täiesti ülearustena.
Foto: Siim Lõvi / ERR
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.